پیامدهای احتمالی احیای برجام روی تورم

تورم در ایران به کدام سمت می‌رود؟

به گفته استیو هانکه یکی از متخصصان مطرح جهانی در حوزه هیأت‌های ارزی، احیای برجام می‌تواند به کاهش نرخ تورم کمک کند.

شهروندآنلاین: صندوق بین‌المللی پول در گزارش اخیر خود از چشم‌انداز اقتصادی جهان، روی عقیده خود مبنی بر کاهشی‌شدن نرخ تورم ایران استوار مانده است. این نهاد نرخ تورم در ایران را تا پایان امسال ۳۶.۵درصد پیش‌بینی کرده که ۱.۵درصد از برآورد قبلی این نهاد بیشتر است. صندوق بین‌المللی پول همچنین اعلام کرده است که با ازسرگیری روند نزولی نرخ تورم، در سال ۲۰۲۲ شاهد تورم ۲۷.۵درصدی در ایران خواهیم بود. ایران در سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۱۸ به ترتیب تورم‌های ۲۶ و ۲۵درصدی را تجربه کرده بود.

به گزارش ایسنا، در رابطه با سناریوهای احتمالی نرخ تورم ایران در کوتاه‌مدت، استیو هانکه، استاد اقتصاد کاربردی دانشگاه جان هاپکینز در بالتیمور آمریکا و یکی از متخصصان مطرح جهانی در حوزه هیأت‌های ارزی (نهادی که وظیفه حفظ برابری ارزش پول ملی در برابر دیگر ارزها را بر عهده دارد) اظهار کرد: «دو عامل دارای بیشترین تأثیر روی نرخ تورم سیاست‌های بانک مرکزی و اطمینان مردم به ریال در آینده خواهد بود.»  

او با بیان اینکه ایران یکی از کشورهای با تورم بالا در جهان است، گفت: «طبق محاسبات من، نرخ تورم ایران در حال حاضر ۵۸درصد است. با توجه به این نرخ تورم، پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول از تورم ۳۶.۵درصدی ایران تا پایان سال‌جاری میلادی باورپذیر است.»

این استاد اقتصاد در رابطه با علل بالابودن تورم در سال‌های اخیر خاطرنشان کرد: «ترکیب دو عامل رشد بیش‌ازحد پایه پولی و کم‌بودن اطمینان مردم به ریال اصلی‌ترین دلایل تورم بالا در ایران هستند.»

با توجه به ازسرگیری مذاکرات هسته‌ای بین ایران و طرف‌های خارجی برجام، برخی از گمانه‌زنی‌ها حاکی از احتمال بازگشت طرفین به توافقات برجام و رفع تحریم‌های آمریکاست. هانکه در این‌خصوص گفت: «سیاست‌های بانک مرکزی و اطمینان مردم به ریال چیزهایی هستند که (مسیر آینده) تورم به آنها بستگی دارد. اگر برجام احیا شود و اطمینان عمومی بازگردد، این مسأله می‌تواند نقطه آغازی بر اجرای برخی سیاست‌ها باشد که درنهایت منجر به کاهش نرخ تورم شود.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.