بین ۲۵ تا ۳۷دلار

قیمت واکسن کرونا اعلام شد

رئیس شرکت بیوتکنولوژی ایالات‌متحده در مصاحبه‌ای با هفته‌نامه آلمانی Welt am Sonntag اعلام کرده است که دولت‌ها مجبورند بین ۲۵ تا ۳۷دلار به ازای هر دوز واکسن ویروس کرونا هزینه کنند

به گزارش ار تی، استفان بانسل، مدیرعامل شرکت مدرنا (Moderna) گفت: «این قیمت با توجه به هزینه‌های سیستم بهداشتی، وقتی شخص به بیماری کووید-۱۹ مبتلا می‌شود، عادلانه است.»

در حالی ‌که قیمت نهایی هر دوز به ‌اندازه سفارش بستگی دارد، او گفت که این شرکت علاقه‌ای به »سود حداکثری« ندارد و قیمت واکسن را با قیمت واکسن آنفلوآنزا مقایسه کرد.

شرکت مدرنا می‌خواهد تا پایان سال حدود ۲۰میلیون دوز واکسن تولید کند و برخی از آنها قرار است امسال در اروپا توزیع شود.

بانسل اظهار کرد: «بنابراین هزینه واکسن ما تقریبا مشابه واکسن آنفلوآنزاست که بین ۱۰ تا ۵۰دلار است.»

درحال حاضر مدرنا درحال مذاکره درباره تهیه واکسن با کمیسیون اروپاست. یکی از اصلی‌ترین موضوعاتی که طرفین در مورد آن توافق می‌کنند، هزینه ذخیره است.

او گفت: «درحالی‌ که تاکنون هیچ قراردادی امضا نشده است، گفت‌وگوها در مرحله نهایی هستند و تا نهایی‌شدن معامله فقط چند روز فاصله است.»

قیمت واکسن مدرنا از ماه آگوست، زمانی که شرکت مستقر در ماساچوست اعلام کرد که دوز واکسن کرونا بین ۳۲ تا ۳۷دلار است، تغییر زیادی نکرده است. این شرکت گفت که این مقدار کمتر از ارزش واقعی واکسن است اما هدف این است که قیمت کنترل همه‌گیری ارزان‌تر از شیوع غیرکنترل ویروس باشد.

با این ‌حال، قیمت واکسن مدرنا تقریبا دوبرابر گران‌تر از نامزد واکسن کووید-۱۹ داروساز آمریکایی فایزر (Pfizer) و شرکت بیوتکنولوژی بیو اند تک (BioNTech) آلمان است. گفته می‌شود این شرکت‌ها د نظر دارند برای هر دوز ۲۰دلار دریافت کنند.

اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا گفت: «اتحادیه اروپا درنظر دارد واکسن مدرنا و همچنین واکسن تولیدشده توسط فایزر و بیو اند تک را برای واکسیناسیون تأیید کند.»

در اوایل این ماه، مدرنا گفت: «واکسن آن ۹۴.۵درصد در برابر ویروس کرونا موثر است. سطح مشابهی از کارایی که فایزر و بیو اند تک وعده داده است. همچنین اعلام کرد که قصد دارد در هفته‌های آینده نامزد واکسن خود را برای مجوز استفاده اضطراری در آمریکا ارایه دهد.»

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.