رئیس‌جمهوری موافق تعطیلی بود، دستگاه‌ها فرصت خواستند

ربیعی: دولت هیچ اهمالی در خصوص جان مردم ندارد

سخنگوی دولت: تاکنون هیچ نظر کارشناسی‌ که در ستاد مورد جمع‌بندی قرار گرفته باشد، مورد مخالفت قرار نگرفته است. دولت هیچ اهمالی در خصوص جان مردم نخواهد داشت. ما همه در قبال جان دیگران مسئولیم و باید به این امر اهتمام جدی داشته باشیم.

شهروندآنلاین: «علی ربیعی» روز سه‌شنبه در نشست خبری سخنگوی دولت اظهارداشت: «یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین مسائل ما در هفته گذشته کرونا بود، کرونا در دنیا خشن‌تر و بی‌رحمانه‌تر شده است و تلاش‌های جهانی برای مقابله با کرونا هر روز تجارب جدیدتری چه از لحاظ درمان و چه در زمینه پروتکل‌های بهداشتی پدید آورده است.»

او افزود: «در زمینه مقابله دارویی با کرونا جهان در حال پیشرفت است، ولی هنوز نمی‌توانیم زمان دقیقی را برای درمان موثر نهایی مشخص کنیم، با این وضع با پیگیری‌هایی که شاید از اسفندماه در کشور ما شروع شد، مراکز علمی و دانشگاهی کشور درخصوص داروهای کرونا تلاش‌های شایسته‌ای انجام دادند.»

تولید کیت‌های تست فوری کرونا

سخنگوی دولت گفت: «ما امروز جزو تولیدکنندگان داروهایی هستیم که در دنیا تجویز می‌شود و تأثیراتی دارد، هر چند تأثیر نهایی هیچ دارویی را صددرصد تأیید نکردند.»

او ادامه داد: «بعد از تولید دستگاه سی‌تی‌اسکن و کیت‌های آزمایش پادتن، دستگاه ونتیلاتور و داروهای مطرح در کرونا بنابر گزارش مطرح‌شده در دولت، تولید کیت‌های تست فوری کرونا هم از این هفته به طور انبوه در داخل کشور تولید و وارد فرآیند تشخیص و درمان می‌شود.»

ربیعی با اشاره به افزایش تعداد مرگ‌ومیر در روزهای اخیر گفت: «علت اصلی هم بر اساس مطالعات صورت گرفته عدم‌همراهی تعدادی از افراد جامعه و حتی حرکت بیماران مبتلا در سطح شهر بوده است.»

او یادآورشد: «با توجه به بررسی‌هایی که در بانک‌های اطلاعاتی جدید به دست ‌آمد، مشخص شد برخی افراد مبتلا در مشاغل مختلف تا بیش از ۵۰ تا ۶۰ کیلومتر حرکت کردند، بنابراین ما با وضعیت جدیدی روبه‌رو شدیم و لازم بود متناسب با این وضعیت تصمیماتی را اتخاذ کنیم.»

دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس‌جمهوری گفت: «تعطیلی گسترده در شهرهای قرمز، فاصله‌گذاری فیزیکی، تست‌های گسترده، افزایش پوشش بیمه‌ای بیماران کرونا،افزایش غربالگری‌های هدفمند،‌قرنطینه مبتلایان و فراهم کردن امکان قرنطینه برای افراد مبتلا که نمی‌توانند در منازل خودشان قرنطینه شوند، علاوه بر ردیابی الکترونیکی و از همه مهم‌تر برنامه نهادینه‌سازی اجتماعی رعایت پروتکل‌ها از عناصر اصلی استراتژی دولت در این مقطع است.»

 تصمیم‌گیری دشوار در دوگانه معیشت و سلامت

سخنگوی دولت با بیان اینکه امیدواریم وضعیت مناسبی در کشور ایجاد شود، گفت: «پیش از این نیز گفته بودیم در دوگانه معیشت و سلامت، تصمیم‌گیری دشوار است، ولی در نهایت، ملاک تصمیم‌گیری نهایی، سلامت افراد جامعه خواهد بود.»

