رنج بارِ زندگی‌شان کم شود

طرح‌های کارآفرینی برای زنان کولبر در راستای توسعه تسهیلگری و اشتغالزایی در مناطق محروم برنامه‌ریزی و اجرا می‌شود

بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام که توانمندی و ایجاد فرصت‌های شغلی در مناطق محروم و کم‌برخوردار کشور را در دستور کار خود قرار داده است، امسال ورودی جدی به حوزه اشتغالزایی کولبران سه استان مرزی کردستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی داشته و قرار است تا پایان سال 99، 11 هزار شغل را برای این کولبران به بهره‌برداری برساند.

شهروند آنلاین: هر چند آمار دقیق، قطعی و متقنی از تعداد کولبران در ایران موجود نیست اما آمارهای غیررسمی از فعالیت 80 تا 170 هزار کولبر در مرزهای غربی کشور حکایت دارد.

همچنین اگر کولبری در سال‌های نه چندان دور تنها مختص مردان بود، شواهد نشان می‌دهد که امروزه زنان زیادی به‌ناچار رزق و روزی خود را از این راه به دست می‌آورند و پا به پای مردان ساعت‌ها پیاده‌روی طاقت‌فرسا همراه با مخاطرات فراوان را در ارتفاعات صعب‌العبور به جان می‌خرند.

زنانی که اغلب به شکل ناشناس و با چهره‌های پوشیده، گرفتار معضل کولبری هستند.

با وجودی که در سال‌های اخیر از رفع معضل کولبری و ساماندهی کولبران زیاد سخن به میان آمده و وعده و وعید و طرح‌های مختلف ارایه شده است، اما در عمل اتفاق خاصی نیفتاده و راهکاری اصولی اندیشیده و عملیاتی نشده است.

در این میان، بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام که توانمندی و ایجاد فرصت‌های شغلی در مناطق محروم و کم‌برخوردار کشور را در دستور کار خود قرار داده، امسال ورودی جدی به حوزه اشتغالزایی کولبران سه استان مرزی کردستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی داشته و قرار است تا پایان سال 99، 11 هزار شغل را برای این کولبران به بهره‌برداری برساند.

به گفته مدیرعامل بنیاد برکت، این بنیاد همچنین درصدد شناسایی زنان کولبر نیز برآمده و تا به امروز تعدادی طرح اشتغالزایی خرد و خانگی را برای این زنان راه‌اندازی کرده است.

امیرحسین مدنی در این‌باره توضیح می‌دهد: «طی ماه‌های گذشته 110 زن کولبر در روستاهای 7 شهرستان سروآباد، بانه و کامیاران در استان کردستان و پاوه، ثلاث باباجانی، جوانرود و روانسر استان کرمانشاه شناسایی شده‌اند و تحت پوشش فعالیت‌های اشتغالزایی بنیاد برکت قرار گرفته‌اند.»

به گفته مدنی 110 طرح اشتغالزایی اجتماع‌محور برای این زنان ایجاد 330 فرصت شغلی مستقیم و غیرمستقیم را به دنبال خواهد داشت.

رنج بارِ زندگی‌شان کم شود

مدیرعامل بنیاد برکت با اشاره به سرمایه‌گذاری 99 میلیارد ریالی برای ایجاد این تعداد شغل می‌گوید: «تا به امروز 49 طرح اشتغالزایی راه‌اندازی شده‌اند و 54 طرح دیگر در شرف راه‌اندازی هستند و 7 طرح نیز در مرحله تکمیل فرآیند ثبت‌نام و معرفی به بانک عامل برای دریافت تسهیلات هستند.»

مدنی با تأکید بر اینکه تمام 110 طرح اشتغالزایی تا پایان سال به بهره‌برداری کامل خواهند رسید، تصریح می‌کند: «12 نفر از زنانی را که تا به امروز طرح‌های اشتغالزایی‌شان راه‌اندازی شده است، زنان سرپرست خانوار تشکیل می‌دهند.»

به گفته او، بیشترین مشاغل زنان کولبر در رسته‌های شغلی پرورش دام سبک و سنگین، گردشگری، صنایع دستی و مشاغل خدماتی هستند.

مدیرعامل بنیاد برکت یادآور می‌شود: «بسیاری از این زنان تمایل به اشتغالزایی مستقل ندارند و از طریق همسران‌شان تقاضای دریافت تسهیلات را داشته‌اند. همچنین برخی از آنان در کارگاه‌هایی که دیگر کارآفرینان برکت راه‌اندازی کرده‌اند مشغول به فعالیت هستند.»

مدنی از هدف‌گذاری ایجاد 5 هزار طرح اشتغالزایی جدید برای کولبران در سال آینده خبر می‌دهد و می‌افزاید: «اولویت این طرح‌ها در سه استان مرزی کردستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی با زنان کولبر خواهد بود.»

او با اشاره به فعالیت 33 مجری و تسهیلگر بنیاد برکت با هدف اشتغالزایی برای کولبران خاطرنشان می‌کند: «این مجریان و تسهیلگران، کولبران را در روستاها و مبادی ورودی استان‌های کردستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی شناسایی و پس از اهلیت‌سنجی، آموزش و تکمیل فرآیند ثبت نام، برای دریافت تسهیلات به بانک عامل معرفی می‌کنند.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.