۳۸ میلیون نفر در سراسر جهان با (HIV) زندگی می‌کنند

شمار مبتلایان به ایدز در جهان افزایش یافته است

با وجود ۴۰ سال مبارزه مستمر با بیماری ایدز و تلاش برای جلوگیری از گسترش آن، شمار مبتلایان به این بیماری در حال افزایش است.

شهروندآنلاین: یکی از معضلاتی که امروزه همه جوامع بشری با آن مواجه هستند، بیماری ایدز است که با توجه به میزان گسترش و تأثیر ویرانگری که بر جوامع دارد، از جمله موارد اضطراری جهانی و یکی از وحشتناک‌ترین چالش‌ها در مورد زندگی و حیثیت انسان‌هاست. این بیماری تاکنون جان میلیون‌ها انسان را گرفته است و هنوز هم هر ساله میلیون‌ها انسان در سراسر جهان به این بیماری مبتلا می‌شوند.
مبارزه با ایدز نتوانسته از گسترش آن در جهان جلوگیری کند، نهاد مبارزه با ایدز سازمان ملل (UNAIDS) شاکی است که مبارزه با ایدز پیش نمی‌رود. علت این است که کشورهای معدودی به تعهد خود برای سرمایه‌گذاری در پیشگیری از گسترش ایدز عمل کرده‌اند و جهان در رسیدن به اهداف سال ۲۰۲۰ در مبارزه با ایدز ناکام مانده است.

بنابر آمار (UNAIDS) در سال گذشته ۷۰۰ هزار نفر بر اثر ایدز (HIV) مرده‌اند و یک میلیون و ۷۰۰هزار مورد جدید ابتلا به این بیماری گزارش شده است. این سازمان می‌گوید اکنون علاوه بر بیماران مبتلا به کووید-۱۹ احتمالا ۲۹۳هزار مورد جدید ابتلا به ایدز و ۱۸۴ هزار مورد مرگ بر اثر آن در راه است.

سازمان توسعه One نیز به وضعیت نگران‌کننده در سطح جهانی اشاره کرده است. این سازمان می‌گوید پس از سال‌ها پیشرفت در مبارزه با HIV / AIDS که کاری دشوار بوده، اکنون دچار یک عقب‌گرد بزرگ شده‌ایم.

این سازمان تأکید می‌کند جامعه جهانی برای دستیابی بهتر به گروه‌های در معرض خطر و توسعه منابع مالی جدید باید سرمایه‌گذاری بیشتری کند.

حدود ۳۸ میلیون نفر در سراسر جهان با (HIV) زندگی می‌کنند. دوسوم افراد مبتلا به اچ‌آی‌وی داروهای ضدویروس دریافت می‌کنند که این بیماری و عفونت‌های ناشی از آن را کنترل می‌کند، ولی یک‌سوم از این امکانات محروم هستند. در آلمان نسبت افراد مبتلا به (HIV) که تحت درمان قرار دارند، ۹۶درصد است.

از میان نزدیک به ۷۰۰ هزار نفر که سال گذشته بر اثر ایدز مردند، آفریقای‌جنوبی بیشترین قربانی را داده است. در اروپای‌شرقی و آسیای میانه در سال‌های اخیر تعداد مبتلایان به‌شدت افزایش یافته است. روز جهانی ایدز همه ساله در اول دسامبر گرامی داشته می‌شود.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.