۶۸ موضوعی که در مورد سهام عدالت باید بدانید

سمات پاسخ به پرسش‌های متداول در مورد سهام عدالت را منتشر کرد

شرکت سپرده‌گذاری مرکزی با انتشار مطلبی به ۶۸ پرسش مهم در رابطه با موضوعات پیرامون سهام عدالت به ویژه آزادسازی این سهام و روش‌های آن پاسخ داد

شهروندآنلاین: شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) به مهم‌ترین پرسش‌های مطرح‌شده درباره سهام عدالت پاسخ داد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه ایران، شرکت سپرده‌گذاری مرکزی با انتشار مطلبی به ۶۸پرسش مهم در رابطه با موضوعات پیرامون سهام عدالت به ویژه آزادسازی این سهام و روش‌های آن پاسخ داد.

۱- سهام عدالت چیست؟

سهام مربوط به ۴۹ شرکت سرمایه‌پذیر است که بر اساس مصوبات هیأت وزیران به مشمولان سهام عدالت واگذار شده است. لیست و اطلاعات مربوط به شرکت‌های مزبور در سامانه اینترنتی سهام عدالت درج شده است.

۲- چه کسانی سهام عدالت دارند؟ چه گروه‌هایی مشمول سهام عدالت شدند؟ چرا؟ مرجع تشخیص مشمولان سهام عدالت کجاست؟

مشمولان سهام عدالت در مقاطع گذشته بر اساس مصوبات ستاد مرکزی توزیع سهام عدالت در ۱۸ گروه تعیین و نهادهای متولی این گروه‌ها نیز در ستاد مزبور مشخص شده‌اند که درنهایت براساس اطلاعات ماخوذه از نهادهای مذکور سهام عدالت به این گروه‌ها تخصیص داده شده است. در حال حاضر بیش از ۴۹ میلیون نفر مشمول سهام عدالت‌اند.

۳- آیا همه کسانی که برگه‌های سهام عدالت را دارند، سهامدار محسوب می‌شوند؟

خیر، برگه‌های سهام عدالت ملاک نیست. اشخاصی که با در دست داشتن برگه‌های دعوتنامه سهام عدالت و سایر مدارک لازم تشریفات ثبت‌نام را در بازه زمانی تعیین‌شده (تا پایان اسفندماه ۱۳۹۴) انجام داده باشند و مشخصات آ‌نها در سامانه سهام عدالت درج شده باشد، مشمول سهام عدالت‌اند.

۴- آیا سهام عدالت شامل همه افراد خانوار می‌شود یا فقط سرپرست خانوار؟

سهام عدالت شامل تمام افرادی است که در زمان ثبت‌نام اولیه اسامی آنها در فرم جمع‌آوری اطلاعات تکمیل و ارسال شده و دعوتنامه سهام عدالت نیز برایشان صادر شده و فرآیند ثبت‌نام آنها طی شده است.

۵- ارزش سهام عدالت چقدر است؟

ارزش سهام عدالت کلیه مشمولان مطابق میزان اعلامی در صورت‌حساب مندرج در سامانه سهام عدالت به نشانی WWW.SAMANESE.IR متفاوت بوده است.

۶- آیا برگه‌های سهام عدالت قابل خرید و فروش هستند؟

خیر، برگه‌های سهام عدالت فاقد هر گونه ارزشی هستند.

۷- چرا مبلغ سهام عدالت افراد متفاوت است؟

دلیل این تفاوت ناشی از تخفیفات اعطایی دولت به نهادهای حمایتی همچون کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی، میزان مبالغ واریزی مشمولان بابت تتمه مبلغ بدهی و تعداد اعضای خانوار و … است.

۸- آیا امکان انتقال سهام عدالت از پدر به فرزندان یا برعکس وجود دارد؟

خیر، در حال حاضر در حالتی که هر دو در قید حیات باشند، چنین امکانی وجود ندارد.

۹- سود سهام عدالت چگونه پرداخت می‌شود؟

به صورت سالیانه پرداخت می‌شود. پس از برگزاری مجامع عمومی ۴۹ شرکت سرمایه‌پذیر، دریافت سود از شرکت‌ها و مشخص‌شدن سود قابل تقسیم بین مشمولان پرداخت می‌شود.

