مردم در روز جمعه با حضور خود به نظام آبرو خواهند داد

رهبر معظم انقلاب: قهرکردن با صندوق رأی مشکلی را حل نمی‌کند

مشکلات به این صورت حل می‌شود که همه برویم پای صندوق رأی و به کسی رأِی دهیم که فکر می‌کنیم می‌تواند این مشکلات را حل کند. گلایه‌ها را قبول دارم امّا شرکت نکردن به خاطر این گلایه‌ها را قبول ندارم.

شهروند آنلاین : رهبر معظم انقلاب فرمودند: حضور مردم در نظام جمهوری اسلامی دارای یک اصل محکم و سند متقن فکری است.

در آستانه برگزاری سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در سخنانی خطاب به مردم ایران فرمودند: کمتر از ۴۸ ساعت دیگر یک رویداد سرنوشت‌ساز در کشور اتفاق خواهد افتاد و آن عبارت است از انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات شوراهای شهر و روستا.

ایشان فرمودند: قطعا سرنوشت کشور در یک برهه زمانی در همه زمینه در اقتصاد، فرهنگی، امنیت و… وابسته به عملی است که شما مردم ایران انجام می‌دهید. شما با حضور و رأی خودتان سرنوشت کشور را رقم می‌زنید.

محورهای مهم بیانات رهبر معظم انقلاب به این شرح است:

کار بزرگ مردم در روز جمعه اولا اصل مشارکت است و ثانیا نوع مشارکت و نوع انتخاب خواهد بود.

در یکی از سخنرانی‌های اخیر عرض کردیم که حضور مردم در نظام جمهوری اسلامی دارای یک اصل محکم و سند متقن فکری است. صرفا یک مسائل سیاسی نیست.

البته فواید سیاسی حضور مردم زیاد است. لکن مهم‌تر از این‌ها اصل فلسفه حضور مردم در جمهوری اسلامی است. یعنی جمهوری یک بخش است و اسلامیت یک بخش.

به همین دلیل هم هست دقیقاً که همه مراکز قدرت شیطانی در دنیا، با انتخابات هم به‌طور ویژه مخالفت می‌کنند.

البته به کوری چشم آنها همه انتخابات‌ها سر وقت خود برگزار شده است. البته تبلیغات سوء آن‌ بوده همیشه بوده، قبل از انتخابات تا بعد از انتخابات همیشه وجود داشته. شاید در هیچ نقطه‌ای از عالم نتوانیم پیدا کنیم که انتخاباتش این همه مورد تهاجم دشمن قرار گرفته باشد.

الان چندماه است که رسانه‌های آمریکایی و انگلیسی و مزدورهایی که زیر پرچم آنها هستند دارند خودشان را می‌کشند برای اینکه حضور مردم را کمرنگ کنند و انتخابات را به نحوی مورد اتهام قرار دهند.

هدف آنها این است که این انتخابات به صورت مطلوب جمهوری اسلامی انجام نشود. یعنی مردم از نظام فاصله بگیرند. چون عدم حضور مردم در انتخابات به‌ معنای فاصله گرفتن از نظام است. البته مردم گوش نکردند، متن مردم را می‌گویم. با یک عده خاص کاری نداریم. مردم ان‌شاءالله حضور خواهند یافت و به نظام آبرو خواهند داد.

حقیقت این است که برخی حقایق در عالم سیاست‌های نظام جمهوری اسلامی و حوادثی که رنگ و بوی سیاست دارند، باید نگاه به آنها برتر از نزاع‌های سیاسی باشد. مثلاً تشییع پیگیر سردار شهید سلیمانی حادثه بزرگی بود و دیگر بحث سلیقه سیاسی نبود و همه شرکت کردند. انتخابات هم از این نوع است و همه باید فارغ از هر سلیقه‌ای حضور داشته باشند. چون نظام اجتماعی به این حضور نیاز دارد.

چند نکته را درباره اهمیت حضور مردم عرض می‌کنم، لکن قبل از آن به آیه سوره مبارکه برائت اشاره می‌کنم؛ می‌فرماید هر عمل و اقدامی از شما که دشمن از آن ناخشنود باشد این در پیگشاه پروردگار عمل صالح است. می‌بینید با این انتخابات شما به‌شدت مخالف هستند دشمنان دین و ایران. پس حضور در انتخابات یک عمل صالح است. همه کسانی که دنبال عمل صالح هستند بدانند حضور در انتخابات یک عمل صالح است.

امّا نکاتی که مدنظر من است؛ مهم‌ترین نکته این است که انتخابات به معنای حضور مردم در صحنه است. یعنی نظام جمهوری اسلامی پشتوانه مردمی دارد. این در اقتدار کشور تأثیر بی‌نظیری دارد. هیچ ابزار قدرتی به اندازه حضور مردم قدرت‌افزا نیست. بله ابزارهای نظام و اقتصادی و سیاسی را قدرت‌زا می‌دانیم امّا هیچ‌کدام به اندازه حضور مردم نیست.

کسانی هم که با سفسطه‌گویی‌های گوناگون که در فضای مجازی می‌کنند برای اینکه مردم را دلسرد کنند از حضور در انتخابات،‌ به دنبال تضعیف نظام هستند و دشمنان خارجی هم به دنبال تضعیف نظام هستند و می‌دانند اگر حضور مردم ضعیف شود و کشور ضعیف شود می‌توانند کشور را دچار ناامنی کنند و جولانگاه تروریست‌ها کنند. این در صورتی است که پشتوانه حضور مردم کمرنگ شود.

