رباتهایی برای جنگ و صلح

رونمایی از هفت دستاورد جدید نزاجا در هفتمین روز از هفته دفاع مقدس

امروز از دستاورد‌های جدید تحقیقاتی نزاجا همچون ربات امدادگر مسیح، بومی و تولید موتور‌های پیستونی انواع پهپادها، سامانه ارتباطی پرش فرکانس، ربات ۶×۶ جنگجوی هوشمند کاراکال، خودرو تاکتیکی ۴×۴سبک گهر، خودرو ۴۰×۲۶کشنده تانکبر و نیز هدف ۲رونمایی شد.

به گزارش شهروند آنلاین برگ برنده نیروی های ابرانی در دفاع از نظام اسلامی همواره مبتنی بر استفاده از ابداعات و احتراعات داخلی و توصیه به بومی سازی فناوری های نوین بوده است. در همین راستا مراسم رونمایی از ۷ دستاورد جدید صبح امروز با حضور امیر سرتیپ محمدحسین دادرس جانشین فرمانده کل ارتش در سازمان جهاد خودکفایی نزاجا برگزار شد.امیر سرتیپ کیومرث حیدری فرمانده نیروی زمینی ارتش و امیر سرتیپ دوم خلبان یوسف قربانی فرمانده هوانیروز نیز در این مراسم حضور داشتند.

ربات هوشمند کاراکال؛ اولین دستاورد رونمایی شده در این مراسم بود که برای نبرد زمینی طراحی شده بسیار چابک و دارای سیستم تعلیق مستقل است.

این روبات با حداکثر سرعت ۳۰ کیلومتر بر ساعت و برد عملیاتی بیش از ۵۰۰ متر دارای قابلیت حمل سلاح‌های سبک و نیمه سنگین و همچنین دارای سیستم کنترل از راه دور هوشمند و مسافت یاب لیزری و سامانه اپتیکی است.

دومین دستاورد رونمایی شده در ابن مراسم؛ خودرو تاکتیکی چهار در چهار گهر بود که این خودرو دارای قابلیت حمل ۵۰۰ کیلو گرم در حالت آفرود و همچنین از قابلیت پیمایش ۷۰۰ کیلومتر با بیشینه سرعت ۱۲۰ کیلومتر در ساعت برخوردار است.

این خودروی تاکتیکی از قابلیت عبور از شیب طولانی ۷۰% درصد و قابلیت عبور از شیب عرضی ۳۵ درصد برخوردار است.

خودروی تاکتیکی گهر قادر به عبور از آب با عمق ۸۰ سانتیمتر است و قابلیت نصب انواع تجهیزات سبک و نیمه سنگین را دارد.

سامانه ارتباطی پرش فرکانس سریع چابک سومین اثر رونمایی شده در این مراسم بود که با نام چابک با قابلیت برش فرکانس بسیار سریع و سرعت پرش ۲۰۰۰۰۰ در ثانیه را دارد.

این سامانه با پهنای باند اطلاعاتی مناسب قابلیت ارتباط با سامانه‌های هواپایه و از قابلیت ارتباط ایستگاه زمینی با سامانه‌های زمین پایه برخوردار است.

همچنین این سامانه دارای سامانه‌های گیرنده و فرستنده امن و از قابلیت بکارگیری و نصب بر روی سامانه‌های زمینی و هوایی برخوردار است.

این سامانه در واقع یک لینک ارتباطی بسیار امن و قوی است که در سخت‌ترین شرایط ارتباطی با جابه جایی فرکانس متعدد دشمن به هیچ وجه قادر به جمینگ آن نبوده و برای نخستین بار در سطح کشور ارائه شده است.

چهارمین دستاورد رونمایی شده در این مراسم نیز موتور پیستونی پهپاد بود که این موتور‌های پیستونی برای نخستین بار در ایران از ۴۰ تا ۴۰۰ سی سی، طراحی و ساخته شده با گشتاور ۴۰۰۰ دور در دقیقه از توان ۴ الی ۴۰ اسب بخار و قابلیت نصب بر روی انواع پهپاد‌ها برخوردار است.

این موتور پیستونی کاملا بومی در رده ۴۰ سی سی قادر به پرداز درآوردن یک پهپاد ۳۰ کیلویی در ارتفاع ۱۲ هزارپایی است.

ربات امدادگر مسیح دیگر محصول رونمایی شده در این مراسم بود که می‌توان گفت این سامانه مجهز به ایستگاه کنترل پرستاری و از قابلیت دریافت و کنترل علائم حیاتی بدن بیمار و همچنین قابلیت برقراری تماس صوتی و تصویری بین بیمار و کادر درمانی برخوردار است. همچنین قابلیت حمل دارو غذا و هرگونه ملزومات مورد نیاز بیمار را دارد.

خودرو ارتقا یافته ۴۰×۲۶ هم در این مراسم رونمایی شد که خودرو سنگین تاکتیکی تانک‌بر است. این خودروی تاکتیکی با افزایش قدرت موتور متحرکه از توان ۴۰۰ اسب بخار برخوردار است اداره تبدیل سیستم خنک کاری از حالت رادیاتور هیدروفن را دارد.

لانچر ۲ فروندی هدف۲ نزاجا نیز در این مراسم رونمایی شد؛ این سامانه سکوی پرتاب دو فروند موشک لبیک ۱ و قابلیت شلیک دو فروند موشک به صورت همزمان را دارد و اهداف قابلیت استقرار سریع و مجهز به تراز اتوماتیک است و همچنین مجهز به سامانه نشانه روی نوین و از قابلیت تحرک و جابجایی سریع بین مواضع برخوردار است.

همه این آثار و دستاورد‌ها به دست متخصصان توانمند و جان برکف نیروی زمینی ارتش ساخته شده است.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.