۱۰- چرا ۱۰ سال اول هیچ سودی به سهام عدالت اختصاص نیافت؟

از بابت ثمن معامله سهام شرکت‌های سرمایه‌پذیر که به مشمولان واگذار شده است، هیچ مبلغی از مشمولان دریافت نشده بود و مقرر بود بهای مورد واگذاری به مشمولان از محل سود سالیانه شرکت‌ها تأمین و تسویه شود؛ بنابراین تمام سود دریافتی از شرکت‌ها در بازه ۱۰ ساله اول طرح، بابت تسویه اقساط کسر و اعمال شده است.

۱۱- چگونه متوجه شویم که سهام عدالت داریم یا خیر؟

با مراجعه به سامانه اینترنتی سهام عدالت به نشانی WWW.SAMANESE.IR و وارد کردن کدملی می‌توان اطلاعات لازم را دریافت کرد.

۱۲- شماره شبا برای سود را کجا باید ارایه بدهیم؟

مشمولان باید با مراجعه به سامانه اینترنتی سهام عدالت به نشانی WWW.SAMANESE.IR و ثبت اطلاعات شناسنامه‌ای نسبت به ثبت شماره شبای بانکی اقدام کنند.

۱۳- آیا شماره شبا سرپرست خانوار برای همه افراد همان خانواده قابل قبول است؟

خیر، هر یک از اعضای خانوار باید نسبت به ثبت شماره شبای بانکی خود در سامانه سهام عدالت اقدام کند.

۱۴- شماره شبا باید مربوط چه بانکی باشد؟

مشمولان سهام عدالت می‌توانند نسبت به ثبت شماره شبای بانکی خود نزد کلیه بانک‌ها و موسسات مالی دارای مجوز از بانک مرکزی اقدام کنند.

۱۵- تاکنون چه مقدار سود مربوط به سهام عدالت واریز شده است؟

پس از پایان دوره 10 ساله؛ سود عملکرد سال ۱۳۹۵، ۱۳۹۶، ۱۳۹۷ شرکت‌های سرمایه‌پذیر بین مشمولان سهام عدالت تخصیص و پرداخت شده است.

۱۶- آیا مبلغ سود برای همه یکسان است؟

خیر، میزان سود به تناسب ارزش هر فرد در سامانه سهام عدالت برای هر مشمول تعیین می‌شود.

۱۷- کسانی که تاکنون سود دریافت نکرده‌اند، چه کار کنند؟

کلیه مشمولان سهام عدالت برای دریافت سود سهام عدالت باید نسبت به ثبت شماره شبای بانکی خود در سامانه اینترنتی سهام عدالت اقدام کنند.

۱۸- از زمانی که شماره شبا در سامانه وارد شد تا زمان واریز سود چقدر طول می‌کشد؟

شماره شباهای بانکی اعلامی مشمولان سهام عدالت پس از استعلام از بانک مرکزی و اخذ تأییدیه در سامانه درج می‌شود و در لیست واریزی سود سهام عدالت قرار می‌گیرد.

۱۹- سهام افراد پس از فوت چه می‌شود؟

وراث متوفیان با مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت الکترونیک و ارایه مدارک شناسایی و گواهی حصر وراثت می‌توانند نسبت به تسهیم و انتقال سهام بین وراث اقدام کنند.

۲۰- ثبت‌نام جدید برای سهام عدالت چه زمانی آغاز می‌شود؟

اکنون همه سهام قابل تخصیص به گروه‌های هدف واگذار و نهایی شده است و سهمی برای واگذاری به افراد جدید از سبد سهام عدالت امکان‌پذیر نیست.

۲۱- چرا مددجویان بهزیستی سهام‌شان دو برابر بقیه است؟

براساس مفاد آیین‌نامه سهام عدالت مشمولان دو دهک پایین درآمدی (نهادهای تحت حمایت بهزیستی و کمیته امداد امام (ره)) شامل احتساب ۵۰درصد تخفیف در بهای واگذاری و به صورت اقساط ۱۰ ساله بوده‌اند.

