۳ شرکت خصوصی برای واردات واکسن کرونا مجوز گرفتند

واکسیناسیون کرونا رایگان و فقط از طریق مراکز بهداشتی، درمانی

تا کنون ۵۲۰ هزار دُز اسپوتنیک‌وی وارد کشور شده، ۶۵۰ هزار دُز واکسن چینی، ۷۰۰ هزار دُز واکسن آسترازنکا و ۱۲۵ هزار دُز واکسن بهارات هند وارد کشور شده است که تا کنون حدود ۵۰۰ هزار دُز واکسن کرونا در کشور تزریق شده است.

شهروندآنلاین: مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو با اشاره به میزان واکسن‌های واردشده به کشور در عین حال شروط وزارت بهداشت برای واردات واکسن کرونا از سوی بخش خصوصی و با ارز نیمایی را تشریح کرد.

دکتر سید حیدر محمدی درباره وضعیت واردات واکسن کرونا در کشور گفت: «تا کنون ۵۲۰ هزار دُز اسپوتنیک‌وی وارد کشور شده، ۶۵۰ هزار دُز واکسن چینی، ۷۰۰ هزار دُز واکسن آسترازنکا و ۱۲۵ هزار دُز واکسن بهارات هند وارد کشور شده است که تاکنون حدود ۵۰۰ هزار دُز واکسن کرونا در کشور تزریق شده است.»

او افزود: «به طور کلی کووکس قرار بود ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دُز واکسن به ما بدهد، اما فعلا فقط ۷۰۰ هزار دُز به ما داده‌اند یا مثلا بهارات هند قرار بود طبق قرارداد به ما ۲.۵ میلیون دُز واکسن دهند، اما فقط ۱۲۵ هزار دُز دادند. در عین حال روسیه برای واکسن اسپوتنیک از قرارداد ۱۰ میلیونی ۲ میلیون دُزش را نهایی کرد که از آن هم فعلا ۵۲۰ هزار دُز به ما داده‌اند.»

او تأکید کرد: «در حال حاضر وزارت بهداشت واکسیناسیون را فقط از طریق مراکز بهداشت و درمانی و به صورت رایگان انجام می‌دهد. بنابراین اگر کسی گفت که واکسن کرونا می‌فروشم، مردم مطمئن باشند که واکسنش تقلبی است. مگر اینکه ما خودمان رسما اعلام کنیم که فلان جا واکسن را عرضه می‌کند.»
واردات واکسن با ارز نیمایی و شروط وزارت بهداشت

محمدی درباره واردات واکسن از سوی بخش خصوصی و با ارز نیمایی که چندی پیش از سوی رئیس‌جمهوری مطرح شده بود نیز گفت: «ما از تیر ماه سال گذشته این اطلاع‌رسانی را کرده بودیم که بخش خصوصی اگر می‌تواند در زمینه واردات واکسن کرونا وارد شود، اما خیلی مورد استقبال قرار نگرفت و برخی هم که اعلام آمادگی کردند، موفق به واردات واکسن نشدند. در حال حاضر اما بسیاری از شرکت‌ها برای واردات واکسن اعلام آمادگی کردند.»

او گفت: «در واردات واکسن از سوی بخش خصوصی تنها چیزی که برایمان مهم است، این است که شرکت واردکننده از طرف خارجی که کمپانی تولیدکننده واکسن است، یک برگه نمایندگی داشته باشد که به تأیید اتاق بازرگانی آن کشور و سفارت ما در آن کشور برسد؛ یعنی کسی که داوطلب واردات واکسن کرونا به ایران است، اولا باید یک شرکت دارویی مورد تأیید وزارت بهداشت ایران باشد و دوما از طرف خارجی که تولیدکننده واکسن است یک نامه نمایندگی برای ما بیاورد که اتاق بازرگانی کشور مبدأ و سفارت ما در آن کشور آن را تایید کند. بنابراین لازم است از سمت طرف خارجی یک نامه نمایندگی یا معرفی‌نامه مورد تأیید داشته باشند.»

محمدی ادامه داد: «بنابراین شرکت یا به طور مستقیم با شرکت تولیدکننده واکسن قرارداد می‌بندد و کمپانی یک نامه به شرکت می‌دهد و می‌گوید شما نماینده کمپانی هستید یا یک معرفی‌نامه می‌دهد و می‌گوید شما می توانید از ما واکسن بخرید. شرکت آن نامه را باید به تأیید سفارت ایران در آن کشور رسانده و برای سازمان غذا و دارو بیاورد.»

او افزود: «حالت دیگر این است که یک‌سری شرکت‌های بازرگانی بین‌المللی داریم که اصطلاحا عمده‌فروش بین‌المللی هستند که اعلام می‌کنند واکسن معتبر مورد تأیید ما را دارند. در این حالت شرکت نامه نمایندگی یا معرفی‌نامه کمپانی را از عمده‌فروش بین‌المللی می‌گیرد و به تأیید سفارت می‌رساند و یک نامه هم از واسطه گرفته و برای سازمان غذا و دارو می‌آورد. شرکت‌های خصوصی از این دو راه می‌توانند برای واردات واکسن کرونا از سازمان غذا و دارو مجوز دریافت کنند.»

او گفت: «تا کنون سه شرکت از بخش خصوصی مجوز واردات واکسن کرونا را از سازمان غذا و دارو دریافت کردند و قرار شده واکسن را وارد کنند.»

 

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.