در گوشه و کنار حرف‌هایشان این معنا کاملاً دیده می‌شود. می‌خواهند حضور مردم نباشد تا کشور ضعیف شود تا بتوانند دخالت کنند و کشور را جولانگاه مزدوران خود کنند.

اگر مشارکت مردم را کم داشته باشیم،‌ از آن طرف افزایش فشار دشمن را خواهیم داشت. اگر بخواهیم فشارها و تحریم‌ها کاهش پیدا کند باید حضور مردم افزایش یابد و پشتوانه مردمی نظام به رخ دشمن کشیده شود.

رئیس‌جمهوری که روز جمعه انتخاب می‌شود اگر با رأی بالا انتخاب شود، پشتوانه قوی خواهد داشت و کارهای بزرگ می‌تواند انجام دهد.

کشور بحمدالله دارای توانایی‌های زیادی است، فرصت‌های فراوانی وجود دارد. استفاده از این فرصت‌ها نیازمند انسان‌های فعال،‌ پرکار و قدرتمند است. این قدرتمندی را رئیس‌جمهوری بیشتر از ناحیه پشتوانه مردمی به دست می‌آورد.

اگر حضور مردم دارای نصاب مطلوبی باشد و رئیس‌جمهوری با رأی بالا انتخاب شود موجب می‌شود از ظرفیت‌ها درست استفاده کند.

نکته بعدی بحث سلامت انتخابات است. خوشبختانه همیشه انتخابات ما سالم بوده است. کسانی که اعتراض می‌کنند ممکن است در گوشه‌ای ایرادی بوده است، اما در مجموع، انتخابات سالم بوده است. شاهد آن این است که رؤسای جمهوری سر کار آمده‌اند که سلایق متفاوتی داشته‌اند. این نشان می‌دهد انتخابات همیشه سالم بوده است نه طبق یک مذاق سیاسی خاص. بنابراین انتخابات‌ها سالم است و اینی که گفته می‌شود رقابتی، بحمدلله رقابتی هم هست.

مناظره‌ها را دیدیدم که البته درباره مناظرات بعداً نکاتی را خواهیم گفت. امّا نشان داده شد که رقابت وجود دارد. این هم از آن حقایق مسلّم انتخابات ماست. البته دشمنان از اول انقلاب که رفراندوم جمهوری اسلامی برگزار شد زیر سوال بردند آرای مردم را. خب از دشمن انتظاری نیست که اعتراف کنند که انتخابات‌های ما صحیح بوده است.

جالب اینکه برخی کشورها در میانه قرن ۲۱ قبیله‌ای مدیریت می‌شوند و اصلاً بوی انتخابات به این کشورها نرسیده است و مردم آنها اصلاً نمی‌دانند صندوق رأی چیست و فرق صندوق رأی را با صندوق میوه نمی‌دانند، امّا رسانه راه می‌اندازند علیه انتخابات ایران.

نکته قابل توجه دیگر اینکه برخی از کسانی که اظهار تردید می‌کنند در امر شرکت در انتخابات؛ مردد یا دلسرد هستند، این‌ها قشرهای محروم و ضعیف جامعه هستند. این را اطلاع دارم. این‌ها توقعات بجایی دارند و گلایه دارند که توقعشان برآورده نشده؛ مسأله مسکن،‌ معیشت و… که مسئولین باید می‌رسیدند به این مسائل، لذا دست و دل‌شان به انتخابات نمی‌رود. گلایه این‌ها بجاست، اما تصمیم‌گیری‌شان بجا نیست. دولت آینده باید حتماً درصدر برنامه‌ خودش رسیدگی به این قشرها را قرار دهد. امّا نرفتن پای صندوق و قهرکردن با صندوق رأی مشکل را حل نمی‌کند.

مشکلات به این صورت حل می‌شود که همه برویم پای صندوق رأی و به کسی رأِی دهیم که فکر می‌کنیم می‌تواند این مشکلات را حل کند. گلایه‌ها را قبول دارم امّا شرکت نکردن به خاطر این گلایه‌ها را قبول ندارم.

یک نکته دیگر درباره جوان‌هاست. من خیلی به جوان‌ها اعتقاد دارم و در همه مسائل پیشرو و پیشران هستند. در انتخابات هم باید همین باشد. انتظارم از جوانان این است که هرچه می‌توانند مردم را ترغیب کنند. به‌خصوص رأی اولی‌ها که عده‌ کثیری هستند. حضور این‌ها در انتخابات مثل جشن تکلیف سیاسی است.

آخرین نکته‌ای که می‌خواهم عرض کنم این است که برخی با تحلیل‌های غلط می‌خواهند روح یأس و ناامیدی را تزریق کنند. از دشمن توقعی نیست، اما در داخل برخی با تحلیل‌های ضعیف حرف‌هایی می‌زنند که می‌خواهند مردم را مأیوس کنند. من می‌گویم این غلط است. یأس و ناامیدی مطلقاً‌ معنایی ندارد.

مردم ما قوی هستند و کشور ما قوی است. من در بیانیه گام دوم توضیح دادم؛ ما ملت قدرتمند و قوی هستیم و این توانمندی‌ها از چشم دشمنان هم پوشیده نیست. هرجا ملت ما همت کرد، کارهای بزرگ انجام داد، از جمله پیروزی انقلاب،‌جنگ تحمیلی و آخرین مورد واکسن کرونا.

خب جوانان ما منتظر نماندند که دست‌های بخیل،‌ واکسن را به ما بفروشند. جوان‌های ما از همان روزهای اول شروع کردند در طرق مهمی کار کردند تا به واکسن رسیدند. ما شدیم جزء پنج شش کشوری که می‌توانند واکسن کرونا را تولید و گفتند می‌توانند در ماه واکسن زیادی تولید کنند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.