جزئیات تولید مشترک‌ واکسن کرونا بین ایران و یک کشور دیگر

۱۸ کارخانه تولید واکسن کرونا در کواکس و شرط ایران برای خرید

رئیس انستیتو پاستور ایران با اشاره به جزئیات تأمین واکسن از طریق سبد کووکس، تولید مشترک و تولید داخلی، گفت: «در حال حاضر کارآزمایی بالینی فاز یک واکسنِ تولید مشترک با یکی از کشورها تمام شده است و با نظارت انستیتو پاستور کارآزمایی بالینی فاز دوم در حال انجام است و در صورت اطمینان به ایمنی و کارایی واکسن، فاز سوم مطالعه بالینی که کم‌خطرترین فاز است، در ایران انجام خواهد شد.»

دکتر علیرضا بیگلری در گفت‌وگو با ایسنا، درباره جزئیات تولید و تأمین واکسن کرونا در ایران گفته است: «در وهله اول باید توجه داشته باشیم که تصمیم‌گیری درباره واکسن یک تصمیم اساسی و علمی است، نه یک تصمیم‌گیری احساسی. بنابراین در مقوله واکسن باید با علم و با دقت پیش رفت.»

پرداخت پول سبد کواکس طبق اعلام بانک مرکزی

او درباره وضعیت خرید واکسن کرونا از سبد کواکسِ سازمان جهانی بهداشت گفت: «قرار بود ایران از سبد کواکس بخشی از واکسن کرونای مورد نیازش را تأمین کند که مقدمات این اتفاق انجام شد و رئیس بانک مرکزی اعلام کرد که پول مربوط به تأمین واکسن از کواکس پرداخت شده است. به عنوان کسی که فنی به این موضوع نگاه می‌کنم، پیش‌خرید واکسن کرونا از سبد کووکس اقدام بسیار درستی بود؛ چراکه واکسن‌ها در سبد کووکس تنوع دارند و اگر یک واکسن مناسب نبود، می‌توان از نوع دیگر استفاده کرد.

۱۸ کارخانه تولید واکسن کرونا در کواکس و شرط ایران

بیگلری افزود: «سازمان بهداشت جهانی در قالب مجموعه کواکس ۱۸ کارخانه تولید واکسن کرونا را انتخاب کرده است و اغلب کشورهای دنیا هم سبد کواکس را خریده‌اند. ایران هم همین اقدام را البته با شرط امکان انتخاب انجام داده است، تا بتوان مناسب ترین و بهترین واکسن را برای کشور انتخاب کرد.

جزئیات تولید مشترک‌ واکسن کرونا بین ایران و یک کشور دیگر

بیگلری درباره وضعیت تولید مشترک واکسن کرونا بین ایران و یک کشور دیگر نیز گفت: «این اقدام را هم پیش می‌بریم. طراحی واکسن کرونا در حوزه تولید مشترک از سوی هر دو کشور انجام شده است. طراحی‌ها و مطالعات کیفی تولید این واکسن به صورت مشترک بین دو کشور انجام می‌شود. باید توجه کرد که چهارچوب این شیوه تولید واکسن در انستیتو پاستور ایران وجود دارد. انستیتو پاستور ایران یکی از قدیمی‌ترین و شناخته‌شده‌ترین تولیدکنندگان واکسن در خاورمیانه است و کمتر ایرانی را می‌توان یافت که واکسنی از محصولات تولیدی این انستیتو دریافت نکرده باشد. بنابراین زیرساخت مطالعات کیفی مطابق با آخرین دستورالعمل‌های مربوطه در این موسسه نهادینه شده است.»

آغاز فاز دوم واکسن کرونای تولید مشترک در کشور همکار با نظارت انستیتوپاستور

او با بیان اینکه قرار شد کارآزمایی بالینی فاز یک واکسن تولید مشترک در کشور همکار انجام شود، گفت: «در حال حاضر کارآزمایی بالینی فاز یک واکسن تولید مشترک تمام شده است و با نظارت انستیتوپاستور کارآزمایی بالینی فاز دوم در حال انجام است. فاز یک مطالعه بالینی بیشتر به بحث ایمنی توجه دارد و فاز دوم علاوه بر ارزیابی ایمن‌بودن واکسن، بحث کارایی واکسن را نیز مورد نظر دارد. بر این اساس فاز دوم در آن کشور در حال انجام است. به محض اینکه نتایج فاز دوم را دیدیم و از ایمنی و کارایی واکسن مطمئن شدیم و در حد قابل قبول بود، فاز سوم مطالعه بالینی که کم‌خطرترین فاز است، در ایران انجام خواهد شد.»

رئیس انستیتوپاستور ایران همچنین درباره تولید داخل واکسن کرونا گفت: «در حوزه تولید داخلی چندین مجموعه تلاش می‌کنند. البته مشخص نیست که چه حجمی را بتوان در چه زمانی تولید کرد. باید توجه کرد که تولید داخلی واکسن کرونا، یک فرصت بی‌نظیر است که دانش فناوری تولید واکسن‌ در کشور ارتقا یابد.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.