در کمیسیون مشترک طرح صیانت چه می‌گذرد؟

نوری: صدای مخالفان طرح را هم بشنوید/ تقی‌پور: ساکت شوید!

رضا تقی‌پور، رئیس کمیسیون با بیان اینکه قرار بود برابر آیین‌نامه در این جلسات موافقان و مخالفان کلیات طرح اظهارات خود را بیان کنند و کلیات را به رأی بگذاریم، گفت که این موضوع به دلیل نبود وقت در جلسات بعدی کمیسیون انجام خواهد شد.

شهروندآنلاین: هشتمین جلسه کمیسیون مشترک طرح حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی در حالی برگزار شد که نمایندگان برخی از دستگاه‌های مرتبط و بخش‌های خصوصی ذی‌نفع در این جلسه حاضر شدند و به طرح دغدغه و مطالبات خود نسبت به این طرح پرداختند.

به گزارش ایسنا، در ابتدا نماینده مرکز ملی فضای مجازی به ارایه گزارشی از وضعیت اینترنت کشور، فعالیت پیام‌رسان‌های داخلی، ترافیک اینترنتی کشور و مشکلات و چالش‌های این فضا پرداخت. او که در ارایه گزارش خود به آماری از مخاطبان پیام‌رسان‌های داخلی اشاره کرد با انتقاد جلال رشیدی کوچی نماینده مردم مرودشت روبه‌رو شد. رشیدی کوچی درخصوص میزان عضویت مردم در پیام‌رسان‌های داخلی گفت که اینجانب در پیام‌رسان «بله» عضویت نداشتم، ولی هنگامی که در آن عضو شدم، مشاهده کردم که خیلی‌ها برای من در این پیام‌رسان پیشتر از اینکه عضو شوم، پیام ارسال کرده‌اند.

نماینده مرکز ملی فضای مجازی درخصوص این موضوع توضیح داد: «خیلی از پیام‌رسان‌ها تمایلی نداشتند که عضو بیشتر داشته باشند و دلیل آن وجود مشکلات ترافیکی بود، البته در روزهای ابتدایی کار خود شاید اقدامات تشویقی انجام داده باشند، ولی دلیلی ندارد بخواهند کسی را خودشان عضو کنند.»

اما در ادامه غلامرضا نوری‌قزلجه نماینده مردم بستان‌آباد در تذکری مطرح کرد که «خبرنگاران به غیر از خبرنگار خبرگزاری خانه ملت اجازه حضور در جلسه کمیسیون مشترک را نداشتند، این در حالی است که قرار بود رسانه‌ها و خبرنگارانی که اجازه حضور در مجلس را دارند، بتوانند در جلسات کمیسیون نیز حاضر باشند. پس باید به منتقدان حق بدهیم که با تردید به این جلسات نگاه کنند.» اما این تذکر انتقاد رضا تقی‌پور، رئیس کمیسیون را هم در پی داشت. رئیس جلسه در پاسخ به اظهارات نوری‌قزلجه گفت: «شما با عنوان تذکر ایجاد شبهه می‌کنید، چه کسی اجازه نداده است که خبرنگاران در جلسات حاضر نشوند؟ این درحالی است که جلسات به صورت زنده پوشش داده می‌شود. این شبهه چگونه قابل توجیه است؟ با این کار به شفافیت لطمه می‌زنید. این اظهارات شما کذب است و این را پیگیری خواهم کرد. متاسفم که یک نماینده به هیأت رئیسه کمیسیون چنین کذبی را نسبت دهد. از هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان این اظهارات شما را پیگیری می‌کنم. شما به عنوان تذکر، شبهه مطرح کردید. چه کسی خبرنگاران را راه نداده است؟ علیه او شکایت خواهم کرد.»

محسن زنگنه نماینده مردم تربت‌حیدریه نیز خطاب به رئیس جلسه در تذکری عنوان کرد: «آقای نوری یا هر شخصی که صحبت می‌کند، حق اظهارنظر دارد. بارها در صحن مجلس علیه آقای قالیباف مطالبی را مطرح کردند. مخاطب اظهارات ایشان همه اعضای کمیسیون هستند. می‌تواند بعد از اینکه ایشان اظهارات خود را مطرح کردند، پاسخ خود را مطرح کنید. برای مثال بگویید که ما گفته بودیم همه خبرنگاران که مجوز ورود به مجلس دارند، می‌توانند در جلسات کمیسیون مشترک حاضر شوند و ما این موضوع را از بخش خبر مجلس پیگیری می‌کنیم.»

مهرداد ویس کرمی دبیر کمیسیون نیز در این‌خصوص عنوان کرد: «حفاظت مجلس دست ما نیست و روال خودش را دارد، بنابراین اگر مسأله‌ای بوده، کمیسیون درخصوص آن اختیاری ندارد، ولی باید پیگیری شود.»

نوری‌قزلجه نیز در ادامه بیان کرد: «در پیشنهادات خود ملاحظات حفاظت مجلس را هم مطرح کرده بودم. اکنون هم هیچ اتهامی بیان نکردم. آیین‌نامه اخیرا به اداره اخبار فرستاده شده است و مشکل حل شد که این کار باید زودتر انجام می‌شد. اما تذکر دیگر من این است که قرار بود از بخش‌های خصوصی برای حضور در جلسات دعوت شود، ولی با دعوت یکی از بخش‌های خصوصی که با طرح مخالف بود، مخالفت شد.»

