دور جدید قیمت‌گذاری دوگانه محصولات لبنی

کدام مدل شیر گران شده است؟

سخنگوی صنایع فرآورده‌های لبنی گفت: قیمت محصولات لبنی که مشمول قیمت‌گذاری دولتی هستند، افزایش نیافته و اگر هم افزایش قیمتی رخ داده، در آن دسته از محصولات لبنی بوده که قیمت آنها توسط کارخانه‌ها بر اساس سود و زیان و هزینه‌های تولید تعیین می‌شود

شهروند آنلاین: محمدرضا بنی‌طبا در پاسخ به این سوال که آیا قیمت شیر در روزهای اخیر افزایش یافته است یا خیر، اظهار کرد: «۱۰ محصول لبنی پرمصرف (شیر، ماست و پنیر معمولی) که ۸۰درصد تولیدات کارخانه‌ها را تشکیل می‌دهد، توسط دولت قیمت‌گذاری می‌شوند و کارخانه‌های لبنیاتی اجازه ندارند در قیمت این محصولات دست ببرند و نهادهای نظارتی نیز ناظر بر عملکرد کارخانه‌ها هستند. اما قیمت‌گذاری محصولاتی که روی آنها فرآوری خاص‌تری انجام می‌شود، مانند ماست‌های پرچرب یا با طعم‌های مختلف، بستنی، شیرهای بدون لاکتوز، حاوی ویتامین دی یا شیرهای ESL (شیر فراپاستوریزه) و پنیرهایی که فرآوری خاصی روی آنها انجام شده، بر عهده کارخانه‌ها آن هم براساس سود و زیان و هزینه تمام‌‎شده تولید است.

او ادامه داد: «علیرغم اینکه شرکت‌ها در این ۱۰ محصول لبنیاتی که مشمول قیمت‌گذاری دولتی هستند، زیان می‌بینند و تحت فشار  هستند؛ چون قیمت‌های مصوب هزینه تمام‌شده تولید را پاس نمی‌کند، اما قیمت‌ها را تغییر نداده‌اند و فشاری که درحال حاضر گریبانگیر شرکت‌ها شده، ناشی از سیاست‌گذاری اشتباه در این بخش است.

سخنگوی صنایع فرآورده‌های لبنی اضافه کرد: «در مصوبه ستاد تنظیم بازار در بیست‌وششم شهریورماه مشخصا اعلام شد که با توجه به افزایش قیمت شیرخام، افزایش قیمت لبنیات سریعا در دستور کار قرار گیرد، اما با گذشت بیش از دوماه از این مصوبه هنوز هیچ خبری از اصلاح قیمت شیرخام و به تبع آن، محصولات لبنی پرمصرف نیست. ستاد تنظیم بازار با وجود اینکه مستندات مربوط به افزایش هزینه تولید را در اختیار دارد و از شرایط سخت تولیدکنندگان آگاه است، هنوز به تصمیم‌گیری نرسیده که امیدواریم هرچه زودتر به جمع‌بندی و تصمیم برسند.

او با بیان اینکه افزایش قیمت شیر خام به بیش از ۴هزار تومان و همچنین افزایش هزینه‌های تولید در محصولات پتروشیمی، حمل‌ونقل و… واقعیت‌هایی است که ستاد تنظیم بازار، سازمان حمایت و وزارت جهاد از آن آگاهی دارند و از آنها درخواست کرد که هرچه سریع‌تر به این موضوع ورود کنند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.