یک‌چهارم مردم تلویزیون نگاه نمی‌کنند

۷۱درصد مردم ایران ماهواره نمی‌بینند

به استناد نظرسنجی «اوقات فراغت در دوران کرونا»، ۳۷.۹درصد افراد پاسخگو گفته‌­اند در قیاس با دوران پیش از کرونا، بیشتر برنامه‌های تلویزیونی را مشاهده می‌کنند. میزان تماشای برنامه­‌های تلویزیونی ۲۸.۸درصد پاسخگویان نسبت به پیش ازکرونا تفاوتی نداشته است. ۶.۷درصد افراد نیز در این ایام کمتر برنامه‌های تلویزیون را تماشا کرده­‌اند. همچنین ۲۶.۲درصد پاسخگویان اعلام کرده‌‌اند برنامه‌­های تلویزیونی را نمی‌­بینند.

شهروند آنلاین: به گزارش پژوهشگاه «فرهنگ، هنر و ارتباطات»،‌ به استناد این نظرسنجی، ۲۹.۱درصد پاسخگویان اعلام کرده‌اند در ایام کرونا نسبت به قبل، بیشتر فیلم سینمایی نگاه می‌کنند. ۲۱.۷درصد پاسخگویان نیز به میزان قبل به تماشای فیلم‌های سینمایی پرداخته‌اند. ۳.۷درصد پاسخگویان نیز گفته‌اند در ایام کرونا، کمتر فیلم سینمایی تماشا می‌کنند. ۴۵.۳درصد پاسخگویان نیز بیان کرده‌اند که در ایام کرونا فیلم سینمایی تماشا نمی‌کنند.

جوانان نسبت به سایر گروه‌‌های سنی اعلام کرده‌اند تماشای فیلم در زمان شیوع کرونا بیشتر از قبل شده  است. در سایر گروه­‌های جنسی، تحصیلی و شهری و روستایی تفاوت معناداری در این زمینه  وجود ندارد.

۷۱درصد ماهواره نمی‌بینند

براساس نظرسنجی اوقات فراغت در دوران کرونا، ۱۰.۴درصد افراد پاسخگو در دوران کرونا بیشتر مخاطب برنامه­‌های ماهواره­ای بوده­‌اند. این درحالی است که میزان تماشای برنامه‌­های ماهواره‌­ای ۱۴.۱درصد پاسخگویان در این ایام، نسبت به قبل تغییری نکرده است. ۲.۱درصد افراد نیز اعلام کرده‌‌اند نسبت به قبل از شیوع کرونا کمتر برنامه‌­های ماهواره‌­ای را می­‌بینند. همچنین ۷۱.۹درصد پاسخگویان این نظرسنجی بیان کرده‌­اند از ماهواره استفاده نمی­‌کنند.

۵۱.۳درصد پاسخگویانی که برای سپری‌کردن اوقات فراغت خود، برنامه‌­های ماهواره­ای را می­‌بینند (۱۳.۷ درصد کل نمونه)، از این رسانه برای تماشای فیلم و سریال استفاده می‌­کنند. ۲۹.۴درصد این دسته از پاسخگویان نیز (۷.۸درصد کل نمونه)، برای کسب خبر از شبکه‌های ماهواره­ استفاده می­‌کنند. مستند، شوهای موسیقی و برنامه‌­های مُد از دیگر برنامه‌­های ماهواره­ای مورد استفاده این پاسخگویان است.

زنان نسبت به مردان بیشتر مخاطب فیلم و سریال‌­های پخش‌شده از شبکه­‌های ماهواره­ای هستند. در بین گروه‌های سنی نیز، جوانان در قیاس با سایر گروه‌­های سنی، بیشتر از این رسانه فیلم و سریال تماشا کرده‌­اند. از سوی دیگر، مردها نسبت به زنان بیشتر برنامه‌­های خبری ماهواره‌­ای را تماشا کرده­‌اند. همچنین افراد بالای ۴۵سال در مقایسه با دیگر گروه‌‌های سنی بیشتر از برنامه­‌های خبری شبکه‌­های ماهواره‌­ای برای سپری‌کردن اوقات فراغت خود در این ایام استفاده کرده‌ا­‌ند.

