آمریکا مجرم است و این همه ظلم‌ها بر علیه ملت ایران بی‎‌کیفر نمی‌تواند بماند

خطیب‌زاده: در وین توافق‌های بسیار مهمی صورت گرفته و دستاوردهای خوبی داشته

سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به اتهام‌زنی اسراییل درباره دست‌داشتن ایران در حمله به نفتکش اسراییلی گفت: «موجودیت نامشروع رژیم صهیونیستی از اتهام‌زنی‌های واهی دست بردارد.»

شهروند آنلاین: «سعید خطیب‌زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در نشست هفتگی با خبرنگاران که به خاطر رعایت پروتکل‌های بهداشتی ناشی از شیوع ویروس کرونا به صورت آنلاین برگزار شد، ضمن تشریح آخرین تحولات در حوزه سیاست خارجی به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد.

این دیپلمات ارشد کشورمان درباره درخواست سناتورهای آمریکایی از بایدن برای جلوگیری از حضور رئیسی در نشست‌های سالانه مجمع عمومی سازمان ملل نیز، گفت: «این درخواست‌ها بچگانه، ساده‌لوحانه و در چارچوب لابی‌های ضدایرانی است. دولت آمریکا باید توجه کند که وظایف قطعی میزبانی درباره مقر سازمان ملل در نیویورک دارد و بر همین اساس فارغ از اختلافاتی که با کشورهای دیگر دارد، وظایف مصرحی دارد که در همان چارچوب باید عمل کند. این چیز عجیبی نیست.»

نکات مهم سخنان او چنین است:

موجودیت نامشروع رژیم اشغالگر قدس باید دست از اتهام‌زنی‌های واهی بردارد. این رژیم بار اولش نیست که از این اتهامات مطرح می‌کند. این اتهامات تا چه حد بچگانه و در چارچوب لابی اجاره‌ای و شناخته‌شده رژیم اشغالگر قدس در آمریکاست.

رئیس‌جمهوری عراق به احتمال زیاد برای شرکت در مراسم تحلیف به ایران خواهد آمد و در همین چارچوب دوجانبه است و البته علاوه بر ایشان، چند ده هیأت کشورهای دیگر نیز برای شرکت در مراسم تحلیف به ایران سفر می‌کنند. این هیأت‌ها در سطح روسای جمهوری، روسای دولت‌ها، روسای مجلس، وزیران امور خارجه و فرستادگان ویژه هستند.

هر چه آمریکا دست به گروگانگیری‌های بیشتری بزند، لیست ایرانیانی که باید آزاد کند، بیشتر است.

ما باید در دامی که صهیونیست‌ها و رژیم اشغالگر قدس پهن می‌کنند، نیفتیم. این رژیم در روزهای تلخی از حیات خودش به سر می‌برد. این فرافکنی‌ها چیز جدیدی نیست و هر از چند گاهی که اتفاقات خوبی در منطقه می‌افتد، از این فرافکنی‌ها می‌بینیم. رژیم اشغالگر قدس هر کجا پا گذاشته با خودش ناامنی، خشونت و ترور و جنگ برده و برای همین مسئول آن کسانی هستند که پای این رژیم را به این منطقه باز کردند.

در وین توافق‌های بسیار مهمی صورت گرفته و دستاوردهای خوبی داشته که در گزارش اخیر وزارت امور خارجه به مجلس روشن است، البته ما توافقاتی هم نتوانستیم انجام دهیم و مشکلاتی هم باقی مانده که اگر مشکلات باقی نمانده بود، حتما توافقات صورت می‌گرفت. آنها هم مسائل جدی هستند.

رئیس‌جمهوری فعلی آمریکا در دوران کارزار انتخاباتی خود اعلام کرد دولت آمریکا و مقامات فعلی آن وقتی که در دولت نبودند، اعلام کردند فشار حداکثری آمریکا نه‌تنها شکست خورده بلکه به یک شکست حداکثری برای آمریکا رسیده است. منطق تحریم آن هم به بهانه‌های واهی منطق شکست‌خورده‌ای است به‌ویژه در مقابل جمهوری اسلامی ایران.

آمریکایی‌ها نشان دادند که تا چه حد غیرقابل اعتماد هستند.

ایران هیچ‌گاه کشورهای همسایه و دوست خود را محل منازعه با کشورهای ثالث قرار نداده است. آمریکا کشورهای منطقه را پایگاه جنایات خود کرده است. امنیت و آرامش همسایگان امنیت و آرامش ماست و پیشرفت و توسعه آنها پیشرفت و توسعه ماست. ما هیچ‌وقت کشورهای همسایه را محل منازعه قرار نداده‌ایم ولی آمریکا بارها این را ثابت کرده از جمله در ترور بزدلانه نیمه‌شب سردار سلیمانی.

آمریکا به‌عنوان ناقض برجام و کشوری که تحریم‌های ظالمانه را بر علیه ملت اعمال کرده و در یک جنگ جنایت‌آمیز اقتصادی علیه ملت ایران مسبب بسیاری از گرفتاری‌های ما در طی دو سه‌سال گذشته بوده، در آخرین نقطه‌ای قرار دارد که در خصوص این گفت‌‌وگوها بتواند از موضع خواهان صحبت کند.

آمریکا مجرم است و این همه ظلم‌ها بر علیه ملت ایران بی‌کیفر نمی‌تواند بماند. وزیر خارجه آمریکا بهتر از هرکسی می‌داند گفت‌وگوها با چه جدیتی از سوی ایران و ۱+۴ جلو رفته و اینکه آمریکا به تعهداتش عمل نکرده و زمانی که آمریکا به تعهداتش عمل کند، توافق در دسترس خواهد بود.

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.