او افزود: «در یک ماه گذشته طرح‌های زیادی در وزارت بهداشت مطرح و مورد بررسی قرار گرفت. نهایتا وزارت بهداشت هفته گذشته طرح نهایی خود را به قرارگاه و ستاد ارایه کرد و شنبه گذشته پس از تهمیدات اجتماعی و انتظامی آن، مورد تصویب ستاد قرار گرفت.»

ربیعی با تأکید بر اینکه هیچ تأخیری درباره تصمیم‌گیری در مورد پیشنهادهایی که از مجاری کارشناسی رسمی و کمیته سلامت ستاد آمده باشد، صورت نمی گیرد، تصریح کرد: «تصمیم اخیر وزارت بهداشت که مبتنی بر تعطیلی گسترده و فراگیر ارایه شده، یک سیاست پویا برای همه کشور است و چارچوبی برای تصمیمات آینده و دادن اختیار به استان‌هاست.»

دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس‌جمهوری اضافه کرد: «برمبنای این تصمیم، در هر شهری که به تشخیص ستاد ملی استانی دچار شاخص‌های ابتلا و مرگ‌ومیر شده باشد، تعطیلی براساس مناطق زرد، نارنجی و قرمز به طور گسترده اعمال خواهد شد. چنانچه پس از دو هفته نیز وضعیت تداوم داشته باشد، بنابر نظر وزارت بهداشت محدودیت مجددا تمدید خواهد شد.»

ربیعی  خاطرنشان کرد: «نظر رئیس‌جمهوری در اجرای طرح تعطیلی گسترده از روز سه‌شنبه یعنی امروز بود، اما اعضای جلسه شامل نیروی انتظامی و نیروهای مسلح، صدا و سیما، وزارت کشور و سایر دستگاه‌های عضو ستاد معتقد بودند اجرایی‌کردن این مصوبه به یک هفته زمان نیاز دارد. آقای رئیس‌جمهوری هم نظر اعضا را برای تأخیر در اجرای طرح پذیرفت، لذا طرح تعطیلی گسترده از روز شنبه آینده اجرایی می‌شود.»

دولت هیچ اهمالی در خصوص جان مردم نخواهد داشت

او ادامه داد: «تاکنون هیچ نظر کارشناسی‌ که در ستاد مورد جمع‌بندی قرار گرفته باشد، مورد مخالفت قرار نگرفته است. دولت هیچ اهمالی در خصوص جان مردم نخواهد داشت. ما همه در قبال جان دیگران مسئولیم و باید به این امر اهتمام جدی داشته باشیم.»

سخنگوی دولت گفت: «در جلسه روز یکشنبه هیات دولت نیز سعید نمکی، وزیر بهداشت با اشاره به این موضوع از رئیس‌جمهوری تشکر کرد. نمکی همچنین اظهار داشتند که هرگز بستن کل کشور را پیشنهاد نکرده بودند و اعتقادی هم به آن ندارند و هیچ جای دنیا هم این کار را نکرده‌اند.»

او در ادامه به مصوبات جلسه اخیر هیأت دولت در راستای مقابله با کرونا اشاره کرد و گفت: «دولت مصوب کرد که انجام تست تشخیص کرونا با تکیه بر تولید کیت‌های داخلی به ۱۰۰ هزار عدد در روز افزایش یابد و در مراکز دولتی رایگان صورت بگیرد.»

بیماران کرونایی تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند

ربیعی افزود: «همچنین بیماران کرونایی که بستری می‌شوند، در صورت نداشتن دفترچه بیمه سلامت تحت پوشش بیمه قرار بگیرند. در حقیقت بیمه روی تخت صورت می‌گیرد و صرفا ۱۰درصد هزینه به عنوان فرانشیز دریافت می‌شود و آن هم در صورت مراجعه به مددکاری و احزار عدم توانایی دریافت نخواهد شد.»

سخنگوی دولت گفت: «داروهای مطرح و حتی داروهای گران قیمتی مثل فاوی پی راویر – رم دی سیور نیز تحت پوشش بیمه قرار گرفتند. مراکز سرپایی برای تشخیص کرونایی دو برابر شده و تمامی خدمات از آزمایش تست کرونا و داروهای آن در این مراکز رایگان خواهد بود. برای رفاه حال هموطنان برای مراجعه‌کنندگان غیرکرونایی مراکز دیگر درمانی تمهیداتی اندیشیده  شده است.»

