تاکنون واکسن نزده‌ام

رئیس‌جمهوری: با یاری هم می‌توانیم زودتر از پیک چهارم خلاص شویم

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه در همه استان‌ها در شرایط نزولی هم از نظر ابتلا و هم مرگ‌ومیر مبتلایان به کرونا هستیم، گفت: «در مسیری قرار گرفته‌ایم که با یاری هم می‌توانیم زودتر از پیک چهارم خلاص شویم اما باید تلاش کنیم به سمت پیک جدیدی حرکت نکنیم.»

شهروند آنلاین: حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: «یکی از مسائل ما که تکلیف بوده و بر گردن ماست، مسأله سلامت جامعه و سلامت اجتماعی است. اجرای دقیق پروتکل‌ها را به‌عنوان وظیفه ملی، دینی و انسانی باید مورد مراعات قرار دهیم.»

او با بیان اینکه در گزارش امروز مطرح شد که خوشبختانه همه استان‌ها روند کاهشی و نزولی‌شان هم در ابتلا و هم در فوت شروع شده است، اظهار داشت: «مردم در کنار روزه، پروتکل‌ها را رعایت کرده، در مغازه و بازار را بستند و از سفرها صرف‌نظر کردند. همه اینها دست به دست هم دادند و در کنار کادر پرتلاش درمان کمک کرد.»

رئیس‌جمهوری با تأکید بر اینکه شاهد شرایط بهتری هستیم، تصریح کرد: «شاید این تعبیر را بتوانیم بکنیم که در موج چهارم از پیک قطعا عبور کردیم و در مسیر شرایط نزولی هستیم. البته به معنای تمام‌شدن نیست بلکه در مسیری قرار گرفتیم که با یاری هم می‌توانیم زودتر از پیک چهارم خلاص شویم. باید تلاش ما سریع‌تر‌کردن شیب کاهش‌ها باشد. باید تلاش کنیم به سمت پیک جدیدی حرکت نکنیم.»

روحانی با بیان اینکه مسأله مبارزه با کرونا دو بال دولت و ملت دارد، خاطرنشان کرد: «در بال ملت، مردم با ملاحظات‌شان و با رعایت پروتکل‌ها جلوی تجمعات را گرفته و نمی‌روند، سفرها را محدود می‌کنند. همه دستورالعمل‌ها را اجرا می‌کنند. بال دولت از بهداشت و درمان شروع می‌شود که در خط مقدم هستند و کسانی که باید بر اجرای پروتکل‌ها نظارت کنند، باید با هم حرکت کنند تا به نقطه مطلوب برسیم.»

روحانی با اشاره به ورود واکسن مقابله با کرونا به بازار بیان کرد: «خوشبختانه آنچه امیدوارکننده است، این است که واکسن وارد بازار شده است، کوتاه‌تر از آنچه فکر می‌شد. البته این واکسن زمانش را کوتاه‌تر کردند. این ویروس هم علیرغم چموشی، واکسن‌پذیر شده است. کشورهایی هم که از واکسن‌های مورد تأیید استفاده کردند و ۶۰، ۷۰درصد جمعیت‌شان را واکسینه کردند، توانسته‌اند زنجیره را قطع کرده و کسانی که کمتر زدند، جلوی ابتلای بیشتر را گرفته‌اند.»

رئیس‌جمهوری با تأکید بر اینکه در کشور ما شرایط به‌گونه‌ای نیست که واکسن برای همه به اندازه کافی و اختیار باشد، بیان کرد: «اگر امروز برای ۶۰ میلیون نفر، ۱۲۰ میلیون دوز در اختیار داشتیم، شرایط بهتر بود و روزانه می‌توانستیم ۴۰۰، ۵۰۰ هزار نفر را واکسینه کنیم و زنجیره قطع شود اما تعداد واکسن محدود است و به همین خاطر مجبور شدیم به سراغ افرادی برویم که بیشتر در خطر هستند.»

روحانی افزود: «اینکه در فضای مجازی می‌نویسند برای افرادی که عمرشان رو به پایان است، واکسن می‌زنید و به جوانان واکسن نمی‌زنید، اشتباه است. ما باید به کسی که بیشتر در خطر است، کسانی که سن‌شان بالاست و بیماری زمینه‌ای دارند، در اولویت هستند.»