۲۲- آیا کسانی که بسته معیشتی دریافت می‌کنند، سهام عدالت هم می‌توانند بگیرند؟

بسته معیشتی ارتباطی به سهام عدالت ندارد.

۲۳- سود سهام عدالت شامل مالیات می‌شود؟

مالیات مربوط به سود سهام عدالت قبلا توسط شرکت‌های سرمایه‌پذیر محاسبه، کسر و پرداخت شده است و مالیات جدیدی ندارد.

۲۴- چه تعداد از افراد از سهام عدالت‌شان خبر ندارند و بیشتر چه کسانی هستند؟

از ۴۹ میلیون نفر مشمول سهام عدالت تاکنون حدود ۴۱ میلیون و 500هزار نفر به سامانه اینترنتی سهام عدالت برای ثبت شماره شبای بانکی مراجعه کرده‌اند، ضمنا حدود ۲،۵میلیون نفر نیز از مشمولان در قید حیات نیستند.

۲۵- آیا شماره تلفن و شماره شبا باید حتما به نام فرد مشمول باشد؟

شماره شبای بانکی باید حتما به نام خود مشمول باشد. همچنین در سامانه فعلا الزامی نسبت به ثبت شماره تلفن خود مشمول وجود ندارد، ولی برای اقدامات و اطلاعیه‌های بعدی ثبت شماره تماس خود مشمول هم ضروری به نظر می‌رسد.

۲۶- برای اطلاعات بیشتر به کجا مراجعه کنیم؟

مشمولان سهام عدالت در اقصی نقاط ایران برای اطلاع از آخرین اخبار و اطلاعیه‌های لازم صرفا به سامانه اینترنتی سهام عدالت به نشانی WWW.SAMANESE.IR مراجعه و کسب اطلاع کنند یا با شماره تلفن ۸۳۳۳۸-۰۲۱ تماس گرفته و سوالات خود را مطرح کنند.

۲۷- در شهرستان‌ها برای سهام عدالت به کجا باید مراجعه کرد؟

در حال حاضر نیازی به مراجعه حضوری نیست. مشمولان سهام عدالت در اقصی نقاط ایران برای اطلاع از آخرین اخبار و اطلاعیه‌های لازم صرفا به سامانه اینترنتی سهام عدالت به نشانی WWW.SAMANESE.IR مراجعه و کسب اطلاع کنند یا با شماره تلفن ۸۳۳۳۸-۰۲۱ تماس گرفته و سوالات خود را مطرح کنند.

۲۸- سهام عدالت از چه زمانی قابلیت خرید و فروش پیدا می‌کند؟

لایحه ساماندهی سهام عدالت در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار دارد. بدیهی است که در صورت تصویب و ابلاغ لایحه مذکور سهام عدالت قابلیت خرید و فروش پیدا خواهد کرد.

۲۹- افرادی که ثبت‌نام آنها به صورت ناقص انجام شده است، آیا سهام عدالت به آنها تعلق خواهد گرفت؟

خیر.

۳۰- آیا امکان افزایش سرمایه برای دارندگان سهام عدالت وجود دارد؟

خیر، امکان واریز برای افزایش میزان سهام عدالت مشمولان وجود ندارد.

۳۱- آیا سهام عدالت به افرادی که تازه به دنیا آمده‌اند هم تعلق می‌گیرد؟

خیر، ثبت‌نام جدید امکان‌پذیر نیست.

۳۲- چرا به همه اقشار جامعه سهام عدالت تعلق نگرفته است؟

براساس آیین‌نامه توزیع سهام عدالت، مشمولان طرح شامل 6 دهک بوده‌اند که گروه‌های آن توسط ستاد مرکزی توزیع سهام عدالت در سال ۱۳۸۵ تعیین شده است.

۳۳- سود سهام عدالت هر چند وقت یک‌بار واریز می‌شود؟

سود سهام عدالت هر سال یک‌بار واریز می‌شود.

۳۴- سود سهام عدالت توسط شرکت‌ها در چه زمانی واریز می‌شود؟

سود شرکت‌ها در مهلت قانونی مندرج در قانون تجارت (به مدت هشت ماه پس از برگزاری مجامع عمومی سالیانه) دریافت می‌شود و برای توزیع تخصیص می‌یابد.

