روز جهانی داوطلب در خانه هلال هرندی

ربیعی: آشنایی با سازمان‌های داوطلبانه به پویایی جامعه کمک کند

دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس‌جمهوری گفت: یاد بگیریم که فرزندان‌مان را از کودکی با سازمان‌های داوطلبانه آشنا کنیم؛ این کار هم به پویایی جامعه کمک می‌کند و هم جامعه را از فردگرایی منفی دور می‌کند

«علی ربیعی» به مناسبت روز جهانی داوطلب، در خانه هلال‌ هرندی تهران با تبریک روز جهانی داوطلب، داوطلبی را یک روحیه و فرهنگ عنوان کرد و گفت: «هر جامعه‌ای بدون توجه به روحیه داوطلبی پویا و بانشاط نخواهد بود.»

عمده نقطه‌نظرات دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس‌جمهوری در ادامه می‌آید: 

– مفاهیمی مانند مددکاری و خیرین سازمان‌پذیر نیستند اما اگر می‌خواهند اثرپذیر باشند، باید در درون سازمان شکل بگیرند. داوطلبی یک ساختار معنوی است که در درون جامعه و ارزش‌های آن شکل گرفته است.

– به‌عنوان یک کنشگر اجتماعی و کسی که سال‌ها در مسائل اجتماعی بوده‌ ام، معتقدم هیچ دوره‌ای چون سال‌های اخیر نیاز به همدلی و هم‌آوایی در کنار هم نداریم.

– تحریم‌ها و تروریسم اقتصادی باعث شد در سال‌های اخیر آنگونه که باید در کنار هم نباشیم. اکنون باید همه در کنار هم باشیم و از عمری که خدا به ما داده است، در نظام داوطلبی استفاده کنیم.

– همه باید به ‌شکل داوطلبانه کنار هم باشیم؛ مثلا من معلم هستم می‌توانم داوطلبانه درس بدهم، یا افراد در حرفه‌های دیگر می‌توانند داوطلبانه در کنار هم باشند.

– دولت بعد از جلسه‌ای که دل‌مشغولی مقام معظم رهبری در آسیب‌های اجتماعی مطرح شد، ساختارهای مناسبی را برای برطرف‎کردن نگرانی مقام معظم رهبری ایجاد کرد که معطوف به آسیب‌های اجتماعی بود.

– همه ما در جامعه باید بدانیم آسیب این نیست که دیگران دارند ما نداریم، آسیب این است که هیچ‌کس در جامعه ایمن نخواهد بود.

– ترک تحصیلی‌های زودرس آسیب است که در سمن‌های (سازمان‌های مردم‌نهاد) محلات درحال برطرف‌شدن هستند. باید از ظرفیت‌های محلات برای آسیب‌های اجتماعی استفاده کنیم.

– هلال‌احمر یک سازمان مستقل و معنوی جامعه است. توصیه می‌کنم هلال ا‌حمر از همه ظرفیت‌هایی که دارد، در  قالب نظام سمن‌ها استفاده کند.

– هلال‌احمر فقط برای سیل و زلزله و بلایای‌های طبیعی نیست، این تصور نادرست است. البته این کار تخصصی آنهاست اما هلال‌احمر امروز برای مسائل جاری و روز و حتی برای بحران‌های اجتماعی که در محلات صورت می‌گیرد، ظرفیت دارد.

– اساسا یاد بگیریم که فرزندان‌مان را از کودکی با سازمان‌های داوطلبانه آشنا کنیم؛ این کار هم به پویایی جامعه کمک می‌کند و هم جامعه را از فردگرایی منفی دور می‌کند و هم بچه‌هایی که در این فضاها رشد می‌کنند، می‌آموزند در مواقع بحران به دیگران کمک کنند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.