تحریم‌ها بالگردهای امدادی را زمینگیر کرده

بالگردهای هلال‌احمر در سیل فروردین به اندازه دو سال، ماموریت انجام دادند/ ۶ بالگرد به دلیل کمبود قطعه پرواز نمی‌کنند و ۱۰ تای دیگر هم تا ۶ ماه توانایی عملیات دارند

بارها درباره تأثیر مستقیم و غیرمستقیم تحریم‌ها بر سلامت مردم گفته شده است و این‌بار نوبت گفتن از کسانی است که احتمالا به نحوی دیگر قربانی تحریم‌ها می‌شوند. رئیس مرکز امداد هوایی سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر دیروز گفت: «6 بالگرد امداد هوایی به دلیل کمبود قطعه زمینگیر است و 10 بالگرد دیگر نیز تا 6 ماه آینده احتمالا زمینگیر خواهد شد.»

کاپیتان سیدعلی خمیسی ادامه داد: «تحریم‌ها باعث نرسیدن قطعات مورد نیاز به بالگردهای امداد هلال‌احمر شده است. قطعه‌ها قدیمی است و بیشتر آسیب می‌بیند. در این شرایط بلند کردن بالگرد آسیب‌های زیادی را به مجموعه وارد می‌کند؛ از مخاطراتی برای تیم امدادی، خلبان و تیم پروازی که سال‌ها در این زمینه تجربه کسب کرده‌اند، تا از دست دادن سرمایه 100‌میلیارد تومانی جمعیت هلال‌احمر.»

او گفت: «خلبان امداد و نجات هستم و کار من کمک به هموطنان است تا اندکی از دشواری‌های حوادث غیرمترقبه سیل و زلزله برایشان کم کنم. امداد هوایی در این حوادث به رسیدن تیم‌های امدادی به محل وقوع حادثه در کمترین بازه زمانی کمک می‌کند، اما تحریم‌ها و نرسیدن قطعات مورد نیاز کار را برای ما دشوار کرده است.»‌

بالگرد امدادیرئیس مرکز امداد هوایی سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر با اشاره به لزوم تعمیر و نگهداری بالگردها براساس قوانین بین‌المللی گفت: «بالگردها باید 24 ساعته، 50ساعته، ‌100 ساعته اول، دوم، سوم تا دهم،‌ هزار ساعته و تایم اورهال کامل داشته باشند که این موارد در امداد هوایی رعایت می‌شود. زمانی که موقع تعمیر و نگهداری بالگرد می‌رسد چه زمان پرواز یا ساعت قطعه باشد، باید بالگرد برای تعویض قطعه متوقف شود. این درحالی است که خلبان‌های ما برای کمک به هموطنان و کمبود قطعه در مواردی از تجربه استفاده کرده‌اند و آن را رعایت نکرده‌اند.»

خمیسی با اشاره به پرواز بیش از ‌هزار ساعته تیم امداد هوایی در سیل فروردین‌ماه گفت: «براساس پیش‌بینی‌های ما، 1200ساعت پرواز در شرایط عادی در دو ‌سال امکان‌پذیر بود، این در حالی است که در طول حدود دو ماه مجبور شدیم برای کمک به هموطنان‌مان در پهنه گسترده سیل از تمام ظرفیت‌های موجود در امداد هوایی استفاده کنیم.

تیم امداد هوایی با وجود تحریم‌ها و نبودن قطعات، برای امدادرسانی به مردم آسیب‌دیده سختی‌های بسیاری را متحمل شد و ما با هر دشواری، مشکل قطعات در دوران سیل را به روش‌های مختلف برطرف کردیم.»‌رئیس مرکز امداد هوایی سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر ادامه داد: «در طول ایام سیل، شرایط مختلف جوی، نداشتن دید کافی و شرایط نامساعد اقلیمی و گاهی هم همکاری نکردن برخی از آسیب‌دیدگان مشکلاتی را برای ما ایجاد کرد. یک‌بار نصف ملخ بالگرد شکست؛ یکبار‌ با چوب و سنگ به بدنه بالگرد آسیب رسید؛ بار دیگر بسته‌های غذایی داخل موتور رفت و باعث سوختن موتور شد، اما هدف تیم امداد و نجات هوایی امدادرسانی به مردم نیازمند و آسیب‌دیده، کمک به محصورشدگان سیل، انتقال مصدومان و رساندن آذوقه به مناطق صعب‌العبور است و در طول ایام سیل هیچ مانعی نتوانست ما را از کمک به هموطنان بازدارد.»

کاپیتان سیدعلی خمیسی با اشاره به تخصص و تجربه تیم امداد هوایی در زمان بحران گفت: «در این حوادث خلبان‌ها با ذکاوت و تجربه خود تیم امدادی و بالگرد را به سلامت به منطقه امن رساندند. اگر حس انسان‌دوستانه نبود و این حوادث برای پروازهای تجاری اتفاق افتاده بود، 10 فروند از بالگردها و گروه پروازی را از دست داده بودیم. امداد هوایی جمعیت هلال‌احمر که خدمات بسیاری را هم در زلزله کرمانشاه و هم در سیل سراسری فروردین‌ماه امسال انجام داد و توانمندی و تاثیرگذاری خود را ثابت کرد، هم‌اکنون نیازمند قطعات بالگرد، ملخ و تنظیم‌کننده‌های سیستم‌های الکتریکی و تعدادی موتور است و اگر این موارد جبران نشود، نمی‌توانیم پاسخگوی بحران‌های آتی باشیم.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.