۳۵- کل سهامداران عدالت چه تعداد هستند؟

تعداد کل سهامداران سهام عدالت در تاریخ ۱۷/۰۲/۱۳۹۹ عبارت از ۴۹,۱۵۲,۷۴۱ نفر است.

۳۶- ارزش روز سهام عدالت به تفکیک بورسی و غیربورسی چقدر است؟

کل ارزش روز سهام عدالت در تاریخ ۱۳۹۹/۰۲/۱۷، رقم ۴,۹۱۱,۹۷۴ میلیارد ریال بوده  است. جمع ارزش روز ۳۶ شرکت بورسی ۴,۸۷۶,۰۰۹ میلیارد ریال و برای شرکت‌های غیربورسی مبلغ ۳۵،۹۶۵میلیارد ریال بوده است.

۳۷- آیا برنامه‌ای برای ورود شرکت‌های غیربورسی به بورس دارید؟ چه برنامه‌ای؟ و تا چه زمانی انجام می‌شود؟

سازمان خصوصی‌سازی به صورت مستمر پیگیری‌های لازم را در این ارتباط با شرکت‌های غیربورسی حاضر در سبد سهام عدالت انجام داده است. ورود شرکت‌ها طبق قوانین و مقررات بازار بورس و اوراق بهادار به بورس مستلزم احراز برخی شرایط از جمله سودآوری و … است. در سال جاری 10درصد سهام شرکت پتروشیمی تندگویان در بازار سرمایه عرضه شد و تعدادی دیگر از شرکت‌های غیربورسی سبد سهام عدالت درصدد عرضه سهام‌شان در سال‌جاری در بورس و فرابورس است.

۳۸- تفاوت روش مستقیم و غیرمستقیم در چیست؟

• روش مستقیم: در صورت انتخاب آزادسازی به روش مستقیم، مالکیت و مدیریت سهام عدالت به صورت مستقیم و بدون واسطه با لحاظ مراتب ذیل به سهامدار سهام عدالت، تخصیص و انتقال می‌یابد: به میزان سهام تخصیص‌یافته به هر فرد در شرکت‌های سرمایه‌پذیر سهام عدالت و به تناسب ارزش مقطع واگذاری، تعدادی از سهام ۳۶ شرکت بورسی تخصیص خواهد یافت. علاوه بر آن این دسته از مشمولان سهام عدالت، به‌ازای سهام شرکت‌های غیربورسی سرمایه‌پذیر سهام عدالت، سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی را نیز دریافت خواهند کرد. در این حالت مسئولیت حفظ، نگهداری و مدیریت سهام اختصاص‌یافته به عهده سهامدار بوده و در راستای حفظ ارزش سهام تخصیص‌یافته، قابلیت نقل و انتقال سهام مزبور به غیر و فروش آن بر اساس محدودیت‌های زمانی و مقدار تعیین‌شده توسط شورای‌عالی بورس صورت خواهد گرفت. مطابق قانون تجارت مشمولان سهامدار محسوب شده و از مزایای سهام تخصیص‌یافته از جمله سود و … بهره‌مند خواهند شد. خاطرنشان می‌سازد دو ماه پس از تاریخ انتخاب روش مذکور مشمولان می‌توانند با مراجعه به سامانه جامع اطلاعات مشتریان (سجام) به نشانی SEJAM.IR از تعداد سهام تخصیص‌یافته نزد شرکت‌های سرمایه‌پذیرسهام عدالت مطلع شوند. شایان ذکر است بهره‌مندی از خدمات قابل ارایه از جمله ایجاد امکان معامله‌پذیری سهام تخصیص‌یافته در آینده منوط به مراجعه به سامانه سجام، ثبت‌نام و احراز هویت غیرحضوری در مراکز تعیین شده است.