قرار بود از بخش‌های خصوصی برای حضور در جلسات دعوت شود، ولی با دعوت یکی از بخش‌های خصوصی که با طرح مخالف بود، مخالفت شد.

رضا تقی‌پور در ادامه اظهارات نوری‌قزلجه بیان کرد: «آقای نوری متاسفم. این اظهارات قابل پیگیری است. شما اتهام وارد می‌کنید. آیا در جلسه پیشین کمیسیون نماینده بخش خصوصی حاضر بود یا خیر؟ آقای نوری‌قزلجه شرکت خاصی را برای دعوت معرفی کردند، اما هیأت رئیسه کمیسیون معتقد است اگر قرار باشد تک‌تک شرکت‌ها را دعوت کنیم، باید هزاران شرکت را برای حضور در جلسات دعوت کنیم. البته اینجانب شخصا با خیلی از شرکت‌ها جلسه غیررسمی داشته و دغدغه آنها را شنیده‌ام که البته درخواست کرده بودند نام آنها مطرح نشود.»

اما در بخش دیگری از جلسه کمیسیون، مرکز ملی فضای مجازی در ادامه به ارایه توضیحات خود پرداخت و درباره لزوم خوداتکایی به سرویس‌های داخلی در عین توجه به تعاملات با سرویس‌های خارجی گفت: «ما در استفاده از سرویس‌های داخلی و خارجی سیاست خوداتکایی داریم، ولی چون فضای مجازی، یک فضای تبادل اطلاعات و ارتباطات است، نمی‌توان استفاده از سایر سرویس‌های خارجی را حذف کرد. شخصی هم دنبال چنین کاری نیست. صرفا تلاش بر این است سرویس‌های داخلی پاسخگوی نیازهای ما باشند. به دنبال این نیستیم که استفاده از سرویس‌های جهانی و ارتباطات بین‌المللی محدود یا مسدود شود. بارها هم به دنبال تعامل با سرویس‌های خارجی بوده‌ایم، ولی آنها به بهانه تحریم هیچ همکاری نداشتند. گاهی سرویس‌های خارجی مانند مسیریاب‌ها خودشان ما را محدود می‌کنند، ولی چون مانند آن سرویس را در داخل داشته‌ایم مشکلی رخ نداد.»

در ادامه نماینده اتاق بازرگانی به اظهارات نماینده مرکز ملی فضای مجازی واکنش نشان داد و گفت: «درخصوص مسیریاب‌ها در ابتدا فیلترینگ اتفاق افتاد که استفاده از آن کاهش پیدا کرد.» اما این گفته نماینده اتاق بازرگانی تکذیب و پاسخ نماینده مرکز ملی فضای مجازی را مبنی بر اینکه «چنین چیزی نبوده و ما مستندات آن را به شما ارایه خواهیم داد» به دنبال داشت.»

در ادامه نیز رضا الفت‌نسب عضو هیأت مدیره اتحادیه و انجمن کسب‌وکارهای مجازی گفت: «با کلیات این طرح مخالف هستیم، دغدغه دوستان را درک کرده و با ولنگاری فضای مجازی هم مخالفیم، ولی با این روش راه به جایی نمی‌رود. مانند تجربه فیلترینگ تلگرام که با این کار خیلی از اقشار مانند نوجوانان را با موضوع vpn آشنا کردیم. برخی نمایندگان می‌گویند ما طرح را مطالعه نکرده‌ایم، در صورتی که اینگونه نیست. برخی نیز ما را با معاندین در یک سو می‌دانند، در صورتی که ما هم دغدغه‌مند هستیم و از پیام‌رسان داخلی حمایت می‌کنیم. اما با محدودیت و مسدودشدن پیام‌رسان‌های خارجی مخالف هستیم. بگذارید خود مردم میان سرویس‌های داخلی یا خارجی انتخاب کنند. نیاز است که این طرح، حمایتی شود، یعنی از کسب‌وکارهای موجود حمایت کنید. برای مثال سرویس‌هایی چون دیجی‌کالا یا اسنپ می‌توانند پیام‌رسان ایجاد کنند، ولی چون در کار کنونی خود دچار مشکلات زیادی هستند و هر روزه به دادگاه خوانده می‌شوند، چنین اقدامی نمی‌کنند، از هنگامی که این طرح صیانت بدون اغناسازی مردم مطرح شد، مسأله مهاجرت برای فعالان کسب‌وکارهای مجازی جدی شده است.»

رئیس کمیسیون نیز در پاسخ به اظهارات الفت‌نسب درخصوص فیلترینگ پیام رسان تلگرام بیان کرد: «فیلتر تلگرام ارتباطی به طرح حمایت ندارد، این طرح هنوز تصویب نشده است.»

در پایان جلسه نیز رضا تقی‌پور، رییس کمیسیون با بیان اینکه قرار بود برابر آیین‌نامه در این جلسات موافقان و مخالفان کلیات طرح اظهارات خود را بیان کنند و کلیات را به رأی بگذاریم، گفت که این موضوع به دلیل نبود وقت در جلسات بعدی کمیسیون انجام خواهد شد.

به گفته رئیس کمیسیون، جلسه بعدی کمیسیون مشترک طرح حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی متعاقبا اعلام خواهد شد، ولی به احتمال زیاد این جلسه روز دوشنبه ۸ آذرماه خواهد بود.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.