خاتمه آذرماه با تورم 30/5درصدی

درصد تغییر شاخص نسبت به ماه مشابه سال قبل ۴۴.۸درصد اعلام شد

پاییز ۱۳۹۹ با ادامه روند افزایش تورم به پایان رسیده است، نرخ اعلامی برای آذرماهش ۳۰درصد اعلام شده است

تازه‌ترین گزارش رسمی مرکز آمار ایران از وضعیت شاخص قیمت مصرف‌کننده در آذرماه نشان می‌دهد که نرخ تورم سالانه، با رشد ۱.۵درصدی نسبت به آبان‌ماه به ۳۰.۵ درصد رسیده است.

نرخ تورم سالانه که نشان‌دهنده درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک‌سال منتهی به ماه مورد نظر است، در آبان‌ماه نیز با افزایش ۱.۸درصدی به ۲۹درصد رسیده بود که این روند افزایش ادامه داشته است، اما وضعیت تغییر شاخص مصرف‌کننده در آذرماه نسبت به آبان‌ماه نشان از کاهش ۱.۲درصدی دارد و دودرصد گزارش شده است.

در رابطه با تورم نقطه به نقطه که نشان‌دهنده درصد تغییر شاخص نسبت به ماه مشابه سال قبل است، نرخ ۴۴.۸درصد اعلام شده است.

نرخ تورم نقطه‌ای نیز با افزایش همراه بوده و ۱.۶درصد در قیاس با آبان‌ماه رشد دارد که نشان‌دهنده افزایش هزینه‌های خانوار‌های ایرانی برای تهیه کالا و خدمات است.

همچنین بررسی وضعیت تورم بین دهک‌ها نشان می‌دهد که دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در آذرماه برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از ۲۷.۹درصد برای دهک اول تا ٣٧.٢ درصد برای دهک دهم است.

این درحالی است که در آبان‌ماه نرخ تورم سالانه برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از ۲۶.۳درصد برای دهک اول تا ٣٥.٢درصد برای دهک دهم بوده است.

روند رو به رشد تورم درحالی ادامه‌دار شده که مسئولان دولتی تأکید دارند این جریان طی ماه‌های آینده کنترل خواهد شد و این پیش‌بینی مطرح است که نرخ تورم در سال ۱۴۰۰ به ۲۲درصد کاهش پیدا کند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.