• روش غیرمستقیم: در صورت انتخاب آزادسازی به روش غیرمستقیم، مالکیت و مدیریت سهام عدالت مشمول سهام عدالت، با لحاظ مراتب ذیل از طریق شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی ساماندهی خواهد شد و سهامدار حق انتقال به غیر و دخل و تصرف در آن را نخواهد داشت. در این روش سود یا زیان قابل تخصیص به سهامدار براساس نحوه عملکرد شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی تعیین و تخصیص پیدا خواهد کرد. با این تفویض اختیار، سهام شرکت‌های سرمایه‌پذیر سهام عدالت متعلق به مشمولان توسط شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی ساماندهی خواهد شد.

۳۹- در کدام روش میزان سوددهی بیشتر است؟

در حال حاضر نمی‌توان در این ارتباط اظهارنظر کرد.

۴۰- تکلیف کسانی که طی فرصت مشخص‌نشده نتوانند وارد سامانه شوند چه می‌شود؟

سهام متعلق به کلیه افرادی که در فرصت اعلام‌شده به سایت اینترنتی سهام عدالت مراجعه نکنند یا روش مستقیم را انتخاب نکنند، در قالب روش غیرمستقیم و از طریق شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی ساماندهی می‌شود.

۴۱- آیا در صورت انتخاب هر روش امکان اصلاح آن وجود دارد؟

در چند روز نخست اجرای فرآیند آزادسازی، انتخاب یکی از دو روش مستقیم یا غیرمستقیم، در نسخه اولیه سامانه سهام عدالت برای مشمولان مهیا شده بود، اما پس از چند روز بعد صرفا با اعمال اصلاحات گزینه روش مدیریت غیرمستقیم برداشته شد، چراکه پیش‌فرض سامانه انتخاب روش غیرمستقیم توسط مشمولان بوده است و برای افرادی که از دهم تا پانزدهم اردیبهشت به دنبال تغییر رویه و انتخاب روش دیگر بودند، اما اشتباها روش غیرمستقیم را انتخاب کردند، یک بار امکان ویرایش گذاشته شده تا روش مدنظر را انتخاب کنند.

۴۲- چرا در سامانه گزینه ویرایش از روش آزادسازی مستقیم به غیرمستقیم پیش‌بینی نشده است؟

پیش‌فرض سامانه انتخاب روش غیرمستقیم در فرآیند آزادسازی برای مشمولان سهام عدالت است، مگر آنکه مشمولان برای انتخاب روش مستقیم به سامانه وارد شده و روش مستقیم را انتخاب کرده باشند.

۴۳- اگر سامانه پس از انتخاب روش مستقیم کد رهگیری نداد، چه باید کرد؟

در حالت کلی هم چنین امکانی وجود ندارد، اما با توجه به عدم نیاز به کد مزبور در جریان آزادسازی، چنانچه در ایام آتی به کد موصوف نیاز باشد، مرکز تماس و پاسخگویی سازمان به فوریت این کد را در اختیار مشمولان متقاضی قرار خواهد داد.

۴۴- در برگه‌های سهام برخی مبلغ یک میلیون تومان درج شده، در حالی که در سامانه مبلغ ۳۲۵ هزار تومان سهام اختصاص داده شده. چرا؟

در ابتدای آغاز طرح توزیع سهام عدالت مقرر شده بود به هر یک از مشمولان تا سقف یک میلیون تومان و به هر خانوار پنج نفره یا بیشتر تا سقف پنج میلیون تومان سهام عدالت تخصیص داده شود و ثمن آن از سود شرکت‌های سرمایه‌پذیر سهام عدالت در طول 10 سال مستهلک شود، اما میزان سود عایدی در طول 10 سال جوابگوی میزان بدهی مشمولان نبوده است، به طوری که ارزش سهام تخصیص‌یافته به هر یک از مشمولان متناسب با میزان اقساط وصول‌شده از بابت ثمن سهام واگذار شده از محل سود 10 سال شرکت‌های سرمایه‌پذیر در مقاطع گذشته تعیین شده و در صورت‌حساب مشمولان در سامانه اینترنتی سهام عدالت درج و قابل مشاهده است که عمدتا ارزشی معادل 5320000 ریال داشته‌اند. برخی از افرادی که از طریق انتقال و تسهیم ارث سهام عدالت به آنها رسیده است، ارزش سهام آنها بیشتر هم هست یا افرادی که قبل از سال ۱۳۹۵ سود سهام عدالت دریافت کرده‌اند، به میزان سود دریافتی از ارزش سهام تخصیصی آنها کاسته شده است یا تعدادی از مشمولانی که به تأیید نهادهای حمایتی مانند کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور از ۵۰درصد تخفیف در بهای واگذاری بهرمند شده‌اند، ارزش سهام آنها حداکثر معادل ۱۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال بوده است.

