گزارش وزیر کشور از برگزاری انتخابات در مراسم تنفیذ

بدون تردید مردم‌سالاری دینی شاخصه نظام مقدس جمهوری اسلامی است

شورای نگهبان در پایان بررسی‌های خود، صحت و قانونی‌بودن فرآیند برگزاری انتخابات در سطح کشور، آن‌هم بدون آنکه حتی آرای یک صندوق را باطل نماید، تأیید نمود.

شهروند آنلاین: وزیر کشور در آغاز مراسم تنفیذ و اعطای حکم ریاست جمهوری حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی، گزارش مختصری از روند برگزاری انتخابات دوره سیزدهم ریاست جمهوری ارایه کرد.

 متن کامل این گزارش، بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم
إِنَّ اللّهَ یَأْمُرُکُمْ أَنْ تُؤَدُّوا الْأَماناتِ إِلی أَهْلِها وَ إِذا حَکَمْتُمْ بَیْنَ النّاسِ أَنْ تَحْکُمُوا بِالْعَدْلِ (نسا، ۵۸)
با درود بیکران به روح پرفتوح شهدای انقلاب اسلامی، امام شهدا و مردم شریف و ولایتمدار ایران و با عرض سلام و تقدیم احترام به محضر مقام معظم رهبری و حضار محترم و گرامی
خداوند منان را شاکر؛ و بسیار خرسندم که این فرصت حاصل شد تا گزارش مختصری از روند برگزاری انتخابات دوره سیزدهم ریاست جمهوری را به محضر حضرتعالی، سروران ارجمند و ملت رشید و سربلند ایران برسانم.
بدون تردید، مردم‌سالاریِ دینی، شاخصه و ویژگی مهم نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است که در آن، همه مسئولین و تمامی دست‌اندرکاران امر اداره کشور، بدون واسطه یا با واسطه، با رأی مردم انتخاب می‌شوند. در همین راستا، جمهوری اسلامی ایران از ابتدای حیات مبارک خود، مفتخر به برگزاری ۴۰ مرحله انتخابات سراسری در کشور گردیده که ۱۱ مورد از انتخابات سراسری و میان‌دوره‌ای ظرف ۸سال اخیر و در کمال صحت و دقت و نهایت امنیت برگزار شده است.
آنچه انتخابات دوره سیزدهم ریاست جمهوری را از دوره‌های گذشته انتخابات متمایز می‌نماید، اِعمال شدیدترین تحریم‌های ظالمانه و غیرقانونی و به تبعِ آن، ایجاد مشکلات و تنگناهای اقتصادی و معیشتی برای مردم، تداوم همه‌گیری بیماری کرونا و مشکلات عدیده ناشی از آن، تبلیغات سوء و هجمه رسانه‌ای کم‌سابقه معاندین، و همچنین همزمانیِ برگزاری ۴ انتخابات؛ سیزدهمین دوره ریاست جمهوری، ششمین دوره شوراهای اسلامی، میان‌دوره‌ای مجلسین خبرگان ر هبری و شورای اسلامی با قوانین کاملا مجزا می‌باشد.
در جهت برگزاری هرچه باشکوه‌تر و شایسته‌تر انتخابات ریاست جمهوری، برنامه‌ها و فعالیت‌های گسترده‌ای پیش‌بینی و به مرحله اجرا گذارده شد که به اختصار تقدیم می‌شود:

۱.  وزارت کشور به عنوان متولی امر برگزاری انتخابات، از حدود یک‌سال قبل، با تشکیل ستاد انتخابات کشور و با فراهم‌سازی تمهیدات لازم و با سرلوحه قراردادن رهنمودهای داهیانه مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و در هماهنگی با شورای نگهبان و با تکیه بر اصول اساسی قانونمداری، امانتداری، بی‌طرفی، امنیت کامل، رقابت سالم، مشارکت حداکثری و حفظ سلامت مجریان، داوطلبان و رأی‌دهندگان، کوشید تا ضمن ارتقای شور و نشاط سیاسی کشور، امکان حضور و مشارکت هرچه بیشتر مردم را فراهم نماید که بحمدالله این مهم با مجاهدت‌ها و تلاش‌های خستگی‌ناپذیر همکارانم در ستاد انتخابات کشور، استانداری‌ها، فرمانداری¬ها، بخشداری‌ها و همچنین همکاری نزدیک شورای نگهبان، دستگاه‌های انتظامی، نظامی، اطلاعاتی و قضائی، همدلی آحاد مردم، همراهی رسانه‌ها به‌ویژه صداوسیما، مشارکت سازنده احزاب و گروه‌های سیاسی و وحدت و انسجام مثال‌زدنی کلیه اقوام و مذاهب محقق گردید.

