شرایط اعزام زائر به مراسم اربعین اعلام شد

در این ایام، تمامی مرزهای زمینی بسته است؛ تمامی ۳۰هزار نفر اعزامی از طریق مرز هوایی به عراق خواهند رسید

معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور با اشاره به موافقت دولت عراق برای اعزام ۳۰هزار زائر ایرانی به مراسم اربعین امسال گفت: «تمامی ۳۰هزار نفر اعزامی از طریق مرز هوایی به عراق خواهند رسید و تمامی مرزهای زمینی بسته است.»

شهروندآنلاین: حسین ذوالفقاری، معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور در حاشیه جلسه ستاد مرکزی اربعین در جمع خبرنگاران درباره شرایط پیاده‌روی اربعین امسال اظهار کرد: «موضوع برگزاری اربعین با توجه به روند بیماری کرونا در دستور کار مسئولان ایران و عراق قرار گرفت. وزارت بهداشت هر دو کشور باید اعلام نظر می‌کردند و در کمیته امنیتی اجتماعی و ستاد اربعین با حضور مسئولان وزارت بهداشت بررسی شد و از سمت ایران پیشنهاد شد کسانی که دو دوز واکسن دریافت کرده‌اند و فاقد بیماری زمینه‌ای هستند، در صورت موافقت عراق، امسال در مراسم اربعین شرکت کنند.»

او ادامه داد: «ابتدا وزارت کشور عراق با حضور مسئولان سفارت ایران جلسه گذاشتند و قرار شد نظر نهایی خود را اعلام کنند و تا روز گذشته بر اساس اعلام سفارت ما در عراق، دولت عراق موافقت کرده که حداکثر ۳۰هزار نفر در مراسم اربعین شرکت کنند و شرط این است که از ۷۲ ساعت قبل از سفر، زائران تست pcr داشته باشند.»

او تأکید کرد: «این ۳۰هزار نفر را در قالب موکب‌داران و کمیته‌هایی که وظیفه‌ای داخل عراق دارند، ساماندهی خواهیم کرد، چراکه این عدد قابل توزیع در کل کشور نیست. هر چند امسال تصمیم بر این بود که فقط ۱۰۰هزار نفر از خدام شرکت کنند و اکنون باید از آن ۱۰۰هزار نفر، ۳۰هزار نفر را اعزام کنیم.»

ذوالفقاری در پاسخ به سوالی درباره امکان افزایش تعداد زائران از طریق رایزنی‌ها خاطرنشان کرد: «بعید می‌دانیم امکان رایزنی برای افزایش این تعداد باشد و این در حالی است که برای سایر کشورها ۱۰هزار نفر سهمیه داده‌اند.»

او مجدد تأکید کرد: «شرط وزارت بهداشت ایران زدن واکسن و نداشتن بیماری زمینه‌ای است. شرط وزارت بهداشت عراق داشتن pcr منفی ۷۲ ساعت ‌پیش از اعزام است.»

ذوالفقاری با بیان اینکه تمامی ۳۰هزار نفر اعزامی از طریق مرز هوایی به عراق خواهند رسید به مردم ایران تأکید کرد تمامی مرزهای زمینی بسته است و هیچ خدماتی در مرزهای زمینی داده نمی‌شود.

معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور خاطرنشان کرد: «در این زمینه دستورالعمل کاملی برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی تهیه شد و مواردی را که در کشور عراق باید مورد توجه قرار بگیرد هم در قالب دستورالعملی مشخص شده است.»

او ادامه داد: «هیچ خدماتی در مرزهای زمینی داده نمی‌شود. همکاران ما با تعدادی از کسانی که در خوزستان راهپیمایی کرده بودند، صحبت داشتند. دولت عراق به هیچ وجه با تردد زمینی موافقت نکرده است. چنانچه هموطنان ما به هر نحوی وارد کشور عراق شوند، عراق مجازات خودش را دارد.»

او سپس گفت: «کمیته اسکان و تغذیه یکسری موکب‌داران دارای شناسنامه را سهمیه می‌دهد که بتوانند به عراق بروند. اینها افرادی  هستند که همه ساله در خدمت زوار بودند و وسایل و امکاناتی در عراق دارند که می‌توانند به زائران ما کمک کنند.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.