۴۵- آیا امکان افزایش سهام به یک میلیون تومان وجود دارد؟

در حال حاضر همچین امکانی وجود ندارد.

۴۶- چرا برخی افراد برگه‌های یک میلیونی سهام را دارند، ولی در سامانه سهام عدالت نیستند؟ چه باید بکنند؟

فرآیند ثبت‌نام برخی از افراد در سنوات گذشته نهایی یا اطلاعات آنها در موعد مقرر به سازمان خصوصی‌سازی ارایه نشده است، اما در حال حاضر مشمول نهایی سهام عدالت نیستند. درحال‌حاضر برنامه‌ای برای اعطای سهام عدالت به افراد بازمانده وجود ندارد. برگه‌های عضویت کنونی که هم‌اکنون در اختیار برخی مشمولان سهام عدالت است، فاقد هرگونه ارزش و اعتباری است و در زمان آزادسازی، هیچ‌گونه کارکردی ندارد و مشمولان سهام عدالت صرفا می‌توانند با مراجعه به سامانه اینترنتی سهام عدالت به نشانی SAMANESE.IR از وضعیت سهامداری خود مطلع شوند.

۴۷- تعداد افرادی که برگه‌های ثبت‌نام اولیه دارند، ولی سهامدار نیستند، چه تعداد است؟

تقریبا حدود یک میلیون و 800 هزار نفر.

۴۸- آیا این بی‌عدالتی نیست که حداقل ۳۰درصد جامعه از سهام عدالت بی‌بهره‌اند، درحالی‌که این سهام سرمایه ملی و متعلق به همه جامعه بوده است؟

سهام عدالت در مقاطع گذشته بر اساس فرمان مقام معظم رهبری و مطابق مصوبات هیأت وزیران، شورای‌عالی اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی و ستاد مرکزی توزیع سهام عدالت طی ۱۹ مرحله بین گروه‌های مشخص از جمله افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره،) سازمان بهزیستی، روستاییان و عشایر، کارگزارن فصلی و ساختمانی، کارکنان و بازنشستگان لشکری و کشوری و … تخصیص و توزیع شده است.

۴۹- آیا امکان اینکه این سهام بین کل جمعیت ایران تقسیم شود، نیست؟

با توجه به مقاطع ثبت‌نام مشمولان در سنوات گذشته، نهایی‌شدن لیست مشمولان، صدور صورت‌حساب دارایی تخصیص‌یافته به افراد و توزیع سود سال‌های ۱۳۹۵ به بعد به افراد چنین امکانی وجود ندارد.

۵۰- آیا درخواستی برای کسانی که سهام عدالت ندارند، ارایه شده است؟

فعلا فرمان آزادسازی سهام عدالت در دستور کار قرار دارد و موضوع اعطای سهام عدالت به افراد جدید مطرح نیست.

۵۱- برخی سهامداران اعلام کرده‌اند که نمی‌توانند وارد سامانه شوند. دلیلش چیست؟

طبق قانون، سهام عدالت تنها میان هموطنان مقیم کشور توزیع شده است، بنابراین سامانه سهام عدالت به نشانی WWW.SAMANESE.IR تنها از طریق شبکه اینترنت داخلی کشور قابل دسترسی است و این اقدام با هدف افزایش امنیت این سامانه انجام شده است. در حال حاضر کلیه مشمولان نهایی سهام عدالت مقیم داخل کشور می‌توانند بدون هیچ محدودیتی وارد سامانه شوند. امکان ورود به سامانه برای افرادی که مقیم خارج از ایران هستند، به دلایل افزایش امنیت سامانه میسر نیست. ضمنا آن دسته از افرادی که از طریق موبایل شخصی به سامانه وارد می‌شوند، باید از قطع بودن اتصال گوشی همراه خود به فیلترشکن اطمینان حاصل کنند.