رئیس‌جمهوری گفت: «مرحله اول هدف ما جلوگیری از مرگ‌ومیر و هدف دوم ما در مرحله دوم، قطع زنجیره است. برای مرگ‌ومیر این ۱۳- ۱۴ میلیون را باید واکسینه کنیم و برای قطع زنجیره باید کار بزرگ‌تری انجام بدهیم. باید کشور ما یک جمعیتی حدود ۷۰درصد افرادی که برای واکسیناسیون هدف هستند، باید واکسن بگیرند تا زنجیره قطع شود و ما داریم این کار هم انجام می‌دهیم و پیش می‌رویم.»

روحانی افزود: «امروز در نمودارها مشاهده کردیم که شرایط کشور، بهتر شده و سه شهرستان قرمز باقی مانده است و من در اینجا می‌خواهم از همه مردمی که همکاری کردند و از کادر درمانی که اینقدر تلاش و فداکاری کردند، قدردانی کنم.»

او ادامه داد: «یک نکته را هم می‌خواهم در اینجا به تذکر بدهم، مردم عزیز ما بدانند در توزیع واکسن،  همه تلاش و دقت لازم انجام می‌گیرد، مشخص است که ما چه تعداد واکسن وارد کرده‌ایم، الان در اینجا برای ما آوردند و ما در فضای مجازی و سلامت الکترونیک به خوبی دیدیم و همان لحظه مشخص است که در این چند دقیقه چند نفر از واکسن استفاده کردند.»

رئیس‌جمهوری خاطرنشان کرد: «سه میلیون واکسن در اختیار است و ۲ میلیون واکسن هم تاکنون تزریق شده است، البته همین‌طور واکسن در روزهای آینده هم دست ما می‌رسد و این کار را ادامه می‌دهیم.»

او اضافه کرد: «من این نکته را هم به شوخی یا جدی به مردم بگویم که فکر می‌کنند واکسن که آمده، اول ما واکسن زده‌ایم. به خدمت مردم با صداقت این را بگویم که من هم که رئیس‌جمهوری کشور هستم تاکنون واکسن نزده‌ام، برای اینکه نوبت من نرسیده است. ما مانند مردم یعنی همان روزی که افراد ۷۰سال به بالا واکسن تزریق کنند، افرادی که از مسئولان ما ۷۰ سال به بالا هستند، استفاده خواهند کرد و وقتی که ۶۵ سال برسد، آنها استفاده خواهند کرد.»

روحانی یادآور شد: «من سراغ ندارم هیچ مسئول سطح بالایی در این کشور که در غیر چهارچوب سند واکسیناسیون از واکسن استفاده کرده باشد یا بخواهد استفاده کند. گاهی به من می‌رسند، از من سوال می‌کنند و من می‌گویم واکسن ‌نزده‌ام، باورشان نمی‌شود و می‌خندند که یعنی مقصود شما این هفته است. همه مسئولان و مقامات ما به همین صورت هستند.»

او یادآور شد: «مردم عزیز ما این را بدانند ما نمی‌خواهیم در این زمینه ولو اینکه بحث سلامت یا اینکه اگر سلامت مسئولی به خطر بیفتد، آثارش از نظر سیاسی و اجتماعی زیاد باشد اما در عین حال کاملا در چارچوب مقررات، همه مقررات را مراعات کرده‌اند و بر آن مبنا هم عمل می‌شود.»
رئیس‌جمهوری گفت: «ما برای انتخابات همه تلاش‌مان را انجام خواهیم داد که این انتخابات به خوبی و به سلامت، البته این‌بار به معنای سلامت جان مردم وگرنه انتخابات که سالم هست، انجام شود.»

روحانی افزود: «برای روز انتخابات پیش‌بینی لازم انجام گرفته که مردم بتوانند به خوبی و ‌راحتی و با تأیید همه پروتکل‌ها انتخابات را انجام بدهند. برای دوره تبلیغات هم قرارگاه ما این هفته همه پیش‌بینی‌ها را انجام می‌دهد و هفته آینده تصویب می‌کنیم.»

 

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.