تعطیلی گسترده ۱۵۰ شهر و کلانشهر قرمز

ربیعی ادامه داد: «در آخرین جلسه ستاد ملی کرونا براساس مصوبه ستاد نزدیک به ۱۵۰ شهر و کلانشهر در حالت قرمز قرار دارند که تعطیلی‌های گسترده در آن شهرها ایجاد خواهد شد. این بدین معناست که تعدادی بیکار و با مشکلات و فشار اقتصادی و معیشتی روبه‌رو خواهند شد. این موضوع از طرف رئیس‌جمهوری امروز در ستاد اقتصادی دولت مطرح و مورد بحث قرار گرفت.»

او گفت: «تا پایان هفته وزارت رفاه جامعه هدف را مشخص خواهد کرد و میزان اعتبار نیز از طرف سازمان برنامه و بودجه اعلام خواهد شد. به نظر می‌رسد تعداد قابل توجهی از هموطنان مشمول این طرح قرار گیرند که روز شنبه در ستاد ملی کرونا مطرح خواهد شد.»

سخنگوی دولت افزود: «همه این تصمیمات برای اثربخش کردن فاصله اجتماعی است. هدف ستاد ملی مقابله با کرونا از بین رفتن تجمعات است. در صورتی که مردم و جامعه با ستاد همکاری نکنند، تعطیلی‌های مکرر هم بی‌فایده خواهد بود. اکنون مسئولیت‌پذیری تاریخی ایرانیان باید در این مقطع مجددا به دنیا نشان داده شود.»

او در ادامه گفت: «لایحه‌ای در دولت به منظور ارتقای فرهنگ صلح و سازش و حل‌وفصل مسالمت‌آمیز اختلافات برای ساختار و تشکیلات شوراهای حل اختلاف، تنظیم و به مجلس ارسال شد.»

ربیعی افزود: «رصد بازار سرمایه و حمایت از این بازار به صورت مداوم در دستور کار وزیران ذی‌ربط و شورای‌عالی بورس قرار دارد و رئیس بانک مرکزی تصمیمات موثری در این زمینه اتخاذ کرده است. تسهیل برای اجازه فعالیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری فعال در بازار سرمایه فرصتی برای سرمایه‌گذاران ایجاد خواهد کرد.»

سخنگوی دولت ادامه داد: «بانک مرکزی در این راستا به صندوق‌هایی که مدیریت آنها توسط بانک‌هاست، افزایش سقف داده است و سقف سرمایه گذاری در سهام صندوق‌های ثابت و سهامی مختلف افزایش یافت، به طوری که در بانک‌ها از ۱۰هزار میلیارد تومان به ۳۰ هزار میلیارد تومان و در بقیه صندوق‌ها از ۳۰ هزار میلیارد تومان به ۵ هزار میلیارد تومان، شاهد این افزایش بودیم.»

او گفت: «این تصمیم فرصت خوبی به سرمایه گذاران جدید می‌دهد که با مراجعه به بانک‌ها و به‌شکل غیرمستقیم در این بازار سرمایه‌گذاری کنند. همچنین به بانک‌ها اجازه داد تا صندوق‌هایی که سرمایه گذاری با درآمد ثابت دارند، ایجاد کنند. همچنین برای شرکت‌های تأمین سرمایه متعلق به بانک‌ها که می‌توانند افزایش سرمایه لازم را بدهند، تسهیلات لازم را ایجاد خواهد کرد.»

نخستین شناسنامه برای فرزندان مادر حاصل از ازدواج مادر ایرانی و پدر خارجی صادر شد

ربیعی در ادامه گفت: «در هفته جاری نخستین شناسنامه برای فرزندان مادر ایرانی و پدر خارجی صادر شد. این اتفاق خوب و مبارک را به همه زنان سرزمین‌مان تبریک می‌گویم.»

او افزود: «متأسفانه تا پیش از این فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیرایرانی از تمامی حقوق اجتماعی خود از جمله داشتن شناسنامه، ‌حق تحصیل و سایر حقوق اولیه خود محروم بودند. بر اساس برآوردها بیش از ۱۵۰ هزار زن ایرانی با اتباع افغانستانی ساکن ایران ازدواج کرده‌اند و حدود ۵۰۰ هزار فرزند حاصل این ازدواج‌هاست. از آنجا که قانون درباره هویت این افراد بعد از هجده سالگی سکوت کرده بود، لذا این کودکان با مشکل هویت رسمی مواجه بودند.»