۲.  استمرار همه‌گیری کرونا در کشور، موجب گردید که در این دوره از انتخابات و برای اولین‌بار با شرایط جدید و تجربه نشده‌ای در مقوله سلامت و امنیت انتخابات مواجه شویم، در همین راستا با مرور تجربه سایر کشورها و بر اساس قوانین و مقررات حقوقی موجود، اقدامات متعددی در جهت سلامت و امنیت جسمی رأی‌دهندگان و عوامل اجرایی، از جمله؛ افزایش شعب و ساعات اخذ رأی، تدوین و ابلاغ پروتکل‌های بهداشتی و حذف اخذ اثر انگشت رأی‌دهندگان طراحی و عملیاتی گردید.

۳. نظر به ضرورت آشنایی و تسلط مجریان برگزاری انتخابات با فرآیند کار، تعداد (۹) دوره آموزشی عمومی و تخصصی، (۱۰) همایش آموزشی منطقه‌ای و همچنین (۱۲) جلسه توجیهی استانی به صورت حضوری و غیرحضوری، برای یک میلیون و۱۵۰ هزار نفر از دست‌اندرکاران، از جمله معاونین سیاسی استانداری‌ها، اعضای ستاد انتخابات استان‌ها، فرمانداران، بخشداران و کلیه کارشناسان مرتبط با حوزه برگزاری انتخابات در استانداری‌ها و فرمانداری‌ها و نیز اعضای شعب اخذ رأی در سراسرکشور طراحی و برگزار گردید.

۴. برای این دوره از انتخابات و با احتساب تعرفه‌های پیش‌بینی‌شده برای مرحله دوم، بیش از ۲۴۰ میلیون تعرفه اخذ رأی برای ۴ انتخابات، طراحی و چاپ گردید و در راستای صیانت از آرای مردم، در تمامی تعرفه‌های مذکور، بیش از (۱۰) شاخص امنیتی و حفاظتی بی‌نظیر، لحاظ شد ضمن آنکه با توجه به تمهیدات اتخاذشده در این دوره از انتخابات، هیچ استان یا شهرستانی در کشور، با کمبود تعرفه مواجه نگردید.

۵. در اجرای ماده ۳۱ قانون انتخابات ریاست جمهوری، هیأت اجرایی مرکزی در وزارت کشور و با عضویت وزیر اطلاعات، دادستان کل کشور، عضو هیأت رئیسه مجلس و ۷ نفر از معتمدین مردمی، تشکیل و با برگزاری (۵) جلسه، تصمیمات مناسب و مؤثری در راستای تسهیل روند برگزاری انتخابات اتخاذ نمود. مضافاً اینکه تعداد ۱۱۲۹ هیأت اجرایی در شهرستان‌ها و بخش‌های سراسرکشور، برای اجرای انتخابات ریاست جمهوری تشکیل گردید.

6.  ه منظور سهولت در روند اخذ رأی، با پیش‌بینی افزایش  ۴۴۵۸ شعبه، انتخابات ریاست جمهوری در ۶۶هزار و ۸۳۴ شعبه اخذ رای در سراسر کشور برگزار شد که نسبت به دوره گذشته، رشدی چشمگیری داشت. همچنین با همکاری وزارت امور خارجه، بسترهای لازم برای حضور هم‌میهنان عزیزِ مقیمِ خارج از کشور در انتخابات ریاست جمهوری، نیز مهیا گردید به نحوی که انتخابات در ۱۰۱ کشور جهان، شامل ۱۳۳ نمایندگی سیاسی جمهوری اسلامی و در قالب ۲۳۴ شعبه اخذ رأی، برگزار شد.

۷. با هماهنگی شورای محترم نگهبان، (۲۴) مرحله از مجموع ۲۵ فرآیند پیش‌بینی شده برای برگزاریِ تمام الکترونیک انتخابات ریاست جمهوری، از جمله احراز هویت الکترونیکی در سراسر کشور به صورت مکانیزه انجام و در نتیجه از وقوع بسیاری از تخلفات منجمله؛ رأی‌های تکراری، رأی‌دادن با شناسنامه‌های جعلی و فوتی و رأی‌دادن افراد زیر ۱۸ سال و رأی‌های مکرر پیشگیری گردید ضمن آنکه مدیریت مصرف تعرفه در تمام شعب و ارسال نتیجه شمارش آراء از شعبه به ستاد انتخابات کشور نیز به صورت بر خط دنبال گردید.

