مازندران صدرنشین ماموریت‌های امدادی

کارنامه آذرماه امدادونجات جمعیت هلال‌احمر در استان‌های مختلف کشور اعلام شد

درست است ماموریت تیم‌های امداد زمستانه از ابتدای دی‌ماه آغاز شد اما نجاتگران هلال‌احمری از نیمه‌های پاییز با استقرار در پایگاه‌های امدادی کار سخت امداد زمستانه را به‌خصوص در محورهای برفگیر و سرد آغاز کرده بودند. به محض شروع فصل بارش‌ها تیم‌های امدادی وارد میدان شدند و کارنامه خوبی از خود به جای گذاشتند به‌طوری که براساس اعلام سازمان امدادونجات بیش از 2هزار عملیات امدادی در آذرماه امسال انجام شده است و جمعیت هلال‌احمر استان مازندران هم در انجام این ماموریت‌ها گوی سبقت را از سایر استان‌ها ربوده است. به‌گفته رئیس سازمان امدادونجات جمعیت هلال‌‎احمر در یک ماه گذشته، در مجموع 2هزار و 382مورد عملیات امدادونجات انجام شد که 8درصد نسبت به مشابه سال قبل رشد داشته است. مهدی ولی‌پور می‌گوید: «66درصد از مجموع عملیات‌های امدادی ماه گذشته مربوط به عملیات امداد جاده بوده، به‌طوری که آمارها حکایت از آن دارند که در این مدت 1577عملیات امدادونجات جاده‌ای، 333مورد رهاسازی مصدومان و فوتی‌ها به ثبت رسیده است. براساس گزارش رئیس سازمان امدادونجات 61 مورد عملیات امدادونجات جوی و 120مورد عملیات امدادونجات ارتفاعات کوهستان و مناطق جنگلی در آذرماه انجام شد که نسبت به‌مدت زمان مشابه سال قبل، به‌ترتیب کاهش 48درصدی و 4درصدی داشته است.» ولی‌پور با اشاره به اینکه 19درصد از سوانح جاده‌ای در سه استان شمالی کشور انجام شد، یادآور می‌شود در استان‌های مازندران، اصفهان و گلستان به‌ترتیب 354، 236و 123عملیات، بیشترین خدمات امدادونجات در ماه گذشته انجام شد که انجام عملیات امدادی در این استان‌ها نسبت به‌مدت زمان مشابه سال گذشته، به‌ترتیب رشد 15، 10و 5درصدی داشته است.

فاطمه عسگری‌نیا_شهروند آنلاین:استان مازندران که به‌عنوان استان برتر در کشور به لحاظ ارائه خدمات امدادی به حادثه‌دیدگان انتخاب شده است نجاتگرانش در حوزه‌های مختلف امدادی اعم از برف و کولاک، تصادفات جاده‌ای، طوفان دریایی و ساحلی، کوهستان، شهری، صنعتی، کارگاهی،  سیل و آبگرفتگی به امدادرسانی پرداخته‌اند، موفق شده‌اند به لحاظ پوشش 4669حادثه، به این رتبه دست یابند.

مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر استان مازندران می‌گوید: «محور کندوان این استان یکی از حادثه‌‌خیزترین و خطرناک‌ترین محورهای مواصلاتی مازندران است که بخش قابل‌توجهی از ماموریت‌های امدادی آذرماه امسال را هم به‌خود اختصاص داده است.»

به‌گفته او 5075تیم عملیاتی جمعیت هلال‌احمر استان مازندران در 4669حادثه‌ای که پوشش امدادی دادند به یاری 35هزار و 858حادثه‌دیده رفته و موفق شدند به 12هزار و 531نفر امدادرسانی کنند. مصدومانی که 9070نفرشان در همان محل حادثه به‌صورت سرپایی خدمات دریافت کردند و 1725نفرشان هم به مراکز درمانی منتقل شدند.

بارش برف، کولاک و لغزنده شدن مسیرهای جاده‌ای هم باعث شد تا 199نفر از مسافران درراه‌مانده در محورهای مواصلاتی استان مازندران از امکانات اسکان موقت جمعیت هلال‌احمر بهره‌مند شوند.

مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر استان مازندران می‌گوید: «در این استان به‌واسطه وجود جنگل، کوهستان، ساحل و جاده‌های پرپیچ‌وخطرناک شاهد بروز حوادث زیادی هستیم. به‌خاطر همین همواره این استان در ارزیابی‌های 3‌ماهه و 6ماهه سازمان امدادونجات، رتبه نخست را از آن خود می‌کند.»

به‌گفته او محورهای سوادکوه که به فیروزکوه می‌رود، محور هراز که به آمل می‌رود و محور کندوان از حادثه‌‌خیزترین محورهای مواصلاتی استان مازندران است: «در طرح امداد زمستانه تمام 34پایگاه ثابت ما در کنار 8پایگاه ویژه دیگر به‌صورت شبانه‌روزی مشغول ارائه خدمات به هموطنان هستند تا زمستانی آرام‌تر را با هم تجربه کنیم.»

