زندگی ۴میلیون مهاجر در ایران

با اینکه ایران یک‌درصد از جمعیت جهان را به خود اختصاص داده، اما 2درصد از مهاجران دنیا در ایران زندگی می‌کنند

به گزارش ایلنا؛ دبیر اتاق بازرگانی تهران اظهار داشت: «موضوع مهاجرت را از دو وجه انسانی اجتماعی و اقتصادی می‌توان بررسی کرد. خوشبختانه یا متاسفانه ما در یک گسل جغرافیایی سیاسی پرخطر هستیم. دو قرن است که این منطقه مرتبا در حال لرزش و تکان است. طبیعتا در این شرایط اگر کشوری در منطقه دارای ثبات نسبی باشد، مهاجرت به این کشور افزایش می‌یابد.»

او افزود: «به طور رسمی چهار میلیون مهاجر در ایران زندگی می‌کنند. با اینکه ایران یک‌درصد از جمعیت جهان را به خود اختصاص داده، اما 2درصد از مهاجران دنیا در ایران هستند. نزدیکی فرهنگی هم کمک کرده تا هضم فرهنگی–اجتماعی مهاجران در کشور کار آسان‌تری شود.»

بهمن عشقی  اظهار کرد: «در دوران بازسازی کشور بخش زیادی از کار بر دوش مهاجران بود، بعد از جنگ تحمیلی 1.2تریلیون دلار به کشور خسارت وارد شد که بازسازی آن کار بزرگی بود که بدون کمک مهاجران افغانستانی شدنی نبود. بنابراین مهاجران افغانستانی حق بزرگی در گردن ما دارند.»

او اضافه کرد: «با هر 10درصد افزایش مهاجران در جهان یک‌ونیم درصد تجارت جهانی رشد پیدا می‌کند. عراق و افغانستان امروز از بزرگ‌ترین مقاصد صادراتی ایران هستند که حتی اگر ما برنامه خاصی را پیش نبریم، خودشان کالاهای ایرانی را به این کشورها می‌برند. بنابراین مهاجرت برای ایران یک فرصت است.»

عشقی خاطرنشان کرد: «اتاق بازرگانی تهران که دارای سه مولفه قدرت، قوام و قدمت است، وظیفه تسهیل روانگرایی این اندیشه در جامعه را دارد تا برخورد طبقاتی و نژادی در جامعه و همچنین در سطح حاکمیت با مهاجران وجود نداشته باشد. امیدواریم روزی ملت‌ها در کنار هم در خاورمیانه در صلح زندگی کرده و اگر مهاجرتی صورت می‌گیرد، از سر اجبار نباشد.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.