ادعای بلینکن و پاسخ ظریف

ظریف: ایران به برجام پایبند است؛ زمان تغییر مسیر است

وزیر خارجه آمریکا درباره مذاکرات جاری در وین برای ازسرگیری اجرای کامل برجام نیز اظهارنظر کرد. او گفت: «هنوز مشخص نیست که آیا ایران از اراده و آمادگی لازم جهت انجام اقدامات ضروری برای بازگشت به پایبندی برجام برخوردار است یا خیر.»

شهروندآنلاین: وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد برنامه هسته‌ای ایران قبل از خروج آمریکا از برجام تحت کنترل بوده است، اما اکنون دیگر تحت کنترل نیست و به همین دلیل آمریکا برای مهار برنامه هسته‌ای ایران از طریق احیای برجام «انگیزه واقعی» دارد. با این حال بلینکن  درباره انگیزه ایران برای بازگشت به برجام ابراز تردید کرد.

«آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه آمریکا روز دوشنبه در جلسه استماع کمیته امور خارجه مجلس نمایندگان آمریکا بر ضرورت احیای برجام به‌منظور تحت کنترل درآوردن برنامه هسته‌ای ایران تأکید کرد.

بلینکن در پاسخ به اظهارات یکی از نمایندگان درباره ضرورت پرداختن به برنامه موشکی و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران همزمان با مذاکرات احیای برجام تصریح کرد: «فوری‌ترین کاری که ما باید انجام دهیم این است که برنامه هسته‌ای ایران را مهار کنیم، زیرا اگر ایران تبدیل به یک قدرت هسته‌ای شود، خطرات ناشی از سایر اقدامات و برنامه‌هایش تشدید خواهد شد.»

او ادامه داد: «برنامه هسته‌ای ایران قبل از خروج ایالات متحده از برجام تحت کنترل بود، اما اکنون تحت کنترل نیست.»

او در بخش دیگری از اظهاراتش درباره مذاکرات جاری در وین برای ازسرگیری اجرای کامل برجام نیز اظهارنظر کرد. او گفت: «هنوز مشخص نیست که آیا ایران از اراده و آمادگی لازم جهت انجام اقدامات ضروری برای بازگشت به پایبندی برجام برخوردار است یا خیر.»

بلینکن تأکید کرد: «هرچه مذاکرات بیشتر طول بکشد، زمان گریز [زمان لازم برای ساخت سلاح هسته‌ای] کاهش می‌یابد و حتی می‌تواند به چند هفته برسد. بنابراین ما یک انگیزه واقعی برای محدود کردن برنامه هسته‌ای ایران [از طریق احیای برجام] داریم.»

پاسخ ظریف

سخنان بلینکن با واکنش محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران همراه شد.

ظریف در پیامی توییتری نوشت: «هنوز مشخص نیست آیا رئیس‌جمهوری آمریکا و بلینکن آماده‌اند سیاست «فشار حداکثری» ترامپ و پمپئو را کنار گذاشته و استفاده از تروریسم اقتصادی به عنوان اهرم فشار برای چانه‌زنی را متوقف کنند یا خیر. ایران به برجام پایبند است. کافی است بند ۳۶ را مطالعه کنید. زمان تغییر مسیر است.»

هفته گذشته آخرین دور از مذاکرات احیای برجام در وین برگزار شد و هیأت‌های مذاکره‌کننده برای مشورت به پایتخت‌ها بازگشتند. براساس اعلام دیپلمات‌ها مذاکرات به مرحله حساس خود رسیده و چند نکته مهم و کلیدی برای توافق باقی مانده است.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.