سفر در تعطیلات نوروز جابه‌جایی ویزای مرگ است

وزیر بهداشت هشدار داد

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: «به هیچ وجه موافق سفر در تعطیلات نوروز نیستیم، التماس می‌کنیم، مردم حتی اگر راه‌ها باز باشد هم به مسافرت نروند، اگر خوزستان جدیدی شکل بگیرد، نمی‌توانم تاب‌آوری نظام سلامت را تضمین کنم.»

شهروندآنلاین: سعید نمکی در مراسم آغاز گام چهارم طرح بسیج ملی شهید سلیمانی در وزارت بهداشت افزود: «هر آمد و شدی باعث بیماری کووید-۱۹ و مرگ می‌شود، مردم حتما رعایت می‌کنند، ویروس را در گوشه‌ای از کشور به گوشه دیگر نبرند. باید جایگزینی ویروس جهش‌یافته را با ویروس قبلی طولانی‌تر کنیم.»

او گفت: «در بررسی که در خوزستان انجام شد، ۵۷درصد بیماران جدید به ویروس جهش‌یافته انگلیسی مبتلا بودند، این خطر بزرگی برای نظام سلامت است، زیرا با ویروسی با قدرت سرایت بالاتر و مرگ‌آفرینی بسیار خطرناک‌تر مواجه هستیم.»

وزیر بهداشت افزود: «هر چه چرخه انتقال را به نفع کاهش سرعت انتقال این ویروس انجام دهیم، بازی را برده‌ایم. نباید فردی این ویروس را به شهر و روستای دیگری ببرد. این ویروس سوغات مرگ‌آوری است.»

التماس می‌کنم سفر نروید

نمکی ادامه داد: «التماس کردیم، تماس نباشد. وزیر بهداشت همیشه باید خواهش و تمنا کند؛ دست ببوسد، پا ببوسد، تا کار انجام شود؛ در جاهای دیگر دنیا وقتی وزیر بهداشت موضوعی را نوشت، انجام می‌شود.»

او گفت: «در جمعیت ساکن غیرشناور مدیریت ساده‌تر می‌شود، وقتی جمعیت مواج باشد، مدیریت سخت می‌شود، از مردم می‌خواهیم مسافرت نروید، بمانید. حضرت عباسی نروید اگر بروید ضرر می‌کنید، خدا نکند چند خوزستان خلق کنیم. اگر خدای نکرده چند خوزستان دیگر شکل گرفت، نمی‌توانم روی تاب‌آوری نظام سلامت قسم بخورم. برخی می‌گویند تاب‌آوری مردم کم شده است، تاب‌آوری همکاران نظام سلامت به شدت کم شده است. در خوزستان ۷۸ همکار من به ویروس جهش‌یافته آلوده شده‌اند.»

نمکی افزود: «نمی‌توانم پرستاری را از یک منطقه دیگر به خوزستان ببریم، وقتی در طول یک هفته پرستار و کادر بهداشت و درمان نیم ساعت پلک نزده است و بی‌خوابی ایمنی بدن او پایین می‌آید و بیمار می‌شود، کار سخت می‌شود.»

ویروس جدید 72 ساعت بیشتر وقت نمی‌دهد

وزیر بهداشت ادامه داد: «این ویروس ۷۲ ساعت بیشتر وقت نمی‌دهد و با ویروس قبلی تفاوت دارد. روزانه با افراد موثر در استان‌ها در تماس هستم. اکنون در خوزستان با طوفان سهمگینی مواجه هستیم  و اگر همکاری‌ها و مدیریت نبود، وضعیت بسیار سختی داشتیم.»

او گفت: «در مدت کوتاهی ۲۵۰ تخت «آی‌سی‌یو» فراهم کردیم. در عرصه مدیریت کرونا، بی‌اعتمادی و بی‌آبرویی برای کشور رقم نزدیم و این افتخاری بزرگ برای کشور است. این طوفانی سهمگین‌تر از طوفان ویروس ووهان است. تشدید بیماریابی که با همکاری بسیج تجربه می‌کنیم، خیلی باید بیشتر از مرحله قبل و با دقت و وسواس اجرا شود.»

نمکی ادامه داد: «تقاضا کرده بودیم امسال سفر را منتفی کنیم و از مردم تقاضا می‌کنیم کمک و همراهی کنند، گرچه مردم در این روزهای سخت در آپارتمان خسته شده‌اند. از عدم دید و بازدید یک قوم عاطفی که همواره با هم میهمانی و دورهمی‌های دلگرم‌کننده داشته‌اند و خرید را کنار گذاشته‌اند و دیدن بزرگ‌تر را کنار گذاشته است، ممنونیم.»