تماشای تلویزیون

به استناد نظرسنجی «اوقات فراغت در دوران کرونا»، ۳۷.۹درصد افراد پاسخگو گفته‌­اند در قیاس با دوران پیش از کرونا، بیشتر برنامه‌های تلویزیونی را مشاهده می‌کنند. میزان تماشای برنامه­‌های تلویزیونی ۲۸.۸درصد پاسخگویان نسبت به پیش  ازکرونا تفاوتی نداشته است. ۶.۷درصد افراد نیز در این ایام کمتر برنامه‌های تلویزیون را تماشا کرده­‌اند. همچنین ۲۶.۲درصد پاسخگویان اعلام کرده‌­اند برنامه‌­های تلویزیونی را نمی‌­بینند.

افراد بدون تحصیلات دانشگاهی نسبت به پاسخگویانی که تحصیلات دانشگاهی دارند، بیشتر اعلام کرده‌­اند میزان تماشای برنامه‌­های تلویزیون برای آنان در قیاس با قبل از شیوع کرونا افزایش یافته است. ساکنان روستاها نیز در قیاس با شهرنشینان بیشتر برنامه‌­های تلویزیون ایران نسبت به قبل از شیوع کرونا می‌­بینند.

۴۸.۱درصد پاسخگویانی که از طریق برنامه‌­های تلویزیون اوقات فراغت خود را در دوران کرونا گذرانده‌­اند (۳۵.۴درصد کل نمونه) مخاطب فیلم و سریال این رسانه بوده‌­اند. ۳۹.۷درصد این دسته از پاسخگویان (۲۹.۲درصد کل نمونه) نیز پیگیر اخبار کشور از طریق تلویزیون بوده‌­اند. دیگر برنامه­‌هایی که این دسته از پاسخگویان مخاطب آن برای سپری‌کردن اوقات فراغتشان در دوران کرونا بودند، به‌ ترتیب عبارت است از: مستند، برنامه‌­های علمی، برنامه‌­های مذهبی، آموزشی و میزگرد و مصاحبه شخصیت­‌ها.

زنان نسبت به مردان بیشتر مخاطب فیلم و سریال‌‌های تلویزیون در دوران کرونا بوده‌­اند. جوانان نیز در قیاس با سایر گروه‌‌های سنی بیشتر فیلم­ و سریال­‌های تلویزیون را برای پرکردن اوقات فراغت دیده‌­اند. پاسخگویانی که تحصیلات دانشگاهی دارند، با اختلاف اندکی نسبت به افراد بدون تحصیلات دانشگاهی برای گذراندن روزهای کرونایی بیشتر فیلم و سریال‌‌های صداوسیما را تماشا کرده‌­اند.

از سوی دیگر، مردان نسبت به زنان بیشتر مخاطب اخبار تلویزیون در روزهای کرونایی بوده‌­اند. در بین گروه‌های سنی نیز افراد بالای ۴۵سال بیشتر اعلام کرده­‌اند در این ایام اخبار تلویزیون را برای پرکردن اوقات فراغت دنبال کرده‌­اند. همچنین پاسخگویان بدون تحصیلات دانشگاهی نسبت به افرادی که تحصیلات دانشگاهی دارند، بیشتر گفته‌­اند در دوران کرونا به تماشای اخبار صداوسیما پرداخته‌­اند.

جامعه آماری این نظرسنجی را شهروندان ۱۸سال و بالاتر ساکن در شهر و روستاهای کشور تشکیل داده است. تعداد نمونه این نظرسنجی نیز ۲۱۰۳ نفر بوده که به صورت تصادفی انتخاب شده‌­اند. در این نظرسنجی، فعالیت‌هایی نظیر فیلم‌دیدن، مطالعه کتاب، استفاده از ماهواره، میهمانی رفتن، فعالیت در شبکه‌های اجتماعی، سفر رفتن، تماشای تلویزیون، خریدن روزنامه یا مجله، گوش‌دادن به موسیقی و ورزش‌کردن مورد پرسش قرار گرفته است.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.