۵۲- در کدام روش سهامدار امکان فروش سهام خود را دارد؟

در هر دو روش امکان فروش و واگذاری سهام توسط مشمولان در بازار معاملاتی بورس و فرابورس میسر است.

۵۳- تکلیف سهام شرکت‌های غیربورسی در روش مستقیم چه می‌شود؟

آن دسته از افرادی که روش مستقیم را انتخاب کرده‌اند، سهام شرکت‌های بورسی تخصیص‌یافته روی کد بورسی خودشان منتقل می‌شود. این افراد از بابت سهام شرکت‌های غیربورسی، سهامدار شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی هم خواهند بود.

۵۴- چه تضمینی وجود دارد که در روش غیرمستقیم شرکت‌های استانی دارایی سهامدار را حفظ و افزایش دهند؟

این موضوع به نحوه عملکرد و میزان موفقیت یا عدم‌موفقیت مدیران شرکت‌های سرمایه‌گذاری در مدیریت دارایی‌های تخصیص‌یافته بستگی دارد.

۵۵- آیا در روش غیرمستقیم سهامدار امکان فروش یکجای سهام خود را دارد؟ به چه صورت؟

افرادی که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند، سهامدار شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی خواهند بود. مقرر شده است شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی در بازار سرمایه پذیرش شوند و سهام این شرکت‌ها خرید و فروش شود، پس این افراد می‌توانند نسبت به فروش سهام خود در شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی اقدام کنند.

۵۶- تکلیف سود سالیانه سهام در هر یک از روش‌ها چه می‌شود؟

افرادی که روش مستقیم را انتخاب کرده‌اند، سود عایدی از سهام ۳۶ شرکت بورسی تخصیص یافته و سود سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی از بابت ۱۳ شرکت غیربورسی را مستقیما دریافت خواهند کرد. افرادی که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند، صرفا سود سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی را دریافت خواهند کرد. با توجه به ترتیبات صورت‌گرفته مقرر است با هماهنگی‌های صورت‌گرفته سود کلیه شرکت‌های بورسی و فرابورسی توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی تسویه وجوه و اوراق بهادار جمع‌آوری و از طریق سامانه سجام در حساب‌های بانکی سهامداران تخصیص و پرداخت شود.

۵۷- با توجه به اینکه مصوبه شورای‌عالی بورس زمان‌بندی فروش سهام را مشخص می‌کند، تأثیر زیادی برتصمیم سهامداران در انتخاب روش‌ها دارد، چرا تاکنون شورای‌عالی بورس در مورد نحوه فروش سهام تعیین تکلیف نکرده است؟

بعد از ابلاغ فرمان رهبری در مورد آزادسازی سهام عدالت، موضوع تعیین سازوکار اجرای فرمان معظم‌له ازجمله برنامه زمان‌بندی آزادسازی و در دستور کار سازمان و شورای‌عالی بورس قرار گرفته است و علیرغم تشکیل جلسات شورای‌عالی، موضوع در دست بررسی کارشناسی جهت تصمیم‌گیری قطعی است که به محض اتخاذ تصمیم مراتب به اطلاع مشمولان خواهد رسید.

۵۸- آیا برای همه سهامداران کد بورسی صادر می شود؟ چه زمانی؟

بله؛ بنا بر دستور وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی مقرر شده است برای کلیه مشمولان سهام عدالت کد بورسی تخصیص داده شود و حداکثر در مدت دو ماه گزارش اقدامات صورت‌گرفته در این ارتباط به اطلاع مشمولان خواهد رسید.

۵۹- سهامداران برای گرفتن کد بورسی چه باید بکنند؟

در حال حاضر نیازی برای اخذ کد بورسی برای کلیه مشمولان سهام عدالت وجود ندارد.

۶۰- افرادی که کد بورسی دارند چه کنند؟

در حال حاضر اقدام خاصی برای این دسته از افراد لازم نیست. بعد از اتمام مهلت اعلام‌شده برای انتخاب روش آزادسازی، در صورت نیاز به اقدام خاص، مراتب به نحو مقتضی به اطلاع مشمولان خواهد رسید.

