ظریف : بدهکار مردم هستیم

حق مردم نیست به خاطر دعوا‌های سیاسی، منافعشان در نظر گرفته نشود

وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: حق این مردم نیست که به خاطر دعوا‌های سیاسی و جناحی منافع آن‌ها را در نظر نگیریم.

محمد جواد ظریف ظهر روز دوشنبه در آخرین روز از هفته دفاع مقدس در مراسم تجلیل از خانواده شهدای وزارت خارجه با اشاره به مقاومت مردم ایران در برابر فشار‌ها گفت: ما شرمنده مردم هستیم که در برابر این همه مقاومت و اقتدار بخشی که آن‌ها انجام داده اند آنچه را که باید در برابر آن‌ها انجام می‌دادیم انجام ندادیم، باید بپذیریم آنچه را که باید برای مردم انجام می‌دادیم، انجام نداده ایم، باید بپذیریم که بدهکار مردم هستیم و باید بپذیریم این سخنان امام که مردم، ولی نعمت ما هستند را نپذبرفتیم.

ظریف گفت: این حق مردم ما نیست که به خاطر دعوا‌های سیاسی و جناحی منافع آن‌ها در نظر گرفته نشود.

وی خطاب به خانواده شهدا گفت من در برابر شما سر تعظیم فرود می‌آورم و در برابر بزرگی شما اظهار شرمندگی و احساس کوچکی می‌کنم.

وزیر امور خارجه ایران گفت: از همین راه دور با توجه به شرایط ویژه کشور عراق و ایران به حضرت اباعبدالله و یاران و خاندانش عرض ارادت می‌کنیم.

وی افزود: آنچه که امروز به کشور اقتدار بخشیده آن هم شرایط ناگوار بین‌المللی و منطقه‌ای و نابسامانی‌ها، مردم هستند. همین اقتدار اجازه نداده کسی بتواند به این مردم توهین کند. این مردم اجازه نداده‌اند که هیچ قدرت و یاوه‌گویی بتواند بگوید «اگر من حمایت از شما را بردارم شما ظرف یک هفته تا ده روز به زبان دیگری صحبت می‌کنید.» ما توانستیم ۸ سال با رژیم تا بن دندان مسلح صدام که می‌خواستند تهران و اهواز را تصرف کنند و از اهواز با مردم دنیا سخن بگویند، با وجود مردم بی‌دفاع کشورمان مقابله کنیم.

وزیر امور خارجه ایران اظهار داشت: آنچه که باعث شد صدام و صدامیان به زباله‌دان تاریخ بپیوندند و مردم بزرگ باشند، فرهنگی است که از عاشورا داریم و این همان فرهنگی است که از جهاد و شهادت و مقاومت داریم.

وی خاطرنشان کرد: درست است که نیرو‌های نظامی حامی این مرز و بوم هستند، اما آن‌ها نیز از همین مردم عاشق ایثار و شهادت برخواسته‌اند؛ آنچه که به ما قدرت و توان داده و باعث شده که از همه فشار‌ها و سختی‌ها عبور کنیم، حضور مردم و همین فرهنگ شهادت و ایثار است.

وزیر امور خارجه کشورمان خطاب به خانواده شهدا افزود: شما افتخار ایران و از یادگاران عزت و افتخار ایران هستید، شما و فرزندان ایران را سرپا نگه داشته اند. اگر این نگرش نبود، حتماً هشت سال دفاع مقدس در برابر همه حمایت‌هایی در آن دوران از عراق بود توان ایستادگی نداشتیم. آیا کشوری را سراغ دارید که در دوران دفاع مقدس از متجاوز حمایت نکرده باشد؟ اگر آن‌ها می‌خواهند فراموش کنند ما هیچ‌گاه فراموش نخواهیم کرد.

ظریف یادآور شد: ۷۵ میلیارد پول دادید که جمهوری اسلامی را از پای در بیاورند، اما این خانواده اجازه ندادند. هواپیما به عراق دادید آخرین اطلاعات جبهه‌های ما را به عراق دادید تا بتوانند فرزندان ایران را شهید کنند، با هواپیمای میراژ، موشک اگزو ست از صدام حمایت کردید، اما جنایت‌های شما را این مردم هرگز فراموش نمی‌کنند.

وی خطاب به کشور‌هایی که در دوران جنگ عراق و ایران به صدام کمک کرده بودند، با بیان اینکه هواپیمای آواکس به عراق دادید، حتی وقتی می‌دانستید از سلاح شیمیایی استفاده می‌کنند، اطلاعات ما را به عراق دادید، اظهار داشت: تاریخ اقدامات شما را در این منطقه فراموش نکرده است و جنایات شما را این مردم فراموش نمی‌کنند. شما جنایتکاران علیه بشریت هستید. امروز ادعای حقوق بشر می‌کنید؟ امروز برای ما ادعای مدنیت می‌کنید؟ آنچه که به شما نمی‌آید مدنیت و تمدن است.

ظریف یادآور شد: سلاح فرستادید و همه در آن مشارکت کردید. چه شد که باعث شد صدام به زباله‌دان تاریخ برود؟ همین جوانان ما که در برابر رژیم بعث و حامیانش مقاومت کردند. شما دشمن شماره یک داعش را با زبونی کشتید. شما دشمن داعش هستید و آن را شکست دادید؟ شما دشمن درجه یک داعش را ترور کردید، آنچنان زدید که فقط یک دست از سردار ما باقی ماند. شما ترسو و وحشی هستید، اما نتوانستید این مردم را به زانو در بیاورید.

وزیر خارجه ایران بیان کرد: همه علیه ایران حرکت کردید و هنوز هم می‌کنید. هنوز هم علیه آن طراحی می‌کنید، اما فرهنگ ایثار و شهادت، ایران را نگاه داشته است. مردم بزرگ ایران، یهودیان، زرتشتی، ارمنی عاشق امام حسین هستند و صرف‌نظر از دیدگاه، گرایش، دین و مذهبشان ایران را نگاه داشتند و این عشق و ایمان است که این کشور را سرپا نگاه داشته است.

ظریف گفت: شهدا تاج سر هستند و خانواده شهدا عزت کشور هستند. ما شرمنده مردم هستیم و در برابر این همه بزرگواری آنچه باید را برای مردم انجام ندادیم. بپذیریم که نکردیم آنچه باید برای مردم می‌کردیم. بپذیریم که در برابر خانواده شهدا شرمنده هستیم و بسیار باید تلاش کنیم تا ذره‌ای از آنچه شهدا و خانواده‌شان برای این آب و خاک هزینه کردند را پرداخت کنیم. احساس شرمندگی و کوچکی می‌کنیم. امیدوار هستیم لایق پیروی از راه شهدا باشیم.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.