طولانی‌ترین خسوف قرن

ناسا: 2 هفته دیگر، ماه‌گرفتگی به مدت 3 ساعت و ۲۸ دقیقه رخ می‌دهد

در اولین ساعات ۱۹ نوامبر(۲۸ آبان)، زمین از میان ماه و خورشید عبور خواهد کرد و سایه خود را بر ماه خواهد انداخت.

طولانی‌ترین ماه‌گرفتگی قرن دو هفته دیگر رخ خواهد داد. به گزارش ایسنا و به نقل از اینسایدر، در اولین ساعات ۱۹ نوامبر(۲۸ آبان)، زمین از میان ماه و خورشید عبور خواهد کرد و سایه خود را بر ماه خواهد انداخت. این ماه‌گرفتگی در ساعت 4 صبح به وقت منطقه زمانی شرقی (۱۱:۳۰ تهران) به اوج خود می‌رسد، در این لحظه سیاره ما ۹۷درصد از ماه را پنهان خواهد کرد و ماه ظاهری سرخ ‌رنگ پیدا می‌کند.

این ماه‌گرفتگی به صورت جهانی قابل رویت نخواهد بود و تنها مکان‌هایی که ماه بالای افق قرار دارد، دیده می‌شود. ساکنان آمریکای شمالی در هر ۵۰ ایالت و همچنین ساکنان کانادا و مکزیک می‌توانند این رویداد را به طور کامل مشاهده کنند

به گفته‌ ناسا، این ماه‌گرفتگی ناقص به مدت 3 ساعت و ۲۸ دقیقه و ۲۳ ثانیه به طول می‌انجامد که از همه‌ ماه‌گرفتگی‌های سال ۲۰۰۱ تا ۲۱۰۰ طولانی‌تر خواهد بود.

این ماه‌گرفتگی به صورت جهانی قابل رویت نخواهد بود و تنها مکان‌هایی که ماه بالای افق قرار دارد، دیده می‌شود. ساکنان آمریکای شمالی در هر ۵۰ ایالت و همچنین ساکنان کانادا و مکزیک می‌توانند این رویداد را به طور کامل مشاهده کنند.

این پدیده با چشم غیرمسلح نیز قابل رویت است و کافی است در ساعات ۲:۲۹ صبح تا ۵:۴۷ به وقت منطقه زمانی شرقی آسمان را نگاه کنید.

اما اگر قادر به تماشای آن به طور مستقیم نیستید، امکان تماشای این پدیده به صورت مجازی نیز وجود دارد.

اگر این ماه‌گرفتگی را از دست دادید، نگران نباشید. طبق پیش‌بینی ناسا، ۱۷۹ ماه و خورشیدگرفتگی دیگر طی هشت دهه آینده رخ خواهد داد، یعنی به طور متوسط دو گرفتگی در سال به وقوع می‌پیوندد. گرفتگی بعدی در تاریخ ۱۶ می سال ۲۰۲۲ به وقوع می‌پیوند.

ماه‌گرفتگی کامل زمانی رخ می‌دهد که زمین به طور کامل بر ماه سایه بیندازد. در طول ماه‌گرفتگی، قمر زمین چهره‌ای سرخ‌رنگ به خود می‌گیرد که علت آن وجود اکسیژن و نیتروژن در جو زمین است. این دو گاز طول موج‌های کوتاه‌تر مانند نور آبی و بنفش را پراکنده می‌کنند، بنابراین رنگ‌هایی با طول موج بالاتر مثل زرد، نارنجی و قرمز بیشتر باقی‌ می‌مانند، بنابراین زمانی که ماه در سایه زمین قرار می‌گیرد، نمایی سرخ‌رنگ پیدا می‌کند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.