بقایای موشک فضایی چین وارد بر فراز اقیانوس هند از بین رفت

موشک فایوبی-لانگ مارچ در حالی وارد جو زمین شد که بیشتر قطعات آن سوخته‌ بود

آژانس مهندسی فضایی چین گزارش کرد که موشک کنترل نشده این کشور پس از ورود به جو زمین بر فراز اقیانوس هند و در نزدیکی مالدیو نابود شده است.

شهروندآنلاین: رسانه‌های خارجی از ورود بقایای یک موشک چینی به جو زمین خبر دادند و به نقل از آژانس مهندسی فضایی چین گزارش کردند که موشک کنترل نشده چینی «فایوبی-لانگ مارچ» بر فراز اقیانوس هند و در نزدیکی مالدیو وارد جو زمین شده و از بین رفته است.

شبکه روسی «راشاتودی» در گزارش اولیه خود به نقل از آژانس مهندسی فضایی چین گزارش کرده بود که موشک کنترل نشده «فایوبی-لانگ مارچ» بر فراز دریای مدیترانه و حدود ۲۰۰ کیلومتری جنوب ترکیه وارد جو زمین خواهد شد.

شبکه تلویزیونی «گلوبال» چین نیز در این خصوص گزارش کرد که بقایای موشک فایوبی-لانگ مارچ در حالی وارد جو زمین شده که بیشتر قطعات آن سوخته‌ است.

بنا بر گزارش شبکه روسی «راشاتودی»، ویدیویی از تکه‌های در حال سقوط این موشک که ظاهرا در عربستان سعودی مشاهده شده، در شبکه‌های اجتماعی قرار گرفته است.

اوایل امروز (یکشنبه)، محاسبات آژانس هوا و فضای روسی «روسکوسموس» برآورد کرده بود که بقایای موشک چینی فوق در ساعاتی از روز ۹ می (یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ماه) وارد جو زمین شود و اعلام کرده بود که مناطق بالقوه خطر احتمالا شهرهای بزرگی چون مادرید، رم، قاهره، ریاض و کانبرا باشد.

یک کلیپ ویدیویی دیگری در فضای مجازی قرار گرفته که موشک چینی در حال سقوط را بر فراز اردن نمایش می‌دهد.

طبق گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، بخش‌هایی از موشک چینی در ساعت ۱۰:۲۴ صبح امروز (یکشنبه) به وقت محلی (حدود ساعت ۰۷:۰۰ صبح امروز به وقت تهران) در طول جغرافیایی ۷۲.۴۷ درجه شرقی و عرض جغرافیایی ۲.۶۵ درجه شمالی وارد جو زمین شده است.

آژانس مهندسی فضایی چین در بیانیه‌ای که خبرگزاری فرانسه آن را منتشر کرد، توضیح داد: «پس از نظارت و تجزیه و تحلیل، در ساعت ۱۰:۲۴ صبح روز ۹ می ۲۰۲۱، بقایایی از موشک بی‌فایو-لانگ مارچ وارد جو شده است.»

«آمیخای اشتاین» خبرنگار رژیم صهیونیستی نیز در صفحه توییتر خود تصویری را از عبور بقایای موشک چینی از آسمان فلسطین اشغالی منتشر کرده است.

بی‌بی‌سی در این خصوص گزارش کرده است که موشک لانگ مارچ چین پس از ورود به جو سوخته و بقایای آن در اقیانوس هند و در نزدیکی جنوب غربی هند و سریلانکا فرود آمده است.

بنا بر گزارش شبکه بی‌بی‌سی، سفینه چینی مذکور، با ۱۸ تن وزن یکی از بزرگ‌ترین سفینه‌هایی است که طی چندین دهه گذشته بدون اینکه هدایت و کنترل شود، به جو زمین وارد می‌شود.

طبق این گزارش، این سفینه روز ۲۹ آوریل (۹ اردیبهشت ماه) در مدار بیضوی حدود ۱۶۰ کیلومتر در ۳۷۵ کیلومتری سطح زمین قرار گرفت و از آن زمان ارتفاع بدنه اصلی این سفینه به طور مرتب کاهش یافت و در نهایت وارد جو زمین شد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.