ایران و آمریکا می‌توانند به شرایط ۲۰ ژانویه ۲۰۱۷ برگردند

روحانی: دولت آتی آمریکا باید اشتباهات گذشته را جبران کند

روحانی، یکی از مظاهر بزرگ پیروزی ملت ایران و شکست قطعی دشمن در جنگ اقتصادی را پایان دوره ترامپیسم عنوان کرد و گفت: «شخصی که بدترین جنایت‌ها را در تاریخ آمریکا و اقدامات تروریستی و سبعانه‌ای نسبت به ملت ایران انجام داد.»

شهروندآنلاین: حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیأت دولت با تبریک روز بسیج و سالروز فرمان امام خمینی(ره) در سال ۵۸ گفت: «بسیج در همه دوران و در دوران دفاع مقدس نقش مهمی ایفا می‌کند و بسیج یکی از یادگارهای مهم امام راحل است که همیشه می‌توانیم از این یادگار برای حفظ استقلال، منافع ملی، رشد و توسعه کشور و حمایت از مردم استفاده کنیم.»

رئیس‌جمهوری ادامه داد: «وقتی شرایط نامساعدی مانند زلزله و سیل پیش می‌آید، یکی از نیروهایی که با سرعت به صحنه می‌شتابد، همین نیروی بسیج است که امیدواریم روزبه‌روز بتوانند به خدمات خود نسبت به این مردم بزرگوار کشور ادامه دهند.»

ملت ایران برابر تحریم اقتصادی توانست موفق شود

روحانی با سپاسگزاری و تشکر ویژه از ملت ایران بابت مقاومت اظهار کرد: «ملت ایران برابر تحریم اقتصادی توانست موفق شود.»

او با اشاره به اینکه دو دفاع مقدس داشتیم، گفت: «یکی دفاع مقدس هشت ساله برابر صدامیان و دیگر دفاع مقدس مقابل جنگ اقتصادی و برابر ترامپیان که در هر دو جنگ موفق و پیروز شدیم.»

روحانی اضافه کرد: «در جنگ نخست ملت ما نه‌تنها مقابل شرق و غرب قرار گرفته بود، بلکه با استقامت توانست به پیروزی دست یابد. در جنگ دوم هم تنها بودیم و کسی ما را یاری نکرد. این سربازان خط مقدم جبهه مقدس اقتصاد، کشاورزان، کارگران، صادرکنندگان و مردم بودند که مقاومت و ایستادگی کردند و ما را به پیروزی رساندند.»

رئیس دولت دوازدهم خاطرنشان کرد: «یکی از مظاهر بزرگ پیروزی ملت ایران و شکست حتمی دشمن در این جنگ اقتصادی در دوران ترامپیست است. این آدمی که بدترین جنایت‌ها را در تاریخ علیه دولت‌ها و ملت‌های مستقل انجام داد.»

عوامل شکست ترامپ سیاست‌های غلط خارجی‌اش بود

رئیس‌جمهوری اضافه کرد: «عوامل شکست این آدم سیاست‌های غلط خارجی‌اش بود، سیاست‌های غلط بهداشتی و اقدام نژادپرستانه‌اش و غیرقابل اعتماد بودن برای همه بود، هم برای خارج و هم برای داخل؛ برای همه غیرقابل اعتماد بود. آدمی که امروز حرف می‌زند آیا یک ثانیه بعد به آن عمل می‌کند یا بلافاصله با توییتر بعدی راه و مسیر دیگری را انتخاب می‌کند. مسیر عوام‌فریبانه پوپولیست را ادامه داد و خدا را شکر که این شر از سر مردم آمریکا و سر مردم منطقه کوتاه شد.»

روحانی اظهار داشت: «دولت آتی آمریکا باید کارهای بزرگی را انجام بدهد تا در برابر آن همه اقداماتی که چهره آمریکا را تخریب کرد، بتواند تا حدی شرایط را جبران کند و جبران اشتباهات گذشته را انجام دهد.»

