تولید واکسن «خوراکی» کرونا در ایران

وزارت بهداشت: یک شرکت ایرانی تولید واکسن «خوراکی» کرونا را در دستور کار دارد

به گفته‌ رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت یکی از شرکت‌های ایرانی تولید واکسن خوراکی کووید-۱۹ را در دستور کار خود دارد.

شهروندآنلاین: به گفته‌ رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت یکی از شرکت‌های ایرانی تولید واکسن خوراکی کووید-۱۹ را در دستور کار خود دارد. دکتر حسین وطن‌پور  بیان کرد: «واکسنی که از ویروس غیرفعال تهیه می‌شود، با ورود به بدن موجب تولید آنتی‌بادی می‌شود. پلتفرم‌های دیگری هم در ساخت واکسن وجود دارد که از آن جمله می‌توان به ساخت واکسن با mRNA، DNA و پروتیین ساب یونیت اشاره کرد. در پلتفرم پروتیین ساب یونیت، یک قطعه‌ پروتیینی ویروس که می‌تواند سیستم ایمنی بدن را تحریک کند، به جای کل ویروس استفاده می‌شود. پلتفرم ساخت واکسن برمبنای DNA کمتر مورد توجه قرار گرفته است. از میان پلتفرم‌های ساخت واکسن به ترتیب mRNA، پروتیین ساب یونیت و درنهایت ساخت واکسن به کمک ویروس غیرفعال کارایی بیشتری دارند.»

رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت با بیان اینکه «ساخت واکسن به کمک ویروس غیرفعال، ساده‌ترین نوع ساخت یک واکسن است که تکنولوژی تولید آن از سال‌ها پیش در موسسه رازی وجود داشته است» گفت: «در حال حاضر شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی روی همه‌ انواع پلتفرم‌های ساخت واکسن مشغول فعالیتند. یک شرکت در زمینه تولید واکسن براساس DNA فعال است و حدود سه شرکت دیگر در تلاش برای ساخت واکسن بر پایه mRNA هستند. حدود دو شرکت دیگر در نظر دارند واکسنی بر اساس پروتیین ساب یونیت بسازند و حدود هفت شرکت ایرانی نیز در حال تلاش برای تولید واکسن بر پایه ویروس ضعیف‌شده هستند. در مجموع حدود ۱۶شرکت مدعی در حال فعالیت برای ساخت واکسن کرونا هستند. یکی از این شرکت‌ها نیز تولید واکسن خوراکی کووید-۱۹ را در دستور کار خود دارد.»

او افزود: «برای ساخت یک واکسن حداقل سه سال زمان نیاز است، اما به دلیل شرایط خاص شیوع بیماری کرونا شرکت‌ها مجبور هستند میان‌بر بزنند. همه در دنیا نگران عوارض واکسن‌های ساخته‌شده هستند. اگر پروسه دقیق تأیید آزمایش‌ها و مصرف واکسن طی نشده باشد، ممکن است عارضه‌‌ای جدی در واکسن‌ها مشاهده شود، به همین دلیل است که همه‌ کشورها سعی می‌کنند محتاطانه گام بردارند.»

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بیان کرد: «دیروز هم اولین تست بالینی واکسن ایرانی کرونا انجام شد. در این مرحله مشخص می‌شود آیا واکسن ساخته‌شده عوارض حاد و شدید دارد یا خیر.»

او در پایان در پاسخ به پرسشی درباره تأثیر جهش‌های ویروس کرونا بر واکسن‌ها گفت: «در واکسن‌های mRNA و پروتیین ساب یونیت این موضوع که جهش‌های ویروس کرونا باعث ازکارافتادن واکسن‌ها شود، چندان مطرح نیست. اما جهش‌های ویروس کرونا ممکن است بر ایمنی‌زایی واکسن‌هایی که بر پایه ویروس غیرفعال تولید می‌شوند، تأثیرگذار باشد.»

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.