دولت غرامت برای جانباختگان هواپیمای اوکراینی را اعلام کرد

پرداخت مبلغ یکصد و پنجاه هزار دلار به خانواده و بازماندگان هریک از قربانیان

مبانی حقوقی و میزان خسارات و فراهم شدن زمینه پرداخت خسارات جانباختگان حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی با پیشنهاد معاونت حقوقی رئیس‌جمهوری و تصویب هیأت وزیران تعیین شد و بدین ترتیب برای هر یک از جانباختگان 150 هزار دلار اختصاص می‌یابد.

معاونت حقوقی ریاست جمهوری اعلام کرد: «با توجه به اینکه از زمان وقوع سانحه دلخراش سقوط هواپیمای اوکراینی در آسمان تهران در دی‌ماه سال 1398، معاونت حقوقی رئیس‌جمهورب همواره بر ضرورت احترام به قربانیان و احقاق همه‌جانبه حقوق خانواده‌های داغدار و بازماندگان ایشان تأکید داشته است، در ادامه پیگیری‌های مستمر و مؤثر معاونت درباره تعیین مبانی حقوقی قانونی لازم و ایجاد هماهنگی بین دستگاه‌ها و ارایه پیشنهادهای اجرایی برای پرداخت این خسارات و دلجویی از این هموطنان و تأکید بر ضرورت تأمین فوری اعتبار لازم برای پرداخت این خسارات، نهایتا، با پیگیری معاونت حقوقی، اعتبار لازم در آغازین روزهای دی‌ماه سال‌جاری تأمین شد.

پس از تأمین اعتبار، پیش از فرارسیدن سالگرد حادثه، معاونت حقوقی رئیس‌جمهوری با جلب‌نظر دستگاه‌های اجرایی مرتبط، مبانی و میزان پرداخت خسارات را با رعایت عرف و رویه بین‌المللی تعیین و پرداخت بدون تبعیض مبلغ خسارات به بازماندگان جانباختگان را به هیأت دولت پیشنهاد کرد.

هیأت دولت نیز با توجه به این پیشنهاد در جلسه امروز مورخ چهارشنبه 10/10/1399 خود تصویب کرده است که خسارات مربوط جانباختگان، بدون هیچ‌گونه  تبعیض ناشی از ملیت و  تابعیت براساس قوانین متبوع و قابل اعمال کشورهای جانباختگان، به ورثه و بازماندگان آنها پرداخت شود. در این مصوبه، وزارتخانه‌ راه و شهرسازی موظف شده‌ است با همکاری دستگاه‌های ذی‌ربط ترتیب پرداخت مبلغ یکصد و پنجاه هزار دلار یا معادل یورویی آن به خانواده و بازماندگان هریک از قربانیان را در اسرع وقت فراهم و مبالغ را براساس مستندات به ذی‌نفعان پرداخت کند. همچنین در مصوبه پیشنهادی آمده است که این جبران مانع از پیگیری جنبه کیفری موضوع در مرجع قضائی صلاحیتدار نیست.

معاونت حقوقی رئیس‌جمهوری ضمن ابراز تسلیت و همدردی دوباره با این خانواده‌ها، امیدوار است اگرچه خسارات پرداختی همه درد و رنج ناشی از حادثه را از بین نمی‌برد، ولی تعهد به پاسداری از حقوق همه آحاد ملت و احترام و تکریم انسان‌ها را یادآور شده و ضرورت حفظ پیوندهای اجتماعی و سرمایه‌های انسانی به ویژه در کشور عزیزمان را به همراه داشته باشد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.