15 سوال و جواب در مورد روز شنبه

پاسخ به سوالات و ابهامات مرتبط با طرح جدید محدودیت‌های کرونایی

سوالات و ابهامات طرح محدودیت‌های جدید همراه با پاسخ آنها که توسط مراجع اصلی تهیه شده، در اختیار رسانه‌ها قرار گرفت

شهروند آنلاین: سوالات و ابهامات طرح محدودیت‌های جدید همراه با پاسخ آنها که توسط مراجع اصلی تهیه شده و در اختیار رسانه‌ها قرار گرفت. آنچه در ذیل می‌آید، 15 سوال عمومی وجواب‌های آن است:

سوال یک:

به نظر می‌رسد مسئولان ذیربط در اجرای طرح محدودیت‎ها از ابتدای آذر اطلاع‌رسانی خوبی انجام ندادند و نوعی سردرگمی بین مردم و حتی مسئولان وجود دارد.

پاسخ:

در این زمینه اطلاع‌رسانی به نحو مناسب تاکنون انجام شده است؛ حضور وزیر محترم کشور و فرمانده قرارگاه در برنامه تیتر شب، حضور رئیس کمیته امنیتی- اجتماعی در گفت‌وگوی ویژه خبری، حضور دبیر کمیته امنیتی- اجتماعی در برنامه تیتر شب، مصاحبه با شبکه‌های مختلف رادیو، مصاحبه با رسانه‌ها، صدور اطلاعیه مکتوب، برگزاری جلسه با استانداران و فرمانداران سراسر کشور از جمله اقدامات در این زمینه بوده است. پاسخگویی لحظه‌ای به سوالات و شبهات رسانه‌ها و مسئولان نیز کماکان در دست اقدام می‌باشد.

سوال دو:

چرا اجرای طرح این‌همه استثنا دارد؟ از جمله؛ مشاغلی که فعالیت‌شان خیلی ضروری نیست مثل رانندگان اینترنتی.

پاسخ:

تنها مشاغل و فعالیت‌هایی مستثنی شده‌اند که با نیازهای روزانه و ضروری مردم ارتباط دارد. تاکسی‌های اینترنتی در زمره حمل‌ونقل عمومی قرار داشته که مشمول ممنوعیت نخواهند شد به‌ویژه که تردد خودروهای شخصی در ساعاتی از شبانه‌روز که اعلام شده، ممنوع است.

سوال سه:

چرا همه مشاغل باز هستند، جز تعداد مشاغلی که اهمیت -چندانی ندارند؟

پاسخ:

حدود ۳میلیون و ۲۰۰هزار واحد صنفی درکشور وجود دارد که تنها گروه اول مشاغل صنفی حدود ۷۰۰هزار واحد را شامل می‌شود و همین گروه به دلیل نیاز مردم در دوران اجرای طرح، فعالیت می‌کنند. ضمن اینکه حوزه ادارات، آموزشی، فرهنگی و اجتماعی نیز در این طرح مشمول محدودیت شده‌اند که در مجموع بخش اعظمی از فعالیت‌های کشور را در برمی‌گیرد.

سوال چهار:

نحوه تردد برخی مشاغل در ساعات قرنطینه چگونه است؟

پاسخ:

منع تردد در ساعات ۹ تا ۴ بامداد صرفا مشمول شهرهای قرمز است. مشاغل ضروری از طریق فرمانداری‌ها احصا و لیست آنها به راهور اعلام خواهد شد تا از اعمال قانون خودداری شود.

سوال پنج:

ساعات کاری حمل‌ونقل عمومی در این دوره محدودیت‎ها چگونه است؟

پاسخ:

در این طرح محدودیت ساعت برای فعالیت حمل‌ونقل عمومی پیش‌بینی نشده است. پیشنهاداتی به ستاد ملی ارسال شده تا برای تقویت ناوگان حمل‌ونقل عمومی درون‌شهری اقدام شود تا با افزایش ظرفیت از تراکم کاسته شود، البته با توجه به تعطیلی بسیاری از حوزه‌ها در شهرهای قرمز عملا تقاضا برای سفر کاسته می‌شود و این امر نیز موجب کاهش تراکم خواهد شد.

حمل‌ونقل عمومی بار و کالاهای اساسی و مسافر بین‌شهری اعم از ریلی، جاده‌ای و هوایی نیز در این طرح مشمول محدودیت نشده لیکن وزارت راه موظف است فعالیت آنها را نظارت تا برابر پروتکل‌های بهداشتی اقدام نمایند.

