دولت ایران عملگراست

امیرعبداللهیان در دیدار با بشار اسد: با طالبان و همه طرف‌ها در افغانستان در ارتباطیم

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به عملگرابودن دولت جدید در جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: «ما یک برنامه توسعه پایدار اقتصادی را در نظر داریم که حتی با فرض تداوم تحریم‌های ظالمانه علیه ایران آن را دنبال خواهیم کرد.»

شهروندآنلاین: وزیر امور خارجه کشورمان پس از ورود به دمشق، در محل کاخ ریاست جمهوری سوریه با بشار اسد، رئیس‌جمهوری این کشور دیدار و درخصوص گسترش روابط دوجانبه و تحولات منطقه‌ای و موضوعات بین‌المللی گفت‌وگو کرد.

در این ملاقات تقویت و تعمیق هر چه بیشتر مناسبات دوجانبه میان دو کشور مورد تاکید قرار گرفت، همچنین درخصوص تحولات افغانستان یمن و عراق و سوریه تبادل‌نظر به عمل آمد.

وزیر خارجه کشورمان تماس‌های گسترده میان مقامات عالی دو کشور را نشانگر عمق روابط میان ایران و سوریه خواند و پیروزی‌های سیاسی، بین‌المللی و میدانی سوریه را تبریک گفت و اظهار داشت فضای دیپلماتیک در نشست‌های اخیر مجمع عمومی سازمان ملل نشانگر آن بود که اوضاع به نفع سوریه تغییر کرده است.

امیرعبداللهیان ضمن تشریح سیاست جمهوری اسلامی ایران در قبال تحولات افغانستان اظهار داشت: «ما با همه طرف‌ها در افغانستان از جمله طالبان در ارتباط هستیم و آنها را دعوت به تشکیل دولت فراگیر می‌کنیم.»

رئیس‌جمهوری سوریه در این ملاقات اظهار داشت: «در مدت کمی که از دیدار قبلی ما می‌گذرد تحولات زیادی رخ داده است که به نفع همه ما بوده است. ما توانستیم انتخابات ریاست‌جمهوری را با موفقیت برگزار کنیم. خروج آمریکا از افغانستان نشان ظهور محورهای جدید و افول و زوال محور غربی است. کشورهای منطقه و همسایه افغانستان می‌دانند که آمریکا مسئولیت اعمال و سیاست‌هایش در افغانستان را نمی‌پذیرد.»

جمهوری اسلامی ایران این ظرفیت را دارد و باید برای به موفقیت رسیدن تحولات افغانستان، با کشورهای همسایه آن و سایر کشورهای صاحب نقش وارد مذاکره شود، چراکه آمریکایی‌ها می‌خواهند بین کشورهای همسایه افغانستان اختلاف ایجاد کنند.

بشار اسد همچنین بیان کرد: «ما در چارچوب منافع ملی سوریه با کمیته قانون اساسی تعامل می‌کنیم و نه با مداخله و تحمیل نظرات خارجی.»

او درخصوص تحولات ادلب بر خاتمه اشغالگری و بازگشت همه مناطق تحت اشغال به آغوش سوریه تاکید کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان نیز با اشاره به عملگرابودن دولت جدید در جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: «ما یک برنامه توسعه پایدار اقتصادی را در نظر داریم که حتی با فرض تداوم تحریم‌های ظالمانه علیه ایران آن را دنبال خواهیم کرد. البته به زودی به مذاکرات وین بازمی‌گردیم و موضوع راستی‌آزمایی و دریافت ضمانت‌های لازم برای اجرای تعهدات از سوی طرف‌های غربی را مد نظر داریم.»

او ادامه داد: «اگر این مذاکرات به نتیجه رسید، ما از آن برای تسریع در اجرای برنامه توسعه کشورمان بهره خواهیم گرفت، ولی پیشبرد برنامه را متوقف آن نخواهیم کرد.»

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.