سخت مذاکره می‌کنیم، اما…

روحانی: در برجام ۶شمشیر بالا سر ما بود به اسم قطعنامه، یک شمشیر به نام پی‌ام‌دی؛ این شمشیرها شکستند

رئیس‌جمهوری گفت: «در برجام ثابت کردیم متعهدترین کشور دنیا بوده و از همه بهتر هستیم. وسواس داشته و سخت مذاکره می‌کنیم، ولی وقتی امضا کردیم، به عهد و امضای خود وفا خواهیم کرد.»

شهروندآنلاین: رئیس‌جمهوری گفت: «آن روز که ما برای برجام مذاکره می‌کردیم، ۶ شمشیر بالا سر ما بود به اسم قطعنامه، یک شمشیر بالاسرمان بود به نام پی‌ام‌دی؛ این شمشیرها شکستند.» حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی این سخنان را روز چهارشنبه در جلسه هیأت دولت مطرح کرده است. بخش‌هایی از مهم‌ترین اظهارات روحانی به شرح زیر است:

وسواس داشته و سخت مذاکره می‌کنیم، ولی به عهد و امضای خود وفا خواهیم کرد

رئیس شورای‌عالی امنیت ملی با اشاره به برخی مطالب منتشرشده در رسانه‌ها اظهار داشت: «این روزها برخی از رسانه‌های داخلی متأسفانه تحت تأثیر رسانه‌های ماهواره‌ای ضدایران درباره برجام می‌گویند شرایط، شرایط سال ۹۴ نیست که مذاکره می‌کردیم و تفسیرهای عجیب‌وغریب می‌کنند و می‌گویند ایران در این چند سال تحت فشار بوده است.»

روحانی در تشریح شرایط امروز با سال ۲۰۱۵ تصریح کرد: «این حرف را که شرایط امروز ما در سال ۲۰۲۰ یا اوایل ۲۰۲۱ با سال ۲۰۱۵ متفاوت است، قبول دارم. آن روز که درباره برجام مذاکره می‌کردیم، ۶ شمشیر به نام قطعنامه بالای سر ما بود، اما این شمشیر امروز وجود ندارد. آن روز شمشیر دومی به نام pmd بالای سر ما بود که امروز آن شمشیر شکسته شده است.»

او با بیان اینکه آن روز که مذاکره می‌کردیم در افکار عمومی دنیا به غلط شایع کرده بودند ایران به تعهداتش عمل نمی‌کند، خاطرنشان کرد: «در برجام ثابت کردیم متعهدترین کشور دنیا بوده و از همه بهتر هستیم. وسواس داشته و سخت مذاکره می‌کنیم، ولی وقتی امضا کردیم، به عهد و امضای خود وفا خواهیم کرد.»

به جز یکی، دو کشور کوچک وابسته، همه آمریکا را محکوم می‌کنند

رئیس‌جمهوری اضافه کرد: «در مذاکرات ایران و ۱+۵، هفت کشور بودیم. ایران را با 6 کشور دیگر مقایسه کنید. حتی ۱+۴ هم نتوانسته یا نخواستند به تعهدات‌شان عمل کنند. پس آن کس که درست عمل کرد، ایران بود.»

روحانی با بیان اینکه ایران اگر عهد کرد، به عهدش وفادار است، ابراز داشت: «در روزی که حرف می‌زدیم، ۱+۵ روبه‌روی ما بود، ولی امروز آمریکا تنهاست. امروز همه دنیا به جز یکی، دو کشور کوچک مزدور وابسته، همه آمریکا را محکوم کرده و به آمریکا می‌گویند و توصیه می‌کنند که برجام بازگردد.»

او با تأکید بر اینکه شرایط داخلی هم نسبت به گذشته متفاوت است، بیان کرد: «آن روز که مذاکره می‌کردیم، بنزین وارد می‌کردیم، اما امروز بنزین صادر می‌کنیم. آن روز که مذاکره می‌کردیم، گازوییل وارد می‌کردیم، اما امروز گازوییل را صادر می‌کنیم. آن روز مجبور بودیم که در زمستان گاز وارد کنیم، اما اکنون گاز را حتی در زمستان صادر می‌کنیم. آن روز در بسیاری از محصولات از جمله گندم مجبور بودیم واردکننده باشیم، اما امروز در بسیاری از محصولات در خودکفایی یا در مرز خودکفایی قرار گرفته‌ایم.»

توانمندتر و قدرتمندتر از همیشه هستیم

رئیس دولت تدبیر و امید با بیان اینکه امروز نه در ریل، نه در فرودگاه و نه در بنادر شرایط متفاوت از دیروز است، یادآور شد: «قدرت ما با آن روز قابل مقایسه نیست. امروز قدرت دفاعی و پدافندی با سال ۲۰۱۵ قابل مقایسه نیست. مدرن‌ترین سیستم پدافندی را داریم، بهترین ناوچه‌ها را داریم، بهترین سیستم موشکی را داریم، در هسته‌ای هم قدرت ما فرق کرده است.»

به گفته روحانی، آن روز یکی، دو نوع سانتریفیوژ داشتیم، یعنی IR۱ و IR۲ اما امروز IR۸ و IR۶ را داریم. امروز توانمندتر و قدرتمندتر از همیشه هستیم. آن روز وقتی آمریکا در سازمان ملل حرف می‌زد، اتفاق آرا پشت سرش بود، اما امروز منزوی بود و هر کجا رفت، تنها بود و ناچار شد با یک جزیره کوچولو متحد شود.

او با بیان اینکه در این سه سال نشان دادیم هیچ فشاری مردم ما را نمی‌شکند، عنوان کرد: «هیچ قدرتی نمی‌تواند ما را از مسیرمان جدا کند. در عین حال که قدرتمندتریم و دنیا فهمیده ایران روی پا خود ایستاده و هیچ فشاری آن را نمی‌شکند، اما اگر ۱+۵ به کل تعهداتش برگردد، ما هم در همان ساعت به کل تعهدات‌مان برمی‌گردیم.»

رأی مردم آمریکا، رأی به تعهد به پیمان است و نه پیمان‌شکنی

رئیس دولت تدبیر و امید با بیان اینکه اگر فشاری هست از جانب استکباری است که به هیچ چیز پایبند نبود، گفت: «یاغی‌ترین و قانون‌شکن‌ترین فرد رئیس‌جمهوری است. برخی‌ها می‌گویند از آمدن بایدن ذوق‌زده هستید. از آمدن بایدن ذوق‌زده نیستیم، اما از رفتن ترامپ خوشحال هستیم. کسی که تروریست و آدم‌کش بود و حتی برای خرید واکسن هم رحم نمی‌کند و عاری از اصول اخلاقی و انسانی است.»

روحانی با تأکید بر اینکه خوشحالیم این جبار که به هیچ متعهد نبود، سرنگون شده است، اظهار داشت: «راه برای دولت بعدی آمریکا باز است؛ اگر دولت آمریکا مسیر درست خواست، آماده است و اگر مسیر اشتباه خواست؛ آماده است. امیدواریم رأی مردم آمریکا برای حکومت جدید آمریکا روشن باشد که این رأی به قانون‌گرایی است و نه قانون‌شکنی.»

او ادامه داد: «رأی مردم آمریکا، رأی به تعهد به پیمان است و نه پیمان‌شکنی. امیدواریم خواست مردم آمریکا محقق شود. خواست ما امنیت، ثبات و صلح در سراسر جهان و تعامل سازنده با همه کشورهایی است که می‌خواهند مسیر تعامل را برگزیده و انتخاب کنند.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.