۸.  به منظور تأمین امنیت انتخابات، ضمن تشکیل ستاد امنیت انتخابات، بیش از ۳۰۷ هزار نفر از عوامل انتظامی و امنیتی، مسئولیت تأمین امنیت انتخابات را عهده‌دار بودند که علیرغم تهدیدات متعدد امنیتی و برآوردهای اطلاعاتی، انتخابات با همکاری نیروهای انتظامی، امنیتی، نظامی، قضائی و تلاش شوراهای تأمین سراسر کشور، در امنیت کامل برگزار شد.

۹. به منظور تضمین سلامت انتخابات، از طریق تشکیل هیأت مرکزی بازرسی انتخابات، و ساماندهی بیش از (۷۰) هزار نفر در قالب بازرس، برگزاری سالم و قانونمند انتخابات مورد مراقبت قرار گرفت که این تعداد علاوه بر رقم بازرسین شورای محترم نگهبان است.

۱۰.  به منظور تضمین برخورداری برابرِ نامزدهای ریاست جمهوری از امکانات دولتی، کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری، مطابق قانون انتخابات، تشکیل و با برگزاری حدود صد و چهل و هشت جلسه در وزارت کشور و سازمان صدا و سیما، نسبت به تنظیم و نظارت بر برنامه‌های تبلیغی نامزدها در رسانه ملی اقدام گردید.

۱۱.  در این دوره، تعداد ۵۹ میلیون و ۳۱۰ هزار و ۳۰۷ نفر واجد شرایطِ برای رأی‌دادن بودند که علیرغم وجود مشکلات عدیده‌ای که در ابتدای گزارش بدان اشاره و تصریح گردید، تعداد ۲۸ میلیون و ۹۸۹ هزار و ۵۲۹ نفر از هموطنان عزیز در انتخابات شرکت، و مشارکت قابل قبول، ۴۸ و ۸ صدم درصدی را رقم زدند و حجت‌الاسلام والمسلمین جناب آقای دکتر سیدابراهیم رئیسی، با کسب تعداد ۱۸ میلیون و  ۲۱ هزار و ۹۴۵ رأی، به عنوان رئیس‌جمهوری اسلامی ایران انتخاب شدند.

۱۲. شورای نگهبان در پایان بررسی‌های خود، صحت و قانونی بودن فرآیند برگزاری انتخابات در سطح کشور، آن‌هم بدون آنکه حتی آرای یک صندوق را باطل نماید، تأیید نمود که این امر نشان از سختکوشی و تلاش قابل تقدیر دست‌اندرکاران برگزاری انتخابات، در حوزه‌های اجرا و نظارت می‌باشد.

۱۳. در پایان لازم می‌دانم از توصیه‌ها و رهنمودهای راهگشای مقام معظم رهبری، حمایت‌ها و همکاری‌های دولت به‌ویژه ریاست محترم جمهوری، اعضای محترم شورای نگهبان، هیأت اجرایی مرکزی انتخابات، هیأت مرکزی نظارت، هیأت‌های اجرایی شهرستان‌ها و بخش‌ها، ستاد انتخابات کشور، ستادهای انتخابات استانداری‌ها و حوزه‌های انتخابیه سراسرکشور، پرسنل خدوم وزارت کشور، استانداران، فرمانداران و بخشداران سراسرکشور، قوه قضائیه، نیروهای انتظامی، نظامی و امنیتی، وزارت اطلاعات، وزارت امور خارجه، تمامی نامزدهای محترم و هواداران ایشان، اصحاب رسانه و خبرنگاران، سازمان صدا و سیما، و از همه مهمتر، مردم عزیز و شریف که با حضور خود در پای صندوق¬های اخذ رأی انتخابات ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ ، برگ زرین دیگری بر کارنامه پر افتخار خود افزودند، صمیمانه قدردانی و سپاسگزاری نمایم.

۱۴. همچنین با تبریک مجدد به حضور حضرت حجت‌الاسلام والمسلمین جناب آقای دکتر رئیسی به عنوان سیزدهمین رئیس جمهوری اسلامی ایران و آرزوی موفقیت‌های روزافزون برای دولت ایشان، از تلاش‌های هشت‌ساله حجت‌الاسلام والمسلمین جناب آقای دکتر روحانی و همکاران ایشان، تقدیر و تشکر می‌نمایم.

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.