رپر معروف به اتهام قتل محاکمه می‌شود

بازپرس دادسرای جنایی تهران، حمید صفت را در مرگ ناپدری‌اش مجرم شناخت

پرونده خواننده و رپر مشهور روی میز قضات جنایی دادگاه کیفری استان تهران قرار گرفت. ترانه‌سرا و رپری که خبر بازداشتش در غروب شنبه، بیست‌وهشتم مردادماه‌ سال 96 همه را شوکه کرد. این خواننده 40ماه پیش با ناپدری‌اش درگیر شد؛ درگیری‌ای که در نهایت با مرگ مرد ۶۶ساله پایان یافت. حمید صفت همان خواننده معروفی است که ساعتی پس از مرگ ناپدری‌اش خود را تسلیم پلیس کرد. او به درگیری با هوشنگ اعتراف کرد، ولی اتهام قتل را نپذیرفت.

ماجرای پرونده جنجالی و پیچیده حمید صفت در دادسرا بررسی شد. پزشکی قانونی نیز همزمان بررسی‌های خود را آغاز کرده بود. در نظریه اولیه پزشکی قانونی، علت مرگ خونریزی و آسیب مغزی بر اثر اصابت جسم سخت به سر اعلام شده بود، با این حال حمید صفت به این نظریه اعتراض کرد.

انکار قتل

او در جلسات بازپرسی ماجرای این درگیری را این‌طور توضیح داد: «چند روز پیش از طریق تماس تلفنی برادرم متوجه شدم مادرم با همسرش درگیر شده است. من برای بررسی موضوع به خانه آنها در خیابان شیخ بهایی رفتم، اما سماجت و پرخاشگری‌های ناپدری ام ادامه داشت تا اینکه مجبور شدم برای آرام‌کردن او کاری کنم، با او درگیر شدم و چند ضربه‌ای به هم زدیم. من با شیء یا وسیله‌ای به سر او ضربه‌ای وارد نکردم، فقط یک گلدان به دیوار کوبیدم تا او را بترسانم، بعد هم به سمتش رفتم و ضربه‌ای به ‌صورتش زدم.»

آزادی با قرار وثیقه

این صحبت‌ها درحالی مطرح شد که حمید صفت در برابر اتهام قتل عمد قرار گرفت. با این حال او به این اتهام اعتراض داشت، برای همین کمیسیون سه‌نفره پزشکی قانونی تشکیل شد و این‌بار حمید را ٨٥‌درصد مقصر مرگ ناپدری‌اش اعلام کرد. اما این نتیجه نهایی نبود، دو کمیسیون دیگر، یکی پنج‌نفره و دیگری هفت‌نفره برای پرونده این خواننده مشهور تشکیل شد. درنهایت این پسر ٥٠‌درصد مقصر مرگ ناپدری‌اش شناخته و ٥٠‌درصد دیگر عامل مرگ بیماری مقتول میانسال اعلام شد. بعد از گذشت ٩ماه و طی‌شدن مراحل مختلف در این پرونده، حمید صفت با قید وثیقه ٦٠٠ میلیونی آزاد شد.

اوایل امسال بود که این‌بار هیأت 9‌نفره به بررسی موضوع پرداخت. در نهایت اعلام شد که علت مرگ مقتول ضربه به سر بوده، ولی این ضربه کُشنده نبوده است. طبق این نظریه داروهایی که قربانی به‌ دلیل بیماری‌هایش مصرف می‌کرده، در مرگ او بی‌تأثیر نبوده است.

نظریه کمیسیون 11نفره

اولیای دم به این نظریه اعتراض کردند و این‌بار پرونده وارد مرحله دیگری شد. هیأت 11نفره پزشکی اسفند‌ماه پارسال پرونده را بررسی کردند. پنج‌ماه قبل بود که نظریه این کمیسیون نیز اعلام شد. بر اساس این نظریه، بیماری‌های زمینه‌ای مقتول در مرگ او دخیل بودند. بنابراین با نظر اصلی کمیسیون پزشکی آخرین دفاعیات حمید صفت نیز گرفته شد. او باز هم حرف‌های قبلی خود را تکرار کرد و گفت که با ناپدری‌اش هیچ مشکل خاصی نداشته و در مرگ او نقشی نداشته است.

کیفرخواست به اتهام قتل عمد

حرفی که حمید صفت بارها در جلسات بازپرسی اعلام کرد این بود که او از بیماری ناپدری‌اش هیچ اطلاعی نداشته، از طرفی هم بر اساس آخرین نظریه کمیسیون 11نفره پزشکی قانونی مشکلات و بیماری قربانی در مرگش دخیل بوده است. این درحالی است که در تحقیقات مشخص شد حمید صفت چندبار برای ناپدری‌اش دارو خریده بود. این مسأله نشان‌دهنده این است که او از بیماری ناپدری‌اش باخبر بوده است. بنابراین بازپرس پرونده با توجه به ماده 290 قانون مجازات اسلامی این خواننده را مجرم شناخت. بر اساس بند «پ» این ماده قانونی، اگر کسی آگاهی داشته باشد که فردی بیمار است و ممکن است با یک ضربه جانش را از دست بدهد و با این آگاهی به فرد بیمار آسیب بزند، مرتکب قتل عمد شده است. قاضی ساسان غلامی، بازپرس جنایی تهران رپر معروف را در مرگ ناپدری‌اش مجرم شناخت و برای او به اتهام مباشرت در قتل عمدی کیفرخواست صادر شد، بنابراین پرونده به دادگاه کیفری ارسال و حمید صفت به زودی محاکمه خواهد شد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.