ایران و آمریکا هر دو می‌توانند تصمیم بگیرند و اعلام کنند که به شرایط ۲۰ ژانویه ۲۰۱۷ برمی‌گردند

او یادآورشد: «ما امیدواریم دولت آینده آمریکا در اولین قدم‌هایش سیاست‌ها و اقدامات ضد حقوق بشری و تروریستی ترامپ را به صراحت محکوم کند و سیاست‌های نادرستی را که دولت قبلی در طول چهار سال اعمال کرد، جبران کند.»

رئیس‌جمهوری اضافه کرد: «سیاست جمهوری اسلامی ایران همان‌طور که بارها ما تأکید کردیم تعهد در برابر تعهد، اقدام در برابر اقدام، کاهش تنش در برابر کاهش تنش، احترام در برابر احترام و تعهدات بین‌المللی در برابر تعهدات بین‌المللی است.»

روحانی افزود: «اگر چنین اراده‌ای در حاکمان آینده آمریکا وجود داشته باشد، به نظر من حل مسأله بسیار آسان است. ایران و آمریکا هر دو می‌توانند تصمیم بگیرند و اعلام کنند که به شرایط ۲۰ ژانویه ۲۰۱۷ برمی‌گردند. هم ما به شرایط ۲۰ ژانویه ۲۰۱۷ برمی‌گردیم، هم آمریکا به ۲۰ ژانویه ۲۰۱۷ برگردد. این می‌تواند راه‌حل بزرگی برای بسیاری از مسائل و مشکلات باشد و مسیر و شرایط را کاملا تغییر بدهد و بعد مراحل بعدی را می‌شود در بخش‌های مختلف ادامه داد، گره اصلی با یک اراده و تصمیم می‌تواند باز شود.»

دستاوردها قابل ملاحظه است

رئیس دولت تدبیر و امید با بیان اینکه ملت بزرگ ایران با مقاومت بزرگ خودش این دستاورد را در صحنه بین‌المللی امروز مشاهده می‌کند، گفت: «برنامه‌های ما بر این مبنا نیست که فردا چگونه خواهد شد، برنامه‌های ما برمبنای شرایط سخت است و ما این برنامه را تدوین کردیم. قبلا هم گفتم که ما برنامه ۹ ماهه را برمبنای شرایط سخت تدوین و اجرا کردیم. اما در عین حال همواره چنین بود که اگر مشکلی برای مردم در زندگی آنان پیش آمده است، از طریق فشارهای غیرانسانی و ناحق کاخ سفید بوده است و هر زمانی که آنها به تعهدات بین‌المللی برگردند، شرایط عوض خواهد شد.»

روحانی خاطرنشان کرد: «در طول چهار سال قبل از ۹۷ ( از ۹۷ تا امروز در شرایط جنگ اقتصادی هستیم)، که در آن زمان شرایط تحریم و فشار بود، اما شرایط جنگ نبود، توانستیم با تلاش ملت، همه دست اندرکاران، دولت و دیگر قوا به دستاوردهای قابل ملاحظه ای دست پیدا کنیم.»

رئیس‌جمهوری افزود: «اگر شرایط اقتصادی سه سال ۹۴ ، ۹۵ و ۹۶ قبل از شروع جنگ اقتصادی را با ۴۱ سال قبل از آن یعنی از ۵۸ تا ۹۷ مقایسه کنیم، در بسیاری از شاخص‌های مهم اقتصادی پیشرفت ملموس را می‌بینیم. رشد تولید ناخالص ملی ما در متوسط ۴۱ سال، یک‌ونیم است. اما در سه سال ۹۴، ۹۵ و ۹۶ رشد اقتصادی ما به طور متوسط ۴.۷درصد بوده، یعنی رشد اقتصادی به طور متوسط بیش از سه برابر شده است.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.