سخنگوی دولت ادامه داد: «در هفته جاری مناسبت روز کتاب و کتابخوانی در بیست‌وچهارم آبان را داشتیم. یکی از ارزش‌های به محاق رفته جامعه امروز ما، کتابخوانی است.  تأثیرگذاری و نقش کتاب در نحوه اندیشیدن یک جامعه را نمی‌توان انکار کرد و برخی از کتاب ها قدرت ایجاد تحول در زندگی شخصی تک‌تک ما را دارند.»

او گفت: «امیدوارم از فرصتی که کرونا با محدودکردن فعالیت‌های عمومی و حضور در اجتماع به انسان‌ها داده است، این فرصت را برای ما به وجود آورده باشد که مجددا به دنیای کتاب رجوع کنیم.»

درخواست از مردم برای اهدای خون

ربیعی در ادامه با بیان اینکه سخنگوی سازمان انتقال خون اخیرا اعلام کرده که ذخایر خون کشور وضعیت مناسبی ندارند و با کمبود مواجه هستند، افزود: «مراکز انتقال خون در بالاترین سطح، پروتکل‌ها و اصول بهداشتی را رعایت می‌کنند و با توجه به نیاز برخی بیماران مانند تالاسمی که مصرف‌کننده همیشگی خون هستند، از مردم درخواست می‌کنم سنت حسنه اهدای خون را بیشتر از قبل انجام دهند.»

تمامی تصمیمات درباره آمریکا در شورای‌عالی امنیت ملی و مجاری قانونی گرفته می‌شود

ربیعی در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا دولت تا به حال تصمیمی مورد نقد درباره آمریکا گرفته است، گفت: «همه اقداماتی که انجام می‌دهیم در چارچوب قانون یا مصالح عالیه‌ای است که در شورای‌عالی امنیت ملی و مجاری قانونی گرفته می‌شود.»

کشاکش‌های سیاسی به نفع نظام و مردم نیست

ربیعی افزود: «قطعا چیزی را دولت بدون طی مراحل و مجوزها انجام نداده و بنای ما در دولت واقعا این است که وارد این مجادلات نشویم. کشاکش‌های سیاسی به نفع نظام، مردم و جامعه نیست. قطعا دولت دست به اقدامی غیر مصلحانه نخواهد زد. اجازه دهید در این جور مواقع ما به وحدت ملی بیشتر تأکید می‌کنیم.»

تفسیر نادرستی از تلاش‌های دولت صورت می‌گیرد

سخنگوی دولت اظهار داشت: «امروز تفسیر نادرستی از تلاش‌های دولت صورت می‌گیرد. نمی‌دانم چرا عده‌ای از اینکه می‌گویند مسأله آمریکا به ما ربطی ندارد، اما خودشان خوشحال یا ناراحت می‌شوند. فارغ از اینکه در انتخابات آمریکا چه گذشته، یک تفسیر نادرست از فعالیت‌های دولت صورت گرفته، اگر ما از تحریم صحبت کرده‌ایم و از تحریم‌گران حرف زدیم، این به عنوان چشم دوختن به خارج نیست. اگر ما از به دست آوردن حق ایرانیان از فرصت جهانی برای توسعه گفتیم و از عقب راندن تحریم حرف زدیم، باید به طور جدی با آثار تحریم مقابله کرد، اما تحریم هم باید عقب راند.»

ربیعی تأکید کرد: «در شورای امنیت کاری کردیم که آمریکا حتی دو رأی هم نداشته باشد، این کار بزرگی است. چرا نباید این کار را انجام دهیم، آیا این کار به منزله این است که شما چشم به خارج دوختید. این تفسیر نادرست ظلم به دولت و ستم به ملت است، ظلم به دولت است برای اینکه این واقعیت را کتمان می‌کنند که دولت با وجود تحریم‌ها و تلاش‌های دشمنان برای پاشیدن ناامیدی تلاش زیادی کرده است.»

