همکاری تهران- هاوانا در تولید واکسن کرونا استراتژیک است

بیانیه مشترک انستیتو فینلای کوبا و انستیتو پاستور ایران درباره واکسن کرونا

انستیتو فینلای کوبا و انستیتو پاستور ایران در بیانیه مشترک اعلام کردند: تهران- هاوانا سابقه همکاری طولانی درحوزه بیوتکنولوژی دارند و همکاری این مراکز تحقیقاتی در مورد واکسن کرونا رابطه‌ای استراتژیک و در زمینه تحقیق و توسعه فناوری‎‌های واکسن است.

شهروند آنلاین: در روزهای اخیر اظهاراتی مبنی بر قطع همکاری بین ایران و کوبا برای ساخت واکسن مشترک کرونا منتشر شد که مسئولان انستیتو پاستور ایران و وزارت بهداشت، آن را نادرست اعلام و تأکید کردند: «این کار ناشایست سبب تشویش اذهان عمومی و خدشه به همکاری‌های 20ساله با انستیتو فینلای کوبا می‌شود. تولید مشترک واکسن کرونا ایران و کوبا در کوبا به نام سوبرانا ۲ و در اران به نام پاستوکووک نام‌گذاری شده است.»

بر همین اساس امروز صبح انستیتو فینلای کوبا و انستیتو پاستور ایران بیانیه مشترکی را در زمینه همکاری‌هایشان در زمینه واکسن‌سازی و در عین حال ساخت واکسن کرونای تولید مشترک ایران و کوبا منتشر کردند.

متن این بیانیه مشترک به شرح زیر است:

«کوبا و ایران سابقه همکاری طولانی‌ای در حوزه بیوتکنولوژی دارند. به‌طور خاص، همکاری بین انستیتو فینلای کوبا و انستیتو پاستور ایران در مورد واکسن کووید-۱۹ بر اساس یک رابطه استراتژیک در زمینه تحقیق و توسعه فناوری‌های واکسن است.

با توجه به توسعه موفقیت‌آمیز واکسن سوبرانا۲ علیه کووید-۱۹ توسط انستیتو فینلای، که از همان بستر فناوری واکسن پنوموکوک استفاده می‌کند، که موضوع توافق‌نامه انتقال تکنولوژی قبلی بین دو موسسه بوده است، دو موسسه توافق کرده‌اند که در قرارداد انتقال فناوری واکسن فوق، قرارداد انتقال تکنولوژی تولید واکسن سوبرانا۲ در ایران را نیز لحاظ نمایند.

بحث‌های فشرده علمی هفتگی بین مدیران و دانشمندان دو موسسه در رابطه با مطالعات بالینی و روند انتقال و بهینه‌سازی تولید در سال‌جاری ادامه داشته است. این همکاری شامل تولید مشترک واکسن در ایران و کارآزمایی بالینی فاز سه در ایران بوده است.

همکاری این دو نهاد معتبر کوبایی- ایرانی تأثیر مثبتی بر سلامت جمعیت هر دو کشور خواهد داشت.»

این بیانیه در وب سایت انستیتو فینلای کوبا هم به آدرس :  https://www.finlay.edu.cu/blog/joint-statement-of-finlay-vaccine-institute-and-pasteur-institute-of-iran منتشر شده است.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.