اعضای شورای‌عالی انقلاب فرهنگی برای دوره جدید منصوب شدند

رهبر انقلاب اسلامی: شاکله و آرایش عمومی فرهنگ بر اساس نظم و محتوای انقلابی یگانه وسیله مصون‌سازی در برابر هجوم فرهنگی است

ماموریت شورای‌عالی انقلاب فرهنگی، از آغاز، ساماندهی به وضعیت فرهنگ و دانش در کشور و سیاست‌گذاری در این دو مقوله و هدایت دستگاه‌های متصدی آن به سمت ارزش‌ها و هدف‌های انقلاب و برآوردن نیازهای فکری این دستگاه‌ها و ظاهرشدن در نقش قرارگاه فرهنگی کشور بوده است.

رهبر انقلاب اسلامی در حکمی اعضای شورای‌عالی انقلاب فرهنگی را برای دوره جدید منصوب کردند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در حکمی با انتصاب اعضای شورای‌عالی انقلاب فرهنگی برای یک دوره جدید و چهار ساله، ضمن تشکر از زحمات اعضای سابق به ویژه دانشمندان و اساتیدی که در دوره جدید حضور نخواهند داشت، شاکله و آرایش عمومی فرهنگ بر اساس نظم و محتوای انقلابی را یگانه وسیله مصون‌سازی در برابر هجوم فرهنگی و رسانه‌ای بیگانگان دانستند.

متن حکم رهبر انقلاب اسلامی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدالله والصلاه علی رسوله‌المصطفی و آله الاطهار. سلام‌الله علیهم اجمعین.

ورود در دومین چهل‌واره‌ انقلاب اسلامی که با آغاز سده‌ جدید هجری شمسی همزمان شده است، نگاهی نو، آسیب‌شناسانه و روزآمدساز، به مجموعه‌ای از زیرساخت‌های تمدنی را ضروری می‌سازد. در رأس این مجموعه، مقوله‌ فرهنگ است. فرهنگ، جهت‌دهنده‌ همه‌ اقدام‌های اساسی و زیر بنایی جوامع بشری و شتاب‌دهنده یا کُندکننده‌ آن است.

این رویکرد در مقطع کنونی، عمدتا ناظر به ارتقای نگاه و احساس مسئولیت متصدیان فرهنگی و نخبگان و فعالان عرصه‌های گوناگون کشور به مقوله‌ فرهنگ و پدیدآمدن این باور عمیق است که فرهنگ‌سازی در هریک از اجزای تمدنی جامعه، برترین وسیله‌ پیشرفت و موفقیت آن و بی‌نیازکننده از ابزارهای الزام‌آور و تحکمی است.

همچنین ناظر به این نکته‌ حیاتی است که شاکله و آرایش عمومی فرهنگ در همه‌ بخش‌های گسترده‌ آن، نیازمند نظم و محتوای انقلابی است. این یگانه وسیله‌ مصون‌سازی فرهنگ عمومی کشور در برابر هجوم فرهنگی و رسانه‌ای برنامه‌ریزی‌شده‌ بیگانگان بدخواه است.

ماموریت شورای‌عالی انقلاب فرهنگی، از آغاز، ساماندهی به وضعیت فرهنگ و دانش در کشور و سیاست‌گذاری در این دو مقوله و هدایت دستگاه‌های متصدی آن به سمت ارزش‌ها و هدف‌های انقلاب و برآوردن نیازهای فکری این دستگاه‌ها و ظاهرشدن در نقش قرارگاه فرهنگی کشور بوده است.

شورای‌عالی خدمات با ارزشی در این زمینه‌ها ارایه داده است و اینجانب بر خود فرض می‌دانم از همه‌ اعضای محترم که در دوره‌های مختلف نقش آفریده‌اند، به ویژه از دانشمندان و اساتیدی که در دوره‌ جدید در شورای‌عالی حضور نخواهند داشت صمیمانه سپاسگزاری کنم و ادامه‌ کمک‌های مشاوره‌ای آنان را به این شورا درخواست نمایم.

اینک برای دوره‌ جدید -که از ابلاغ این نوشته آغاز خواهد شد- اشخاص حقوقی و حقیقی نامبرده در ذیل را برای چهار سال به عضویت شورای‌عالی انقلاب فرهنگی منصوب می‌کنم.

اشخاص حقوقی: فعلا روسای سه قوه و دستگاه‌هایی که تاکنون عضو شورای‌عالی بوده‌اند.

و اشخاص حقیقی: جناب آقای اعرافی، جناب آقای ایمان افتخاری، جناب آقای امیرحسین بانکی‌پورفرد، جناب آقای حمید پارسانیا، جناب آقای عادل پیغامی، جناب آقای غلامعلی حدادعادل، جناب آقای حسن رحیم‌پور ازغدی، جناب آقای علی‌اکبر رشاد، جناب آقای حسین ساعی، جناب آقای ابراهیم سوزنچی، جناب آقای سعیدرضا عاملی، جناب آقای منصور کبکانیان، جناب آقای علی لاریجانی، جناب آقای محمود محمدی‌عراقی، جناب آقای محمدرضا مخبر دزفولی، جناب آقای مرتضی میرباقری، جناب آقای صادق واعظ‌زاده، جناب آقای احمد واعظی.
نکات حائز اهمیتی در پیوست این حکم به نظر حضرات اعضای محترم خواهد رسید. توفیق همگان را از خداوند متعال مسألت می‌کنم.

سیدعلی خامنه‌ای
۱۴۰۰/۸/۲۳

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.