رتبه اول حوادث ترافیکی را داریم

در استان اصفهان هم که رتبه دوم عملیات‌های امدادی را در آذرماه امسال به‌خود اختصاص داده است، نیروهای نجاتگر جمعیت هلال‌احمر به‌صورت شبانه‌روزی مشغول خدمات‌رسانی به مردم هستند. به‌گفته داریوش کریمی، معاون امدادونجات جمعیت هلال‌احمر این استان، درست است استان اصفهان در مجموع ماموریت‌ها و عملیات‌های امدادی که انجام می‌دهد رتبه دوم کشور را بعد از مازندران کسب کرده است اما در پوشش امدادی حوادث ترافیکی و جاده‌ای رتبه نخست را دارد: «آمار حوادث ترافیکی در استان اصفهان متاسفانه بالاست. این در شرایطی است که مساحت جاده‌های ترانزیتی ما بسیار است، اما تعداد پایگاه‌های حوادث ترافیکی‌مان متناسب با این وسعت زیاد است.»

به‌گفته او در دو ماه اخیر و در پی بارش‌های پاییزه و زمستانه در مناطق سردسیر کوهستانی استان، لغزنده شدن جاده‌ها و تردد مردم در محورهای جنوب‌غرب استان اعم از فریدن، فریدونشهر، چالگان، خوانسار، سمیرم، شهرضا و دهاقان با مشکلات بسیاری همراه شد، حتی در برخی از محورها شاهد انسداد محور بودیم اما با حضور نجاتگران جمعیت هلال‌احمر و بکارگیری تمام توان‌شان در خدمت‌رسانی به مردم شرایطی ایجاد شد که همه توانستند با آرامش از این برهه عبور کنند: «با وجود تمامی اقدامات صورت‌گرفته برای امدادرسانی سریع به هموطنان در محورهای مواصلاتی متاسفانه برخی اوقات حوادث چنان تلخ و گسترده است که به هر ‌ترتیب روند امدادرسانی را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. برای مثال همین چند روز گذشته ظرف مدت یک روز ما شاهد دو تصادف بزرگ زنجیره‌ای در استان بودیم که طی آن بالغ بر 40نفر حادثه دیدند.»

کریمی ‌توضیح می‌دهد: «‌محور قم -کاشان – اصفهان» خطرناک‌ترین و حادثه‌‌خیزترین محور استان اصفهان است. نبود نیوجرسی در برخی از قسمت‌های این محور باعث شده تا ما شاهد حوادث تلخ زیادی باشیم چراکه اغلب مسافرانی که از تهران راهی جنوب می‌شوند از این محور عبور می‌کنند. بعد از این محور، محور اصفهان به شهرضا به سمت یاسوج و شیراز از دیگر محورهای پرخطر استان اصفهان است.»

معاون امدادونجات جمعیت هلال‌احمر در ادامه از طرح جامعه استان اصفهان برای رفع نقاط پرخطر در محورهای حادثه‌خیز استان به «شهروند» خبر می‌دهد و می‌افزاید: «امید است با رفع این نقاط و اقدامات پیشگیرانه در سایه آموزش‌های اساسی شاهد کاهش تصادفات، تلفات و مصدومان حوادث ترافیکی در این محورها باشیم.»

کریمی می‌گوید: «در طرح امداد زمستانه جمعیت هلال‌احمر استان اصفهان 42پایگاه ثابت با همکاری بیش از 800نیروی نجاتگر مشغول خدمات‌رسانی به مردم هستند.»

دهانه‌های برفگیر و خطرناک بلای جان مردم

بعد از مازندران و اصفهان این استان گلستان است که رتبه سوم عملیات‌های امدادی را در آذرماه امسال از آن خود کرده است. استانی که به‌گفته مدیرعامل جمعیت هلال‌احمرش نیروهای سرخ‌وسفیدپوشش حسابی پای کار هستند و در انجام ماموریت‌ها از جان مایه می‌گذارند. او با تقدیر از پرسنل مرکز EOC استان اضافه می‌کند: «‌در این مرکز جمعی از بانوان هلال‌احمری فعالیت دارند که با انتقال سریع و به‌موقع ماموریت‌ها به نیروهای امدادی سهم بزرگی در نجات جان انسان‌ها دارند.»

او با بیان اینکه روزانه 107نفر از نجاتگران جمعیت هلال‌احمر استان گلستان مشغول خدمات‌رسانی به مردم در پایگاه‌ها و شعب هستند به «شهروند» از فعالیت 35تیم و پایگاه امداد زمستانه در این استان خبر می‌دهد و بیان ‌می‌کند: «‌ما در استان  چهار دهانه کوهستانی برفگیر خطرناک داریم که نیروهای امدادی و نجاتگرمان بی‌وقفه در این مراکز در حالت آماده‌باش هستند.»

به‌گفته او دهانه کوهستانی توسان در روستای چهارباغ ازجمله این دهانه‌های کوهستانی برفگیر و خطرناک است که هرساله توان زیادی از نجاتگران ما در این بخش صرف کمک به مردم می‌شود: «‌این دهانه کوهستانی دارای پیچ‌های تند 90درجه است و سقوط از ارتفاع افراد، بارهاوبارها در این منطقه تجربه شده و یکی از نگرانی‌های همیشگی ماست.»

غریب‌آبادی با اشاره به دهانه کوهستانی درازنوی کردکوی هم می‌گوید در این دهانه هم هرساله شاهد حوادث بسیاری هستیم و اگر افراد به رانندگی در این منطقه آشنا نباشند قطعا با چالش‌های بسیاری روبه‌رو می‌شوند: «دهانه کوهستانه بلند رامیان و دهانه خوش‌ییلاقی هم از دیگر دهانه‌های کوهستانی استان گلستان هستند که در فصل زمستان حوادث زیادی را به‌خود می‌بینند. دهانه‌هایی که عبور از آنها بدون زنجیر چرخ، لباس گرم، آذوقه کافی و از همه مهم‌تر رانندگی ایمن برای همه، خطرآفرین است.»

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.