او گفت: «التماس می‌کنیم حتی اگر همه دروازه‌ها باز شد به سفر نروید. نگذارید خوزستان‌های دیگر ایجاد شود، التماس می‌کنم تماس‌ها از منطقه آلوده به مناطق دیگر را قطع کنید، مگر موارد خیلی ضروری با تست‌های قبلی مطمئن.»

بیش از ۲۵درصد تست‌های منفی، کاذب است

وزیر بهداشت افزود: «اگر مسافرت باشد، نمی‌شود از یک کانون جدید آلوده جلوگیری کرد. هر روز باید چرخش ویروس را به جاهای دیگر نظاره کنیم. به عنوان یک متخصص می‌گویم، چه تست سریع و چه «پی‌سی‌آر» انجام شود. درصد زیادی بین ۲۵ تا ۳۸ درصد «پی‌سی‌آر»ها در مدرن‌ترین مراکز دنیا منفی کاذب است، ممکن است میزان ویروس تا حدی باشد که نتوانیم تشخیص دهیم. تست سریع هم منفی کاذب دارد.»

سفر، خطرناک‌ترین عامل گسترش کروناست

او گفت: «حداقل احتمال این است که ۲۵درصد افراد ناقل شناسایی نشوند. «پی‌سی‌آر» کشورهای دیگر هم همیشه قلابی نبوده که موارد قلابی هم بوده، اما ممکن است افرادی و مسافرانی را با تست منفی سوار اتوبوس، قطار یا هواپیما کنیم، در حالی که ناقل است. همه را در اتوبوس مبتلا می‌کند، سفر یکی از مهم‌ترین عوامل گسترش ویروس است.»

نمکی ادامه داد: «هر شب آخرین یافته‌های دنیا در مورد کرونا را مطالعه می‌کنم، خطرناک‌ترین عامل مسافرت است، حتی اگر بلیت مجانی بود، ویزای بیماری و مرگ می‌فرستند.»

۸۵درصد مرگ کرونا در بین سالمندان و بیماران مزمن

او افزود: «در طرح شهید سلیمانی اولین گام مراقبت از ۲۰ تا ۲۵درصد جمعیت است که ۸۵درصد مرگ‌ها را رقم می‌زند، یعنی جمعیت سالمند و مبتلایان به بیماران زمینه‌ای که تاکنون بین ۸۰ تا ۸۵ درصد از مرگ‌ها را رقم زده‌اند.»

نمکی گفت: «ویروس جهش‌یافته امروز بچه‌ها و جوان‌ترها را هم مبتلا می‌کند. تابلوی خوزستان نشان داد جوان‌ترها بیشتر از قبل از بین رفتند، بیشتر آنها وقتی به بیمارستان رسیدند گاهی فرصت لوله گذاشتن تنفسی برای آنها نبود. اما باز هم آمار کلی خوزستان نشان می‌دهد، این ویروس افراد با بیماری زمینه‌ای و سن بالاتر را بیشتر مبتلا می‌کند.»

او ادامه داد: «در کل کشور حدود ۲۰ هزار تست داشتیم،  اما امروز به بالای ۱۰۰هزار تست رسیدیم. در خوزستان اکنون روزی ۲۰هزار تست انجام می‌دهیم این کار خیلی بزرگی است. بین تست سریع و «پی‌سی‌آر» تفاوت وجود دارد، اما در ۱۷۶۰ تست سریع در مقایسه با «پی‌سی‌آر»، فقط ۸.۷درصد تست‌های سریع منفی، «پی‌سی‌آر» مثبت داشتند، این مقایسه همچنان انجام می‌شود.»

وزیر بهداشت گفت: «در «پی‌سی‌آر» سراغ افراد علامت‌دار می‌رویم و قطعا درصد مثبت آنها بیشتر است، این به معنای بی‌اعتباری تست سریع نیست. البته تست‌های در خوانش ژن ان و اس ویروس کرونا مشکلاتی داشتند که ممکن بود ۵۰درصد منفی کاذب داشته باشد که به سازندگان این کیت گفتیم اصلاح کنند.»

او ادامه داد: «باید تعداد تست‌ها را بالا ببریم و مجبوریم از تست سریع هم استفاده کنیم. موارد مشکوک را با تست سریع مجدد یا «پی‌سی‌آر» دوباره چک می‌کنیم. سه تولیدکننده جدید کیت تست سریع هم داریم.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.