کاهش قیمت تست کرونا در انتظار تصویب هیأت دولت

خرید کیت تشخیص سریع آنتی‌ژن ویروس کرونا از کره‌جنوبی

مدیرکل آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: شورای‌عالی بیمه سلامت، کاهش قیمت تست تشخیص مولکولی کرونا را تصویب کرده و منتظر تصویب این مصوبه در هیأت دولت و ابلاغ آن هستیم.

به گزارش شهروند آنلاین، سیامک سمیعی گفت: «قیمت انجام تست تشخیص کرونا (تست مولکولی پی‌سی‌آر) در بخش خصوصی اکنون حدود ۵۸۰هزار تومان است، البته برخی آزمایشگاه‌ها به بهانه‌های واهی هزینه‌های بیشتری از مردم می‌گیرند که تخلف است و با متخلفان برخورد می‌شود. در مورد انجام تست‌های سریع آنتی‌ژن کرونا در بخش خصوصی هنوز تصمیمی گرفته نشده، چون هنوز کیت‌های آن وارد کشور نشده و به همین علت هنوز تعرفه‌ای برای انجام تست سریع کرونا در بخش خصوصی تعیین نشده است.

او گفت: «با مصوبه شورای‌عالی بیمه قرار است هزینه انجام تست پی‌سی‌آر در بخش خصوصی به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کند. این مصوبه دوهفته پیش به هیأت دولت رفته و با تصویب و ابلاغ هیأت دولت به زودی هزینه تست کرونا در بخش خصوصی کم می‌شود.»

مدیرکل آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت افزود: «هزینه تمام‌شده انجام تست پی‌سی‌آر در بخش دولتی حدود ۲۵۰هزار تومان است که البته، چون وظیفه حاکمیتی است، هزینه‌ای از مردم گرفته نمی‌شود و با دستور وزیر بهداشت کسانی که در اولویت تشخیصی هستند، تست کرونا به صورت رایگان برای آنها در بخش دولتی انجام می‌شود و هزینه آن را وزارت بهداشت و بیمه‌ها پرداخت می‌کنند.»

او افزود: «در مصوبه شورای‌عالی بیمه سلامت مکانیزمی برای تعیین هزینه تست کرونا تعریف شده که با توجه به هزینه تمام‌شده تست که نرخ ارز هم در آن تأثیر دارد، می‌توانیم هر سه‌ماه یک‌بار هزینه انجام تست را تعدیل کنیم.»

سمیعی پیش از این به خبرنگار ایرنا گفته بود: «اکنون روزانه حدود ۲۵هزار تست کرونا درکشور انجام می‌شود و با خرید کیت و دستگاه‌های پی‌سی‌آر جدید قرار است به حدود ۵۰هزار تست در روز برسد. علاوه بر آن قرار است تا حدود دوهفته آینده بین دو تا سه‌میلیون کیت تشخیص سریع آنتی‌ژن ویروس کرونا از کره‌جنوبی وارد کشور شود و با توزیع آنها در مراکز بهداشتی ۱۶ساعته تعداد تست‌های تشخیصی کرونا در کشور به حدود ۱۰۰هزار تست در روز برسد.»

او گفت: «نمونه‌گیری با کیت‌های تشخیص سریع کرونا به روش آنتی‌ژن درست مانند نمونه‌گیری تست مولکولی «پی‌سی‌آر» از انتهای بینی انجام می‌شود و بین ۱۵ تا ۳۰دقیقه طول می‌کشد تا نتیجه تست مشخص شود.»

به گفته مدیرکل آزمایش مرجع سلامت وزارت بهداشت هم تست‌های «پی‌سی‌آر» و هم تست‌های تشخیص سریع، منفی کاذب دارند. میزان منفی کاذب تست‌ها به حدود ۳۰ تا ۴۰درصد می‌رسد. نحوه نمونه‌گیری دقیق مهم است، همچنین افرادی باید برای تست انتخاب شوند که حداقل چهار یا پنج روز از شروع علایم آنها گذشته باشد، زیرا در روز اول ورود ویروس به بدن ۱۰۰درصد نتیجه تست‌ها منفی می‌شود و به مرور تا ۵ روز بعد میزان مثبت‌شدن نتیجه تست به حدود ۶۰درصد می‌رسد، اما همچنان حدود ۴۰درصد نتیجه تست‌ها منفی کاذب است. افرادی که علایم دیگر کرونا را هرچند خفیف دارند، اما نتیجه تست آنها منفی است.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.