دسترسی مردم به واکسن ایرانی کرونا تا بهار ۱۴۰۰

حریرچی وعده داد

معاون کل وزارت بهداشت گفت: وعده ما این است که تا بهار سال آینده واکسن ایرانی کووید- ۱۹ برای مردم قابل دسترس خواهد شد.

شهروندآنلاین- ایرج حریرچی با اشاره به تلاش گسترده و وسیع دانشمندان ایرانی برای تولید واکسن کرونا گفت: «خبر خوش ما این است که یکی از واکسن‌ها مجوزهای لازم را از کمیته اخلاق و پژوهش برای کارآزمایی بالینی روی انسان دریافت کرده است و تا اواخر دی ماه ۲ الی ۳ مورد دیگر از واکسن‌ها نیز این مجوزها را دریافت می‌کند و با آزمایش روی نمونه انسانی، اثربخشی آن مورد تأیید قرار خواهد گرفت.

او در همین خصوص ادامه داد: «همزمان با روند طی شدن این واکسن‌ها، خط تولید واکسن کرونا نیز راه‌اندازی می‌شود و بر اساس معیارهای بالینی تأثیر آن به اثبات خواهد رسید تا روند تولید آن نیز در اقدامات بعدی قرار بگیرد. وعده ما این است که تا بهار سال آینده واکسن کووید- ۱۹ برای مردم قابل دسترس خواهد شد.»

انتقال ارز، مانع خرید دارو و واکسن

حریرچی در خصوص واردات و خرید ۲۰ میلیون دوز واکسن تا نیمه اسفندماه ۹۹ از کشورهای خارجی گفت: «ما از ماه‌ها پیش تهیه واکسن کرونا را از طریق COVAX که کنسرسیومی مشترک با ایده سازمان بهداشت جهانی است، آغاز کرده‌ایم و در عین حال از رابطه مستقیم با کشورهای خارجی تولیدکننده برای خرید مستقیم و تولید مشترک ایران و کشور دوم را در دستور کار خود قرار دادیم.»

ما تکنولوژی‌های مختلفی را برای کشف واکسن کووید -۱۹ پیش رو داریم اعم از MRNA، استفاده از ویروس ضعیف شده و ویروس منتقل شده ژنتیکی از یک ویروس دیگر

معاون کل وزارت بهداشت با اظهار تاسف از وجود تحریم‌های ظالمانه نیز عنوان کرد: «در حال حاضر با یک مشکل بزرگ و بی‌رحمانه برای دارو و واکسن مواجه هستیم. با وجود اینکه دارو در لیست تحریم‌ها نیست، اما ما برای انتقال ارز و خرید دارو با مشکل روبه‌رو می‌شویم اما تلاش ما این است که طبق وعده وزیر بهداشت واکسن به زودی برای مردم قابل دسترسی خواهد شد.»

او ضمن تشریح «کد اخلاق» برای دریافت مجوز واکسن کرونا بیان کرد: «برای هر تحقیق که روی انسان انجام خواهد شد، باید کد اخلاق داروی موردنظر برای حفاظت علمی و اخلاقی از افرادی که به صورت داوطلب اجازه انجام آزمایش انسانی را می‌دهند، دریافت شود. این کد شامل مواردی از جمله چگونگی طرح، ماده و طریق انجام و تفسیر آزمایش خواهد بود که به خودی خود از بسیاری از سوگیری‌ها جلوگیری کرده و تمام اقدامات بر اساس کد اخلاقی انجام خواهد گرفت.»

متاسفانه تعطیلات اثر هم‌افزایی روی رفتار مردم دارد. از سویی علاوه بر اثر مستقیم، اثر دیگر این تعطیلات این بود که مردم موضوع شیوع و انتقال زنجیره کووید- ۱۹ را جدی گرفتند و دو هفته ابتدایی آذرماه همکاری خوبی را برای کاهش موارد ابتلا داشتند

واکسن‌های ایرانی اثربخشی بسیاری خواهند داشت

معاون وزارت بهداشت در خصوص رقابت واکسن کرونای ایرانی با نمونه‌های مشابه خارجی نیز توضیح داد: «ما تکنولوژی‌های مختلفی را برای کشف واکسن کووید- ۱۹ پیش رو داریم اعم از MRNA، استفاده از ویروس ضعیف شده و ویروس منتقل شده ژنتیکی از یک ویروس دیگر. هر کدام از این واکسن‌ها اثربخشی بسیاری خواهند داشت.»

او در خصوص تأثیر اعمال محدودیت‌ها و سپس عادی‌انگاری مردم پس از کاهش نسبی آمارها گفت: «متاسفانه تعطیلات اثر هم‌افزایی روی رفتار مردم دارد. از سویی علاوه بر اثر مستقیم، اثر دیگر این تعطیلات این بود که مردم موضوع شیوع و انتقال زنجیره کووید- ۱۹ را جدی گرفتند و دو هفته ابتدایی آذرماه همکاری خوبی را برای کاهش موارد ابتلا داشتند، اما باید این نکته را هم مدنظر قرار داد که ۴۵ درصد از مشاغل را مشاغل گروه دوم تشکیل می‌دهند و مردم هم نشان دادند که با آغاز بازگشایی‌ها رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی هم کمتر می‌شود که این مورد ما را کمی نگران می‌کند. درخواست عاجزانه ما از مردم این است که برای حفظ سلامت خود و مردم دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کنند.»

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.