دفترچه‌های بیمه سلامت تا فروردین 1400 اعتبار دارند

شماره‌گیری (#۱۶۶۶*) استعلام برخط اعتبار دفترچه‌های بیمه سلامت

دفترچه‌های بیمه‌های سلامت تا سی‌ام فروردی‎ماه سال 1400 تمدید اعتبار شدند. دیگر نیازی به مراجعه حضوری برای تمدید این دفترچه‌ها نیست. البته این تمدید غیرحضوری برای آن دسته از دفترچه‌هایی است که به نوعی متولی حق پرداخت بیمه داشته‌اند.

شهروندآنلاین: مهدی قنادی، مدیرکل نظارت بر خدمات سازمان بیمه سلامت با اشاره به مدت زمان تمدید اعتبار دفترچه‌های بیمه سلامت، توضیحاتی در خصوص حذف نسخ کاغذی ارایه کرد.

به گفته او، تعویض دفترچه‌های بیمه پس از شیوع کرونا با مشکلاتی همراه بود و به همین دلیل هم تصمیم گرفته شد برای آن بخش از بیمه‌شدگان که متولی پرداخت داشتند مانند کارمندان دولت، افراد تحت پوشش بهزیستی و… دفترچه‌های بیمه را از ابتدای امسال به شرط داشتن برگه سفید تمدید اعتبار شود.

آن‌طور که قنادی می‌گوید براساس آخرین تصمیم این اعتبار تا تاریخ سی‌ام فروردین‌ماه سال ۱۴۰۰ برای بیمه‌شدگان دارای متولی پرداخت حق بیمه، تمدید شد.

او درباره چگونگی اطلاع از اعتبار این دفترچه‌ها هم گفت: «بیمه‌شدگان می‌توانند برای کسب اطلاع در مورد تمدید یا عدم تمدید اعتبار دفترچه بیمه خود، با شماره‌گیری (#۱۶۶۶*) استعلام برخط بگیرند. به موسسات هم ابلاغ کرده‌ایم اگر با دفترچه‌ای مواجه شدند که تاریخ اعتبار بر برگه‌های دفترچه تمدید نشده بود، بیمار را پذیرش کنند و بر اساس سامانه‌های موجود نسخه‌نویسی و نسخه‌پیچی الکترونیک از تمدید اعتبار آگاه شده و دارو و خدمت مورد نظر را ارایه دهند.»

قنادی درباره زمان حذف دفترچه بیمه کاغذی، توضیح داد: «ما تجربه چک را در بانک‌ها داریم؛ طی سال‌های اخیر استفاده از دسته‌چک کاهش یافته است، ولی به شکل کامل حذف نشده است. در مورد دفترچه بیمه‌ هم این موضوع صدق می‌کند. می‌خواهیم به مرور، نیاز به استفاده از دفترچه کاغذی را کاهش داده و سامانه‌های الکترونیک را جایگزین کنیم. درحال حاضر و پس از اجرای نسخه‌نویسی و نسخه‌پیچی الکترونیک در مراکز طرف قرارداد می‌توانیم بگوییم تاکنون در قسمت قابل توجهی آموزش و استفاده از نرم‌افزار صورت گرفته است.»

او ادامه داد: «تا آخر سال‌جاری که در همه مراکز طرف قرارداد این امکانات فراهم شود، اعلام می‌کنیم دیگر ضرورتی برای اینکه نسخه در دفترچه‌ کاغذی نوشته شود، وجود ندارد و به مرور استفاده از دفترچه کاهش می‌یابد. البته برای مواقع اضطراری یا زمان‌هایی که اینترنت به هر دلیلی قطع شود، حوادث طبیعی به وجود آید و… احتمال دارد دفترچه کاغذی با برگه‌های کمتر و به شکل محدود صادر کنیم تا اگر سامانه‌ها مشکلی داشتند، به صورت مقطعی از دفترچه کاغذی استفاده شود.»

قنادی درباره دسترسی بیمه‌شدگان به پروفایل شخصی خودشان، گفت: «در این مورد هم اقدامات زیادی صورت گرفته است که درحال نهایی‌شدن است تا دسترسی به بیمه‌شده هم بدهیم تا اطلاعات نسخ و اسناد قبلی را بر اساس دسترسی به پروفایل شخصی پیگیری کند. با داشتن دسترسی به پروفایل اطلاعات پیشین به شکل کامل در اختیار بیمه‌شده قرار می‌گیرد؛ درحالی که اکنون برگه سوم نسخه کاغذی که مخصوص بیمار است، چندان خوانا نیست.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.