او گفت: «علت بسیاری از نگرانی‌های موجود نسل‌های دهه ۶۰ به بعد نبود امید است و وظیفه داریم در جهت امید فعالیت و زیرساخت‌های آن را آماده کنیم، حتی باید فشارهای سخت متحمل شد در داخل، تلاش کردیم که اقتصاد ملی را تاب‌آور کنیم، عدم این کار به مردم جفاست.»

کم‌اهمیت‌تر دانستن تحریم‌ها بی‌رحمانه‌تر از اعمال تحریم‌هاست

ربیعی ادامه داد: «حتی دادگاه‌های بین‌المللی رژیم آمریکا را به  واسطه آسیب‌زدن به ایران به واسطه تحریم‌ها محکوم می‌کنند. جامعه جهانی از قانون‌شکنی دولت ترامپ علیه مردم ایران به حقیقت روی آورده است. کم‌اهمیت‌تر دانستن تحریم‌ها بی‌رحمانه‌تر از اعمال تحریم‌هاست و کسانی که تحریم‌ها را کم‌اهمیت می‌شمارند، به شایستگی مردم ایران برای خودباوری اعتقاد ندارند. ما باید از مزیت‌های جهانی استفاده کنیم و سیاست‌های ظالمانه‌ای که آمریکا علیه ما داشته، به عقب برانیم.»

سخنگوی دولت با بیان اینکه در مورد مشکلات مردم محتاج نقد اجتماعی هستیم، اظهارداشت: «من حتی نقد بدون راهکار را هم می‌پسندم. نقد و شالوده‌شکنی کار نادرستی نیست. نقد به ما کمک می‌کند که آسیب‌ها را بشناسیم، اما متأسفانه نقدها اجتماعی و اقتصادی نیست، بلکه سیاسی است و امروز نقدهای سیاسی زیادی همه ما می‌شنویم.»

دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس‌جمهوری یادآورشد: «بنای دولت ایجاد فضای آرام برای همه دلسوزانی است که می‌خواهند از رنج مردم و آلام جامعه بکاهند. ما نیاز به فضای آرام داریم و نیازمند نشان دادن انسجام به تصمیم‌گیرانی در خارج هستیم که می‌خواهند نشان بدهند ایران در حال فرو ریختن است.»

او یادآورشد: «شما ببینید از انتخابات آمریکا چه کسانی نگران هستند و کدام شبکه‌های فارسی زبان در این مدت بی‌تابانه نگرانی خود را بروز می‌دادند، آنها که مصلحت مردم را نمی‌دانند و هیچ چیز از ایران برایشان مهم نیست.»

سخنگوی دولت با بیان اینکه فضای آرام، انسجام، یکپارچگی و مراعات نوعی آداب در کنار هم بودن را بیش از گذشته نیازمند هستیم، افزود: «به طور کلی بنا بر عدم پاسخگویی در دولت است. پاسخ‌ها باید در حد روشن‌شدن فضا و ابهام باشد و هیچ پاسخ توهین‌آمیز یا پاسخی که کسی را متهم می‌کند، از سوی دولت داده نخواهد شد.»

ربیعی با بیان اینکه اجازه نداریم مناقشات جدیدی ایجاد کنیم، خواستار مقایسه شرایط در دولت‌های مختلف شد و افزود: «در شرایط تحریم را در دوره‌ای که چند برابر درآمد ارزی بود و دوره‌ای که درآمد ارزی ناچیز بود، مقایسه کنید، حتی رنج و سختی تورمی را با وجود محدودیت‌های ارزی مقایسه کنید و بعد نتیجه بگیرید.»

 نشان دادن رنج مردم و ندیدن اقدامات درست جفا به مردم است

او با اشاره به افزایش ۱۵درصدی صادرات و صادرات غیر نفتی در چند ماه اخیر گفت: «کدام دولت زندگی بدون نفت و بودجه بدون نفت را تجربه کرده است. مقایسه کنید و منصفانه سخن بگویید.»

دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس‌جمهوری اضافه کرد: «هیچ دولت و قوه‌ای در ایران و در هیچ کجای دنیا نمی‌تواند بگوید که من کاستی ندارم. همه دولت‌های دنیا و همه قوا و همه مجالس دنیا کاستی دارند. ما ادعا نمی‌کنیم که نقد نیاز نداریم، اما تحولات جهانی در حوزه بین‌الملل به سرعت در حال تغییر است و ما نیازمند این هستیم که با انسجام از فرصت‌هایی که به دست می‌آید، برای احقاق حقوق مردم استفاده کنیم.»

