آیا پایان ترامپیسم نزدیک است؟

حالا رکود اقتصادی آمریکا پاشنه آشیل رئیس جمهوری است

آنتونی اسکاراموچی، مشاور رسانه‌ای سابق ترامپ روز گذشته در سخنانی غیرمنتظره اعلام کرد که ‏احتمال دارد ترامپ در ماه مارس‌سال آینده میلادی از شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری انصراف ‏دهد تا متحمل شکست حقارت بار نشود. اسکاراموچی در مصاحبه با مجله «ونیتی فر» گفت: «او از این ‏رقابت بیرون می‌رود چون نتیجه آن مشخص است. خب این مارس ۲۰۲۰ خواهد بود. او احتمالا تا مارس ‏‏۲۰۲۰ کنار برود. کاملا مشخص خواهد شد که پیروزی برای او غیرممکن است‎.» ‎این مقام سابق کاخ ‏سفید افزود: «خود ارزشمندی و عزت نفس او به اندازه یک کبوتر کوچک است. او یک کبوتر بسیار ‏کوچک است. بعد شما فکر می‌کنید که او به آمار نظرسنجی‌ها نگاه می‌اندازد و می‌گوید می‌تواند این ‏تحقیر را مدیریت کند؟»
اسکاراموچی که پیشتر از حامیان اصلی ترامپ بود گفت: «خب این بازی تاج و تخت است. ما به آریا ‏استارک نیاز داریم. ما باید این شخص را از دور بیرون کنیم چون او پادشاه شب است. به محض نابودی ‏پادشاه شب، تمام زامبی‌ها کنار جاده می‌افتند، خب؟ ما جادوگر خبیث غرب را داشتیم، اما او جادوگر ‏خبیث بال غربی است. ما او را دلسرد خواهیم کرد. ذوب شدن او شروع خواهد شد‎. بال غربی کاخ سفید یا ‏ساختمان دفتر اجرایی، دفاتر رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا را در خود جای داده است. بال غربی در ‏برگیرنده دفتر بیضی، اتاق کابینه، اتاق وضع و اتاق روزولت است‎.»
اما به نظر می‌رسد که قضیه جدی‌تر از سخنان اسکاراموچی باشد. ترامپ مشکل بزرگتری دارد و آن ‏احتمال وقوع رکود بزرگ اقتصادی در آمریکا است که این روزها نشانه‌هایش کاملا هویدا است و ‏بسیاری از کارشناسان اقتصادی درباره‌اش هشدار می‌دهند. رکود اقتصادی در نخستین گام رشد اقتصادی ‏آمریکا را پایین می‌آورد و ترامپ بدون رشد پیوسته اقتصادی و افزایش فرصت‌های شغلی، برگ برنده ‏اصلی خود را برای جذب آرای رأی‌دهندگان چرخشی از دست می‌دهد‎. یک اقتصاد متزلزل برای هر رئیس ‏جمهوری مانعی هولناک محسوب می‌شود و روسای جمهوری اندکی توانسته‌اند پس از کاهش رشد اقتصادی ‏در دوره نخست ریاست‌جمهوری خود، به دور بعدی راه پیدا کنند. خطر سیاسی رکود اقتصادی برای ‏ترامپ بسیار بزرگتر از خطر نامحبوب بودنش است‎. ‎بنا بر نتایج نظرسنجی شرکت «ریل کلیر پالیتیکس»، ‏تنها ۴۳‌درصد از رأی‌دهندگان آمریکایی ریاست‌جمهوری ترامپ را تأیید می‌کنند و ۵۳.۵‌درصد از آنان ‏مخالف ریاست‌جمهوری او هستند‎. ‎ترامپ اما در زمینه مدیریت اقتصادی آمار بهتری دریافت کرده است. ‏طبق نظرسنجی شرکت «اکانمیست-یوگاو»، ۵۳‌درصد از رأی دهندگان مدیریت اقتصادی ترامپ را تأیید ‏و ۴۱‌درصد با آن مخالفت کرده‌اند‎.»
وجهه اقتصادی مثبت ترامپ احتمالا مربوط به بازار سهام، تسریع رشد اقتصادی و کاهش نرخ بیکاری ‏بوده، اما با چرخش نامطلوب چرخ اقتصاد آمریکا، ممکن است ترامپ نتواند روی موفقیت اقتصادی ‏خود حساب کند‎. ‎سقوط بازار مالی پس از کاهش کوتاه مدت سود سهام وزارت خزانه‌داری نشانگر رکود ‏اقتصادی ظرف ۱۲ تا ۱۸ ماه آینده است. نزاع تجاری ترامپ با چین و اروپا نیز پیامدهای سنگینی برای ‏اقتصاد جهانی داشته است‎.‎‏ از سوی دیگر رشد قیمت طلا در بازارهای آمریکا و رسیدن قیمت آن به سقف ‏قیمت نشان می‌دهد دوره رکود در پیش است. ‏
روز گذشته نیز خبری درباره کسری تراز تجاری آمریکا در تجارت با اتحادیه اروپا منتشر شد که نشان ‏می دهد آمریکا 85‌میلیارد دلار کسری تراز تجاری دارد. یکی از شعارهای ترامپ برطرف کردن کسری ‏تراز تجاری آمریکا با چین و اتحادیه اروپا بود. درخصوص چین ترامپ هیچ دستاوردی به دست ‏نیاورده و تنها جنگ تجاری با این کشور را شدت بخشیده و برخی از صنایع آمریکایی در این جنگ ‏تجاری متضرر شده‌اند. روزنامه واشینگتن پست نیز نوشته است ترامپ ممکن است در انتخابات پیش رو ‏شکست سختی را متحمل شود. نخست به این دلیل که ترامپ به هیچ‌کسی اعتماد ندارد و همین مسأله ‏موجب شده است افراد قابل زیادی اطراف او نباشند که به او کمک کنند. رویه ترامپ در توهین و تحقیر ‏افرادش و همچنین رفتار غیرقابل پیش‌بینی او موجب شده است حتی جمهوریخواهان نیز چندان تمایلی به ‏حمایت از او نداشته باشند. او در عرصه سیاست خارجی نیز دستاورد نداشته و تنها بر تنش‌ها ‏افزوده است. تنها دستاورد ترامپ در عرصه اقتصادی داخلی و افزایش تولید شغل و پویایی بازار بورس ‏است که این دستاورد هم احتمالا با وقوع رکود اقتصادی از دست خواهد رفت. بنابراین ترامپ در ‏انتخابات 2020 عملا دستاوردی ندارد تا بخواهد آنها را مبنا قرار داده و رأی جمع کند. ‏

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.