انتظار ما از آمریکا، پایبندی به تعهدات و از اروپا فعالیت‌های تجاری است

جنیدی: بحت و بررسی لوایح اف‌ای‌تی‌اف در جریان است

معاون حقوقی رئیس‌جمهوری گفت: انتظار ایران از آمریکا در دوره جدید، پایبندی به تعهدات بین‌المللی و انتظار از اروپا تلاش برای روابط و فعالیت‌های تجاری و اقتصادی عادی و همکاری دوجانبه و چندجانبه است

شهروند آنلاین: به گزارش معاونت حقوقی نهاد ریاست‌جمهوری، در دیدار «لعیا جنیدی» و «سیگو الدتومین هائوگر» سفیر جدید نروژ در جمهوری اسلامی ایران که در دفتر معاون حقوقی رئیس‌جمهوری انجام شد، دو طرف ضمن تأکید بر عمق و سابقه روابط دوستانه بین دوکشور در خصوص دغدغه‌ها و همکاری‌های مشترک ایران و نروژ به تبادل نظر پرداختند.

آینده برجام در فضای جدید بین‌المللی، موانع پیوستن جمهوری اسلامی ایران به FATF، همکاری در خصوص مقابله با انتشار ویروس کووید-۱۹ و مقابله با تغییرات اقلیمی از مباحث مطرح‌شده در این جلسه بود.

جنیدی در این دیدار با بیان اینکه آنچه در سال‌های اخیر در عرصه بین‌المللی برای ملت ایران اتفاق افتاده، قطعا غیرعادلانه و غیرقانونی بوده است. رفتار آمریکا را به‌ویژه در دوره اخیر می‌توان مغایر با نزاکت و آداب سیاسی و نیز قواعد معاهداتی و عرفی بین‌المللی دانست.

معاون حقوقی رئیس‌جمهوری اظهار داشت: «آمریکا با خروج از برجام و اعمال تحریم‌های یک‌طرفه علیه ایران، مردم ایران را حتی در نیازهای اساسی و فعالیت‌های صنعتی دچار مشکل کرده است و انتظار ایران از آمریکا در دوره جدید پایبندی به تعهدات بین‌المللی و از اروپا و کشور نروژ که بیش از ۱۰۰سال رابطه بین دوکشور وجود دارد، تلاش برای روابط و فعالیت‌های تجاری و اقتصادی عادی و همکاری دوجانبه و چندجانبه است.»

او خاطرنشان کرد: «نروژ با توجه به روابط 100ساله با ایران و نیز به‌عنوان عضو غیردایم شورای امنیت در این دوره می‌تواند نقش موثری در ترویج و تعمیق نزاکت و پایبندی به عرف و حقوق بین‌الملل و تقویت نهادهای بین‌المللی ایفا کند.»

معاون حقوقی رئیس‌جمهوری در پاسخ به پرسش سفیر نروژ در مورد وضعیت نهایی اجرای استانداردها و لوایح اف‌ای‌تی‌اف گفت: «جمهوری اسلامی ایران قوانین مربوط به مقابله با پولشویی و تأمین مالی تروریسم و اصلاحیه‌های آن را تصویب کرده است. برخی از معاهدات مانند معاهده مقابل با فساد(مریدا) را حدود ١٠سال پیش به تصویب رسانده و اجرایی کرده ولی دو معاهده مقابله با جرایم سازمان‌یافته فراملی (پالرمو) و معاهده مقابله با تأمین مالی تروریسم نهایی نشده و بحت و بررسی‌ها در جریان است.»

بنا بر این گزارش، «سیگو الدتومین هائوگر» سفیر جدید دولت نروژ در جمهوری اسلامی ایران نیز با تأکید بر سابقه بزرگ تمدنی و فرهنگی ایران، ایران را کشوری بزرگ دانست که روابط دوستانه با آن برای دولت نروژ از اهمیت بسزایی برخوردار است.

او با بیان اینکه آنچه برای ملت ایران اتفاق افتاده و شرایط سخت دولت و ملت ایران را درک می‌کند، ابراز امیدواری کرد که در فضای جدید بین‌المللی بسیاری از مشکلات حل می‌شود.

هائوگر اظهار داشت: «ما تحولات مربوط به برجام و توافق هسته‌ای ایران را از نزدیک پیگیری می‌کنیم و امیدواریم با بازگشت به حقوق و عرف بین‌الملل شاهد گشایش در این امور باشیم.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.