ربیعی افزود: «ما از رنج ناشی از تحریم آگاه هستیم و اساسا زندگی مردم مسأله ملی و جدی همه ما است. اما نشان‌دادن رنج‌ها و دردها و اقدامات درست را نشانه نرفتن جفا به مردم است. اگر قرار باشد من می‌توانم با آمار و ارقام از رنج‌های بیشتری سخن بگویم، ولی آیا این دلیل بر این است که شما تلاش دولت برای عقب راندن تحریم را مورد اتهام قرار بدهید.»

سخنگوی دولت با بیان اینکه همه ما باید تلاش خود را بر استفاده از فرصت‌های پیش‌رو متمرکز کنیم، اظهارداشت: «علاوه بر هم‌افزایی که ضرورت امروز است، انسجام و همدلی بیشتر بین قوا، ملت و دولت از ضروری‌ترین اقدامات برای عبور موفق از بحران خشن بی‌سابقه و بی‌رحمانه‌ای است که در چند سال اخیر به کشور وارد شده است.»

او تصریح کرد: «دولت از فرصت‌های جهانی که حق مردم ایران است، کوتاه نخواهد آمد و از هر فرصتی که ایجاد شود، استفاده خواهیم کرد. متأسفانه برخی برای تضعیف دولت به گونه‌ای حرف می‌زنند که انگار آمریکا سردار سلیمانی را ترور نکرده و ما را ترور اقتصادی نکرده است.»

ربیعی خاطرنشان کرد: «دولت از نقد استقبال می‌کند، اما تلاش‌هایی که برای عقب راندن تحریم صورت می‌گیرد، بدون اینکه انگ و برچسب بزنید که این تلاش یعنی دلبستگی شما به فضای خارجی و این حرف نادرستی است.»

استخدام رسمی برای همه داوطلبان صرفا از طریق آزمون انجام می‌شود

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره نامه یکی از استانداران درمورد استخدام تعدادی از فعالان ستادهای انتخاباتی رئیس‌جمهوری در دولت گفت: «اولا استخدام مربوط به سازمان اداری استخدامی کشور است و ربطی به سازمان برنامه و بودجه ندارد. مرجع صدور مجوز استخدام در دستگاه‌های اجرایی سازمان اداری و استخدامی کشور است و انجام مکاتبات با دستگاه‌هایی غیر از آن سازمان دلیلی بر انجام درخواست نیست.»

او افزود: «با توجه به اینکه در طول چهارسال اخیر ۱۳۲ هزار نفر در دولت استخدام شده‌اند، طبیعی است فعالان ستادهای انتخاباتی کاندیداها در بین این افراد باشند، همچنان که تعدادی از فعالان ستادهای انتخاباتی دیگر کاندیداها نیز هم‌اکنون با طی مراحل قانونی در بدنه دولت و دیگر مجموعه‌های نظام مشغولند.»

ربیعی ادامه داد: «این دولت به جد مسأله عدالت استخدامی را پیگیری و اجرا کرده است و استخدام رسمی برای همه داوطلبان صرفا از طریق برگزاری آزمون استخدامی انجام می‌شود و نخبگان به دلیل توانایی‌هایی که دارند، فرصت بهتر و بیشتری برای استخدام پیدا می‌کنند.»

سخنگوی دولت گفت: هر نامه‌نگاری یا توصیه‌ای که صورت می‌گیرد، اگر مسیر و فرآیند قانونی خود را طی نکرده باشد، قابل توجه و اعتنا نیست. این دولت در طول هفت سال گذشته افراد را براساس آزمون استخدامی یا طی مراحل قانونی جذب کرده است. یادمان نمی‌رود قبلا یک شبه چطور چندین هزار نفر را بدون آزمون جذب دستگاه‌های اجرایی کردند.»

ربیعی یادآور شد: «تبعیض سیاسی در استخدام دولتی امری ناپسند است و دولتی موفق است که مبتنی بر نخبه‌گرایی باشد و قطعا ما هم این امر را مراعات کردیم.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.