3میلیون و ۳۸۶هزار وسیله نقلیه شخصی به سفر رفتند؟

مردم با وجود هشدارهای کرونایی باز هم سفر رفتند

تعداد خودروهای غیربومی در محورهای مواصلاتی کشور تنها در دو روز حدود سه‌میلیون و ۳۸۶ هزار وسیله نقلیه شخصی در جاده‌های کشور مشاهده شده که این در مقایسه با هفته گذشته که هشت میلیون و ۶۳۰ هزار پلاک یکتا در هفت روز ثبت شد، افزایش چشمگیری را نشان می‌دهد.

شهروند آنلاین: اندکی پس از اینکه خبر تعطیلی دوشنبه و سه‌شنبه این هفته و شنبه هفته آینده و اضافه‌شدن سه روز به تعطیلات سه روزه پایان هفته در رسانه‌ها منتشر شد، طبق پیش‌بینی‌ها ترافیک در جاده‌های منتهی به مازندران به‌ویژه جاده چالوس افزایش یافت و حتی در برخی ساعات ترافیک سنگینی را در نقاطی از این محور ایجاد کرد. آمار سفرهای مردم در دو روز قبل از ممنوعیت اعلام‌شده از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا نشان می‌دهد که تردد وسایل نقلیه در محورهای مواصلاتی بیشتر از هفته قبل شد و مردم تا توانستند قبل از آغازشدن ممنوعیت تردد اعلام‌شده از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا، جاده‌ها را پر کردند و ترافیک‌های سنگینی ایجاد کردند.

کارشناسان به مسائل اجتماعی در خصوص دلیل مسافرت گسترده مردم در شرایط کرونایی علیرغم هشدارهای متعدد معتقدند در این خصوص نباید مقصر اصلی را مردم قلمداد کرد، چراکه همین مردم در نوروز ۹۹ بیشترین همراهی را داشتند و به مسافرت نرفتند اما امروز، رفتار دیگری را از خود نشان می‌دهند و باید دلایل این رفتار را بررسی و شناسایی کرد.

همان‌طور که می‌دانیم در ابتدای هفته ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرد که از ساعت ۱۲ ظهر یکشنبه ۲۴ مردادماه تا صبح شنبه دو هفته آینده (پنجم شهریورماه) ممنوعیت تردد سراسری و بین استانی اعمال می‌شود و از سوی دیگر نیز تعطیلی همه ادارات را از دیروز (دوشنبه ۲۵ مردادماه) تا شنبه هفته آینده ۳۰ مردادماه اعلام کرد.

اما تصاویر جاده‌ها و محورهای مواصلاتی کشور، ترافیک‌های سنگینی را نشان می‌داد که حاصل بی‌توجهی مردم به شرایط قرمز و بحرانی ایران از نظر شیوع ویروس کرونا و ممنوعیت‌های تردد اعلام شده است؛ چراکه بر اساس جدیدترین گزارش مرکز مدیریت راه‌های کشور از تحلیل وضعیت تردد وسایل نقلیه مختلف در بازه زمانی ۲۳ تا ۲۴ مردادماه، متوسط تردد روزانه بین استانی یک‌میلیون و ۶۵۱ هزار و ۷۱۶ وسیله نقلیه بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۷درصد کاهش یافت اما در قیاس با متوسط تردد مردادماه یک‌درصد افزایش داشته است.

البته روز اعمال ممنوعیت‌های تردد (یکشنبه ۲۴ مردادماه) که از ساعت ۱۲ ظهر آغاز شد، یک‌میلیون و ۶۶۵ هزار و ۲۴۵ وسیله نقلیه در محورهای مواصلاتی کشور تردد کرد که این آمار در شرایطی که از ظهر آن روز ممنوعیت آغاز شده است، عدد بالایی را نشان می‌دهد و حاصل اجرای نادرست این پروتکل و مصوبه ستاد ملی مقابله با کروناست. در حالی که اگر قرار بود به درستی این ممنوعیت اجرا شود، باید این آمار به کمتر از یک‌میلیون خودرو می‌رسید.

از سوی دیگر این آمار در حالی رقم خورد که تعداد خودروهای غیربومی در محورهای مواصلاتی کشور تنها در دو روز حدود سه‌میلیون و ۳۸۶ هزار وسیله نقلیه شخصی در جاده‌های کشور مشاهده شده که این در مقایسه با هفته گذشته که هشت‌میلیون و ۶۳۰ هزار پلاک یکتا در هفت روز ثبت شد، افزایش چشمگیری را نشان می‌دهد.

حدود نیمی از این خودروها متعلق به استان‌های تهران و البرز با حدود ۸۰۰هزار وسیله نقلیه بوده و پس از آن، خودروی استان‌های فارس، مازندران، خراسان‌رضوی و اصفهان در رتبه‌های بعدی قرار می‌گیرند.

آمارهای دیگر از تحلیل وضعیت تردد در محورهای مواصلاتی نشان می‌دهد شلوغ‌ترین جاده آزادراه تهران- کرج در مسیرهای رفت و برگشت بود و بیشترین افزایش تردد در روز ۲۴ مردادماه نسبت به متوسط ترد همین ماه به آزادراه کرج-قزوین در مسیر رفت تعلق دارد.

همچنین جزئیات تخلیه و انباشت خودروها هم نشان‌دهنده سفرهای افزایش یافته در این دو روز است.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.