سوال شش:

چه نهادی قرار است روی بستن صنوف نظارت کند؟

پاسخ:

مسئولیت نظارت بر اجرای این طرح با کمیته عالی نظارت مستقر در وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی است. در سطح استان‌ها و شهرستان‌ها کمیته نظارت با حضور بسیج اصناف، بازرسان اتاق اصناف، پلیس اماکن ناجا و هلال‌احمر تشکیل شده و به صورت میدانی بر اجرای این طرح نظارت می‌نمایند. علاوه بر اینها، ناظران اصلی مردم عزیز هستند که با اطلاع‌رسانی به موقع مسئولان را در اجرای موفق این طرح یاری می‌نمایند.

سوال هفت:

فعالیت کارخانه‌های مجاز و شیوه تردد کارگران به حاشیه شهر چگونه است؟

پاسخ:

کارخانه‌های مجاز برابر گروه اول مشاغل فعالیت خواهند داشت، البته در این کارخانه‌ها نیز موضوع رعایت پروتکل‌ها و غربالگری از مهم‌ترین موضوعات است که می‌بایست از طرف مسئولان این واحدها به صورت جدی محقق شود.

تردد کارگران اگر نیازی به خروج از شهر محل سکونت نداشته باشند، مشکلی ندارد اما اگر می‌بایست از شهر محل سکونت خارج شوند، با هماهنگی نیروی انتظامی و ارایه اسناد مثبته بلامانع خواهد بود.

سوال هشت:

وضعیت بازار چگونه است؟ کسی که در بازار کار می‌کند، از تعطیلی خبر ندارد، چه برسد به کارمندان ادارات!

پاسخ:

برابر اطلاع‌رسانی‌های صورت‌گرفته و اطلاعیه‌های صادره، بعید است که کسبه از اجرای طرح و جزئیات آن خبر نداشته باشد، ضمن اینکه از طریق اتاق اصناف به تمام واحدهای صنفی و اتحادیه‌ها، طرح مذکور اطلاع‌رسانی شده است. کارکنان ادارات نیز برابر بخشنامه صادره سازمان اداری و استخدامی از طرح مطلع می‌باشند.

سوال نه:

کاسبی که شغل او در حوزه مواد غذایی و کالاهای ضروری نیست، نمی‌داند از روز شنبه می‌تواند به سرکار برود یا خیر. نمی‌داند تعطیلی او صرفا تا ساعت 6 بعدازظهر است یا دو روز کامل تعطیل است؟

پاسخ:

از ۹ماه پیش مشاغل در چهارگروه تقسیم شده‌اند که در این طرح نیز از همان گروه‌ها استفاده شده؛ لذا اگر کاسبان عزیز در زمره گروه اول باشند، شامل محدودیت و ممنوعیت در وضعیت‌ها نخواهند شد.

در شهرهای زرد مشاغل گروه ۴ ممنوع می‌باشند.

در شهرهای نارنجی گروه ، ۳ و ۴ ممنوع می‌باشند.

در شهرهای قرمز گروه‌های ۴،۳،۲ ممنوع می‌باشند. لیست مشاغل نیز برابر اطلاعیه‌ها منتشر شده و خواهد شد.

سوال ده:

مشخص نیست منع تردد درون‌شهری از ساعت ۹ شب تا ۴ صبح چگونه اجرا می‌شود؟ یعنی اگر کسی در این ساعات بخواهد به سوپرمارکت محل برود و مواد غذایی تهیه کند، می‌تواند یا خیر؟ این منع تردد مخصوص وسایل نقلیه است یا عابران پیاده را هم شامل می‌شود؟ یا اصلا این ممنوعیت مربوط به تهران است یا همه شهرهای قرمز؟

پاسخ:

ترددهای ضروری در ممنوعیت تردد از ساعت ۹شب با هماهنگی فرمانداری‌ها انجام خواهد شد.

این ممنوعیت شامل عابران پیاده نخواهد شد.

این ممنوعیت مربوط به شهرهای قرمز بوده و در سایر شهرها اعمال نخواهد شد.