۶۱- آیا نیاز به مراجعه حضوری برای کد بورسی هست؟

در حال حاضر نیازی به مراجعه احدی از مشمولان برای دریافت کد بورسی نیست. بنا بر دستور وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی مقرر شده است برای کلیه مشمولان سهام عدالت کد بورسی صادر شود و مراتب به نحو ممکن به اطلاع مشمولان خواهد رسید.

۶۲- تکلیف سهام افراد متوفی چه می‌شود؟

بنا بر تصویب شورای‌عالی اجرای سیاست‌های کلی اصل (۴۴) قانون اساسی، مقرر شده است وراث کلیه متوفیان مشمول سهام عدالت جهت تسهیم و انتقال سهام و سود عایدی به وراث با ارایه گواهی حصر وراثت به دفاتر پیشخوان دولت الکترونیک مراجعه کنند که این امر از مردادماه ۱۳۹۷ در اقصی نقاط کشور آغاز شده، لیکن در حال حاضر از ابتدای هفته جاری به دلیل اجرای فرآیند آزادسازی سهام عدالت این موضوع متوقف شده است و در روزهای آتی مجددا ازسرگرفته خواهد شد.

۶۳- سود سهام عدالت در سال ۹۹ چقدر است؟

میزان سود سالیانه عایدی از شرکت‌های سرمایه‌پذیر سهام عدالت مطابق تصویب مجامع عمومی سالیانه شرکت‌ها تعیین می‌شود و تخصیص می‌یابد و میزان دقیق این سود قابل پیش‌بینی نیست. البته با توجه به اینکه سهام شرکت‌های معتبر بورسی در سبد سهام عدالت موجود است، سود عایدی به صورت سالیانه بیشتر از سنوات قبل بوده است.

۶۴- پیش‌بینی شما از استقبال سهامداران از هر یک از روش‌های آزادسازی سهام عدالت به چه میزان است؟

رفتار و نوع انتخاب جمعیتی بالغ بر ۴۹ میلیون نفر در موضوع آزادسازی سهام عدالت برای هیچ کس قابل پیش‌بینی و حدس نیست و در حال حاضر در این ارتباط نمی‌توان اظهارنظر کرد.

۶۵- چه تعداد تاکنون روش مستقیم را انتخاب کرده‌اند؟

در حال حاضر امکان گزارش و طرح موضوع به دلیل احتمال تأثیر روی انتخاب مردم برای این سازمان وجود ندارد.

۶۶- تأثیر آزادسازی سهام عدالت بر معاملات بورس را چگونه می‌بینید؟

آزادسازی سهام عدالت با لحاظ مراتبی از جمله زمان و نحوه آزادسازی تأثیر مثبتی بر بازار بورس و فرابورس خواهد داشت و عمق بازار سرمایه را زیاد خواهد کرد.

۶۷- آیا سرپرست خانوار می‌تواند برای اعضا روش مستقیم را انتخاب کند؟

هر یک از مشمولان باید شخصا به صورت مجزا برای انتخاب روش مدنظر به سامانه اینترنتی سهام عدالت به نشانی SAMANESE.IR مراجعه کرده و شماره موبایل متعلق به شخص مشمول را ثبت کند. در صورت فقدان شماره موبایل برای اعضای خانوار، سرپرست خانوار می‌تواند برای تک‌تک اعضا به صورت مجزا وارد سامانه شده و روش مدنظر را انتخاب کند، بدین معنی که صرفا انتخاب روش توسط سرپرست خانوار برای خود شامل سایر اعضای خانواده نیست.

۶۸- آیا امکان نقل و انتقال سهام عدالت به صورت وکالتی قانونی است؟

برابر اطلاعیه‌های مکرر نقل و انتقال سهام عدالت حتی به صورت وکالتی نزد دفاتر اسناد رسمی غیرقانونی است و این موضوع به اطلاع دفاتر اسناد رسمی رسیده است. سهام عدالت تخصیصی صرفا در سامانه معاملاتی بازار سرمایه در ماه‌های آتی قابلیت خرید و فروش خواهد داشت.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.