حفظ محیط‌زیست، نوعی سرمایه‌گذاری است

روایت رئیسی از نقش مردم در حوزه‌های محیط‌زیست

رئیس‌جمهوری حفظ محیط‌زیست را موجب قدرت، امنیت و نوعی سرمایه‌گذاری بلندمدت و رشد تولیدات کشور دانست و گفت: «توجه به محیط‌زیست در همه طرح‌های توسعه و فعالیت اقتصادی به دقت لحاظ شود.»

سیدابراهیم رئیسی روز جمعه در نشست تخصصی با نخبگان و فعالان محیط‌زیست که به مناسبت سالروز ابلاغ سیاست‌های کلی محیط‌زیست توسط مقام معظم رهبری در۲۶ آبان ۱۳۹۴ برگزار شد، اظهار داشت: «فلسفه تشکیل این جلسه بررسی و پیگیری اجرای سیاست‌های ابلاغ‌شده توسط مقام معظم رهبری در حوزه محیط‌زیست است. اینکه تاکنون پس از گذشت 6 سال فقط ۴۷درصد این سیاست‌ها اجرایی شده، به هیچ عنوان قانع‌کننده نیست. لازم است دستگاه‌های اجرایی بازنگاهی در عملکرد خود داشته باشند و در اقدامی جمعی این عدد به رقم قابل توجهی افزایش یابد.»

رئیس‌جمهوری با تاکید بر اهمیت تشکیل نشست‌های تخصصی برای بررسی و پیگیری سیاست‌های کلی نظام در حوزه‌های مختلف گفت: «در چنین نشست‌هایی باید علت اجرایی‌نشدن بخشی از سیاست‌های مصوب نظام بررسی و موانع تحقق کامل این سیاست‌ها برطرف شود.»

رئیس‌جمهوری با اشاره به ضرورت و اهمیت توجه به محیط‌زیست اظهار داشت: «جامعه بشری باید نسبت به تعرض و طغیان علیه محیط‌زیست حساس باشد. متاسفانه قدرت‌های بزرگ بدترین استفاده را از محیط‌زیست به عمل می‌آورند و سپس با سازوکاری، از موضوع محیط‌زیست به عنوان حربه‌ای علیه کشورهای در حال توسعه استفاده می‌کنند. همانند مسأله حقوق بشر که امروز بزرگ‌ترین ناقضان آن مدعی حقوق بشر در سایر کشورها هستند.»

آیت‌الله رئیسی: «حفظ محیط‌زیست باید به عنوان یک موهبت الهی برای حیات انسان و تمام موجودات زنده مورد توجه همگان باشد. در این راستا لازم است ساختارهای متناسب با این رسالت بزرگ ایجاد شده و برخی رفتارهای ناصحیح اصلاح شود.»

رئیس‌جمهوری با تاکید بر ارجحیت توجه به محیط‌زیست بر توسعه‌یافتگی و فعالیت اقتصادی و اینکه توسعه‌یافتگی فرع بر محیط‌زیست است، گفت: «اگرچه توسعه‌یافتگی و فعالیت‌های اقتصادی موضوعی ضروری است، اما حتما باید از پیوست محیط‌زیستی برخوردار باشد و توجه به محیط‌زیست در تمام طرح‌های توسعه و فعالیت اقتصادی به دقت لحاظ شود. ضمن اینکه محیط‌زیست هم باید پیوست اقتصادی داشته باشد.»

رئیس‌جمهوری با اشاره به اینکه امروز کمبود آب، مشکل همه مردم کشور در استان‌های مختلف است، گفت: «در جریان سفرهای استانی، مهم‌ترین مشکلی که مردم آن را مطالبه می‌کنند، تامین آب است. در این زمینه معتقدم باید به مدیریت آب در کشور توجه جدی شود. با استفاده بهینه و توجه به ظرفیت‌های اقلیمی می‌توان بخش زیادی از مشکلات موجود را کاهش داد.»

آیت‌الله رئیسی اهمیت ارایه آموزش در صیانت از محیط‌زیست را ضروری دانست و گفت: «امروز لازم است رسانه‌های جمعی، دانشگاه‌ها، حوزه‌ها و صاحبان تریبون در زمینه آموزش ایفای نقش کنند. آموزش می‌تواند به جلب مشارکت عمومی بینجامد و هر کجا که مردم احساس مسئولیت کرده و مشارکت می‌کنند، مشکلات به راحتی برطرف می‌شود.»

رئیس‌جمهوری توجه به ظرفیت‌ها و قابلیت‌های مناطق مختلف کشور را ضروری دانست و اظهار داشت: «بی‌تردید دانشگاه‌ها در این حوزه‌ها مطالعاتی دارند و می‌توانند با نگاه تخصصی، قابلیت‌های هر استان را شناسایی کنند. دولت مکلف است از این یافته‌ها برای فعال‌کردن ظرفیت‌های موجود هر استان استفاده کند.»

دکتر رئیسی با اشاره به مشکل پسماندها در کشور گفت: «برای غلبه بر این مشکل نیازمند ایجاد سازوکار فعال برای مدیریت پسماند در کشور هستیم و ایجاد چنین مجموعه‌ای ضرورت دارد تا مسائل مربوط به حوزه پسماند را به طور متمرکز حل‌وفصل کند.»

رئیس‌جمهوری در ادامه به خطرات ناشی از صید ترال و دغدغه‌های صیادان بوشهر و بندرعباس در این زمینه اشاره کرد وگفت: «حتما باید جلوی صید ترال گرفته شود، چراکه این نوع صید به آبزیان، دریا و حتی صیادان آسیب می‌رساند و از رئیس سازمان محیط‌زیست می‌خواهم که با جدیت این موضوع را پیگیری کند.»

آیت‌الله رئیسی: «سازمان محیط زیست حکم بهداشت را در وزارت بهداشت و درمان دارد و بر درمان مقدم است. اینکه سازمان محیط‌زیست زیر نظر رئیس‌جمهوری تعریف‌شده برای این است که نسبت به وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی از جایگاه برتری بر حفظ محیط‌زیست تاکید کند.»

رئیس‌جمهوری گفت: «صرفا با توصیه نمی‌شود محیط‌زیست را حفظ کرد، در کنار آن بعضا اقدام و عمل جدی نیز لازم است.»

دکتر رئیسی با اشاره به اهمیت مشارکت مردم و سازمان‌های مردم‌نهاد در صیانت از محیط‌زیست گفت: «سازمان‌های مردم‌نهاد نقش ارزشمندی در حوزه محیط‌زیست دارند و باید از فعالیت مردم در این حوزه حمایت شود. اینها بهترین پشتوانه برای دولت هستند.»

رئیس‌جمهوری تصریح کرد: «توجه به محیط‌زیست منحصر به مقطع خاص زمانی نیست و همواره باید نسبت به آن دغدغه داشت.»

آیت‌الله رئیسی همچنین با اشاره به اهمیت توجه به مدیریت آب و آبخیزداری گفت: «باید برای اقلیم‌های مختلف راهکارهای متفاوتی، متناسب با آن اقلیم اتخاذ و اجرایی شود.»

رئیس‌جمهوری در ادامه با اشاره به اهمیت حفظ جنگل‌ها خاطرنشان کرد: «جنگل ثروت عظیم ملی و حفظ آن برای نسل‌های آینده ضروری است. همواره باید نسبت به حفظ و صیانت از ثروت‌های عظیم ملی حساس باشیم. غفلت از این سرمایه‌های عظیم می‌تواند کشور را دچار آسیب کند.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.