روند کاهشی قیمت ها در بازار خودرو

علت اصلی ریزش قیمت‌ها در بازار خودرو آزادسازی سند خودروهای در رهن خودروسازان است

روند قیمت ها در بازار خودرو در اولین روز هفته نزولی شده است و این کاهش قیمت ها بیشتر در بین خودروهای پراید و پژو بازار مشهود است

شهروند آنلاین: روند قیمت ها در بازار خودرو در اولین روز هفته ریزشی شده است به طوری که در بین خودروهای پراید موجود در بازار پراید ۱۳۱ از ۱۴۹ میلیون تومان در روز گذشته امروز به ۱۴۸ میلیون تومان رسیده است و پراید ۱۳۲ نیز از آخرین روز هفته تاکون ۲ میلیون تومان ارزان شده است و این خودرو در حال حاضر ۱۳۹ میلیون تومان قیمت خورده است و پراید ۱۵۱ مدل ۱۴۰۰ نیز از ۱۷۶ میلیون تومان در آخرین روز هفته امروز به ۱۷۵ میلیون تومان رسیده است.

در بین خودروهای پژو نیز این کاهش قیمت ها به چشم می خورد به طوری که پژو پارس سال از ۲۹۲ میلیون تومان در آخرین روز هفته امروز به ۲۸۵ میلیون تومان رسیده است و مدل ۱۳۹۹ این خودرو نیز از آخرین روز هفته تاکنون ۵ میلیون تومان ارزان شده است و این خودرو در حال حاضر ۲۷۰ میلیون تومان قیمت خورده است.

تقاضای کاذب یا هیجانی در بازار دیده نمی‌شود

طبق اعلام رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران، در حالیکه بازار خودرو در آرامش کامل به سر می‌برد و تقاضای کاذب یا هیجانی در بازار دیده نمی‌شود، از روند افزایشی شدن خود دست کشیده و به سمت‌وسوی کاهشی شدن حرکت کرده و قیمت‌ها در بازار امروز (شنبه) نسبت به ۱۰ روز اخیر ارزان‌تر قیمت‌گذاری شده‌اند.

سعید موتمنی، ضمن اعلام این خبر که خودروهای پرتیراژ کاهش قیمت را تجربه کرده‌اند، اظهار کرد: بازار خودرو در حال حاضر در وضعیت کاملا آرام قرار گرفته است و قیمت‌ها نسبت به ۱۰ روز گذشته، پایین‌تر آمده است؛ بطور مثال پژو پارس که تا ۳۰۰ الی ۳۰۵ میلیون تومان هم پیش رفت، امروز (شنبه) ۲۷۳ تا ۲۷۵ میلیون تومان معامله شده است یا سمند EF۷ که تا چند روز گذشته در محدوده ۳۵۰ میلیون قرارداشت، امروز ۳۲۴ یا ۳۲۵ میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است. همچنین در محصولات گروه سایپا نیز کاهش دو تا سه میلیون تومانی قیمت‌ها دیده می‌شود.

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران تاکید کرد: همچنان مشتری در بازار کم و بازار بر مدار معاملات واقعی برقرار است. مصرف‌کنندگان واقعی که نیاز به خودرو دارند، خرید خود را انجام می‌دهند و تقاضا برای سرمایه‌گذاری و تقاضای کاذب در بازار دیده نمی‌شود.

وی ضمن اشاره به طرح آزادسازی طرح مشروط واردات خودرو، خاطرنشان کرد: چنانچه واردات صورت گیرد، تعادل‌سازی در بازار به‌ویژه در مورد خودروهای خارجی صورت خواهد گرفت و از قیمت خودروهای خارجی خواهد کاست اما هنوز به سبب اینکه اتفاقی نیفتاده است، تاثیری نداشته است.

موتمنی علت اصلی ریزش قیمت‌ها در بازار خودرو را آزادسازی سند خودروهای در رهن خودروسازان، دانسته و گفت: برای آن دست افرادی که در طرح‌های فروش خودروسازان به سبب سرمایه‌گذای شرکت کرده بودند، به سبب اینکه سند خودرو به مدت یکسال در رهن خودروساز باقی می‌ماند، امکان فروش وجود نداشت. حال که امکان فک رهن زودتر از موعد خودروها فراهم شده است، این افراد فروشنده شده و خودروی خود را در بازار عرضه کرده‌اند. بنابراین با توجه به اینکه در حال حاضر فروشنده در بازار بیشتر از خریدار است.

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تصریح کرد: طبیعی است که با عرضه متناسب ( حتی افزایش جزئی عرضه/ نسبی) فاصله قیمتی کارخانه تا بازار کمتر می‌شود. باتوجه به اینکه در حال حاضر فروش از تقاضا بیشتر شده است و خودروهای در رهن خودروسازان هم آزاد شده و برای فروش به بازار آماده است، قیمت‌ها نسبت به ۱۰ روز گذشته کاهشی شده است.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.