سوال یازده:

در زمان اجرای طرح شرکت‌های خصوصی تعطیل هستند یا خیر؟

پاسخ:

شرکت‌های خصوصی و دفاتر مربوط به گروه ۱ مشاغل فعالیت داشته و شامل محدودیت نمی‌شوند. در سایر گروه‌ها نیز با توجه به وضعیت شهرها و نوع محدودیت و الزامات تعیین‌شده می‌توانند فعالیت نمایند. دفاتر و شرکت‌های خصوصی حوزه آموزشی فرهنگی و اجتماعی نیز بر اساس وضعیت شهرهای زرد نارنجی و قرمز فعالیت خواهند نمود.

سوال دوازده:

اگر همه این اصناف اجبارا تعطیل خواهند بود، پرسش دیگری مطرح می‌شود و آن اینکه این اقشار چگونه باید در مدت تعطیلی، زندگی کنند و درآمد داشته باشند؟

پاسخ:

بسته کامل حمایت از اصناف با هماهنگی اتاق اصناف ایران در بخش‌های مختلف مالیاتی، بیمه، استمهال، عوارض، هزینه اجاره، چک بانکی، هزینه‌های آب، برق، گاز و… تهیه و برای ستاد ملی ارسال تا در جلسه آتی بررسی و تصمیمات لازم اتخاذ شود. با توجه به نقش اتاق اصناف ایران در تهیه این بسته قطعا تمام ملاحظات دیده شده است.

سوال سیزده:

کارمندهای شرکت‌های صنعتی مثل فولاد، ذوب‌آهن، پتروشیمی و کارمندان شرکت‌های صنعتی کوچک که در شهرک‌های صنعتی شاغل هستند، تعطیل هستند یا خیر؟ اگر نیستند، حمل‌ونقل‌شان به چه صورت است؟

پاسخ:

کارخانه‌های تولیدی صنعتی در زمره گروه اول قرار داشته که مشمول محدودیت و تعطیلی نخواهند شد لیکن کارفرمایان موظف هستند تا ضمن رعایت دستورالعمل‌های ابلاغی نسبت به غربالگری مستمر کارکنان و‌کارگران اقدام نمایند.

تردد این واحدها با هماهنگی صورت خواهد پذیرفت و ‌‌مشمول جریمه نخواهند شد.

سوال چهارده:

وضعیت خودروی کسانی که در روز ممنوعیت شغلی ندارند، در منطقه‌ طرح ترافیک چیست؟

پاسخ:

طرح ترافیک برقرار بوده و لذا اگر خودروی مذکور فاقد طرح باشد، جریمه طرح ترافیک اعمال خواهد شد.

سوال پانزده:

رفت‌وآمد خبرنگاران در ساعات ممنوعیت چطوری باید باشد تا جریمه نشوند؟ همچنین سازوکار جریمه پلیس برای متخلفان در ساعات ممنوعه شب چیست؟

پاسخ: مشاغل هماهنگ‌شده از جمله خبرنگاران، با هماهنگی فرمانداری‌ها و راهور اقدام می‌شود؛ لذا جریمه شامل آنها نخواهد شد. این افراد و سایر مردمی که به ضرورت نیاز به تردد دارند، می‌توانند از راننده‌های اینترنتی در سطح شهر استفاده کنند.

همچنین ممنوعیت تردد در شهرهای قرمز انجام شده که برابر هماهنگی فرمانداری‌ها موارد ضروری احصا و به راهور اعلام می‌شود تا اعمال قانون نشوند. سایر موارد در صورت رعایت جریمه خواهند شد. سازوکار آن هم دوربین‌های راهور هستند.

4 دیدگاه
 1. ملاولی می‌گوید

  سلام برای بیمارانی که مجبور هستند به شهر دیگه ای برا درمان مراجعه کنند چه تدابیری اندیشیده شده چیکار باید بکنند، بنده دو هفته س منتظرم راهها باز بشه برا ام آر آی به یه شهر دیگه برم چیکار باید بکنم؟

 2. مجید صابر می‌گوید

  سلام ، بنده از شهرستان اومده و در تهران در روزهای محدودیت ترددها یه ماشین خریده ام ، تعوض پلاک هم انجام داده ام ، آیا میتونم تردد داشته باشم در تهران یا خیر ؟ و به شهر خود چجوری باید برگردم که دوربین ها جریمه نکنند ؟!

 3. مصطفی می‌گوید

  سلام.از فرمانداری با ارائه مدارک پزشکی نامه بگیرید و پلیس راه شهر ثبت کنید

 4. Mostafa می‌گوید

  نظامیان که پلاک غیربومی دارند و درشهر سکونت دارند وهر روز باید در همان شهر تردد کنند تکلیف چیست،

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.