عامل اصلی گسترش کرونا در کشور معرفی شد

هشدار عضو ستاد مقابله با کرونا: مسافران با تست‌های منفی کاذب ویروس را در ایران گسترش می‌دهند

تست‌های سریع، منفی کاذب زیادی دارند و مسافران با همین تست‌ها در حالی که ناقل ویروس کرونا هستند، قرنطینه را می‌شکنند و بیماری را گسترش می‌دهند.

شهروند آنلاین: رئیس کمیته اپیدمیولوژی ستاد ملی مقابله با کرونا بیان کرد: «تست‌های سریع، منفی کاذب زیادی دارند و متأسفانه مسافران از استان‌های آلوده از جمله خوزستان با همین تست‌ها در حالی که ناقل ویروس کرونا هستند، قرنطینه را می‌شکنند و بیماری را گسترش می‌دهند.»

حمید سوری، رئیس کمیته اپیدمیولوژی ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: «قرنطینه سطوح مختلفی دارد. هدف از قرنطینه الزاما چفت و بست‌زدن به استان نیست. ضمن اینکه همه استان خوزستان درگیر اپیدمی شدید و ویروس جهش‌یافته نیست و بیشتر شهرهای جنوبی و غربی آن درگیر هستند اما متأسفانه در مورد خیلی از مقرراتی که در کشور اجرا می‌‎‌شود، در عمل یک عده متخلف پیدا می‌شوند که راه‌های فرار را پیدا می‌کنند. رسیدگی به این موضوع دیگر در اختیار وزارت بهداشت نیست بلکه در اختیار نهادهای انتظامی و نظارتی است که باید اقدام کنند و وزارت بهداشت هم نسبت به این موضوع گلایه دارد.»

او در پاسخ  به این پرسش که آیا انجام تست‌های سریع از مسافران هواپیما، قطار و اتوبوس موجب شناسایی بیماران و جلوگیری از انتقال بیماری می‌شود یا نه، گفت: «عمده تست‌های کرونا که اکنون در کشور انجام می‌شود، از نوع تست‌های سریع است که البته دقت کافی را ندارند و ممکن است تعداد زیادی منفی کاذب داشته باشند. متأسفانه همین تست‌ها برای مسافران هواپیماها، قطارها و سایر وسایل حمل‌ونقل عمومی انجام می‌شود و ممکن است افراد ناقل با در دست‌داشتن تست‌های منفی کاذب در حالی که ناقل و حامل ویروس هستند، به مسافرت بروند و بیماری را به افراد دیگر منتقل کنند.»

او گفت: «به‌طور کلی تست‌های «پی‌سی‌آر» دقیق‌تر هستند اما گسترش آنها نیازمند امکانات آزمایشگاهی است و امکان گسترش و افزایش زیاد تعداد این آزمایش‌ها نیست، البته تست‌های سریع ژنتیکی نیز وجود دارد که تعداد آنها زیاد نیست.

رئیس کمیته اپیدمیولوژی ستاد ملی مقابله با کرونا در پاسخ به این پرسش که چرا با افرادی که پروتکل‌ها را می‌شکنند برخورد نمی‌شود، گفت: «در این نوع اپیدمی‌ها سعی بر این است که برخوردهای فردی به حداقل برسد، مگر اینکه قوانین و مقرارت کلی تدوین شود و بر اساس آن جریمه‌هایی در نظر گرفته شود. اکنون سیاست کشور به دنبال شدت عمل در اجرای پروتکل‌ها نیست و با توصیه و آموزش و پیشنهادها پیش می‌رود اما به رغم فشارها و توصیه‌هایی که شده، موارد تخلفی دیده می‌شود که باید جدی‎‌تر برخورد شود.»

سوری ادامه داد: «گروهی معتقدند که این اقدامات کافی نیست و حتما باید اقدامات جدی‌تری علیه متخلفان صورت بگیرد، برخی جاها واقعا برخورد با پروتکل‌شکنان و افرادی که در رعایت مقررات سهل‌انگاری می‌کنند، وزارت بهداشت هم معتقد به اعمال قانون و سختگیری علیه پروتکل‌شکنان است اما به هرحال سیاست‌ها ممکن است متفاوت باشد اما اگر حتی ۱۰درصد مردم پروتکل‌ها را رعایت نکنند و بی‌توجهی کنند، در صورتی که مبتلا باشند، دیگران را مبتلا می‌کنند و اپیدمی همچنان ادامه‌دار و رو به گسترش خواهد بود اما متأسفانه همواره افرادی هستند که رعایت نمی‌کنند و جان خود و اطرافیان‌شان را به خطر می‌اندازند.»

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.