نجات گمشدگان بلقیس

امدادگران پس از ۱۲ساعت جست‌و‌جو ۳ کوهنورد زنجانی و گلستانی را در ارتفاعات سه‌هزار و ۵۰۰ متری پیدا کردند

سه کوهنورد اهل استان‌های گلستان و زنجان که قصد صعود به کوه سه‌هزار و ۳۵۰ متری بلقیس شهرستان تکاب را داشتند، در ارتفاعات این کوه مفقود شدند. امدادگران هلال‌احمر در یک عملیات سخت و نفسگیر گمشدگان بلقیس را نجات دادند.

این کوهنوردان عصر پنجشنبه با وجود هوای برفی و کولاکی به ارتفاعات کوه بلقیس شهرستان تکاب صعود کردند. ۳ کوهنورد در ادامه  مسیر گرفتار کولاک شدند. راه ارتباطی آنها قطع شد و گم شدند.

۱۲ ساعت عملیات

مديرعامل جمعيت هلال‌احمر آذربایجان‌غربی با اعلام این خبر گفت: «دو تیم شامل تیم امدادونجات کوهستان هلال‌احمر و هیأت کوهنوردی تکاب بلافاصله پس از اطلاع از مفقودشدن این کوهنوردها وارد عمل شدند. عملیات جست‌و‌جو‌ از ساعت ٨ صبح روز شنبه برای یافتن این کوهنوردان آغاز شد.»
تیم‌های امدادونجات کوهستان برای یافتن این کوهنوردها از چند مسیر مختلف به ارتفاعات کوه بلقیس صعود کردند. مسیری سخت و صعب‌العبور. شامگاه شنبه بود که نجاتگران این سه کوهنورد را پیدا کردند.

خطر صعود‌های زمستانی

جعفرزاده در ادامه گفت: «صعودهای زمستانی در شرایط جوی نامناسب خطرآفرین است. همچنین هماهنگ‌نکردن‌ با واحد امدادونجات هلال‌احمر و  هیأت کوهنوردی و صعودهای ورزشی عامل اصلی مفقودی کوهنوردان است.»

کوه بلقیس با سه‌هزار و ۳۵۰ متر ارتفاع در ۵۰کیلومتری تکاب در محدوده بخش تخت سلیمان واقع شده و از قله‌های مرتفع منطقه به شمار می‌رود. تکاب از شهرهای سردسیر و کوهستانی کشور است که در جنوب آذربایجان‌غربی قرار گرفته و زمستان‌هایی سخت و طاقت‌فرسا دارد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.