آمریکا قسمتی از تحریم‌های تجاری ایران را لغو کرد

دسترسی ایران به دارایی‌های بلوکه‌شده خود در ژاپن و کره

پایگاه خبری واشینگتن فری بیکن در گزارشی نوشت وزارت خارجه آمریکا اواخر روز سه‌شنبه به کنگره اطلاع داده با هدف دسترسی ایران، بخشی از تحریم‌های تجاری را لغو کرده است.

شهروند آنلاین: روز گذشته وزارت امور خارجه آمریکا به کنگره اعلام کرده با هدف ایجاد دسترسی جمهوری اسلامی ایران به دارایی‌های بلوکه‌شده خود در ژاپن و کره‌جنوبی، بخشی از تحریم‌‌های تجاری ایران را لغو کرده است.

وب‌سایت واشینگتن فری بیکن در گزارشی نوشت وزارت خارجه آمریکا اواخر روز سه‌شنبه به کنگره اطلاع داده با هدف دسترسی ایران، بخشی از تحریم‌های تجاری را لغو کرده است.

این معافیت که توسط آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا امضا شده است، انتقال وجوه ایران در حساب‌های محدود به صادرکنندگان در ژاپن و جمهوری کره را مجاز می‌داند.

این معافیت اجازه می‌دهد تا پول ایران که در نتیجه تحریم‌های آمریکا مسدود شده بود، بدون نقض قانون آزاد شود.

در این زمینه وزارت امور خارجه آمریکا می‌گوید که اجازه انتقال وجوه به ایران را نمی‌دهد و صرفا بازپرداخت به شرکت‌های ژاپنی و کره‌ای را که کالاها و خدمات غیرتحریم‌شده قبل از تشدید تحریم‌های ایالات متحده توسط دولت قبلی صادر می‌‌کردند، ایجاد می‌کند.

بر اساس این گزارش، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرده است بلینکن لغو تحریم‌ها را امضا کرد تا به ژاپن و کره ۹۰روز دیگر فرصت دهد تا معاملات خود را با ایران کامل کنند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته است وزیر امور خارجه قبلا این لغو تحریم‌ها را امضا کرده بود تا اجازه دهد وجوه و دارایی‌هایی که در حساب‌های محدود ایرانی در ژاپن و کره نگهداری می‌شود، برای بازپرداخت شرکت‌های ژاپنی و کره‌ای که کالاهای غیرتحریم‌شده را به ایران صادر می‌کنند، استفاده شود.

به نوشته خبرگزاری رسمی یونهاپ بر اساس خبر وزارت اقتصاد و دارایی کره‌جنوبی، «هونگ نام کی» وزیر دارایی این کشور و «جانت یلن» وزیر خزانه‌داری آمریکا روز جمعه (به وقت محلی) در ونیز ایتالیا در حاشیه نشست گروه ۲۰ (G-۲۰) در مورد همکاری‌های اقتصادی دوجانبه و مسائل جهانی از جمله نحوه آزادسازی دارایی‌های ایران در سئول گفت‌وگو کردند.

یونهاپ بدون اشاره بیشتر به این موضوع نوشت: کره‌جنوبی در تلاش است با حمایت ایالات متحده از یک کانال در سوییس برای استفاده از بخشی از پول منجمدشده ایران در کره‌جنوبی برای فروش کالاهای بهداشتی و درمانی شرکت‌های سوییسی به ایران استفاده کند.

در حال حاضر حدود ۷میلیارد دلار از دارایی‌های ایران از محل فروش نفت به دلیل تحریم‌های آمریکا در بانک‌های کره‌جنوبی بلوکه شده است.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.