حق مردم خوزستان است که اعتراض کنند

روحانی: قانون مجلس اجازه نداد تحریم‌ها را برداریم

حسن روحانی، رئیس جمهوری با بیان اینکه حق مردم خوزستان است که اعتراض کنند و این وسط ممکن است فرد نااهلی از سلاح استفاده کند، گفت: دستور دادم معاون اول شخصا به خوزستان برود

شهروند آنلاین: رئیس جمهوری با بیان اینکه اگر قانون مجلس جلوی ما را نگرفته بود قبل از عید نوروز تحریم را برداشته بودیم، گفت: «در گزارش ارسالی وزیر امور خارجه به مجلس روشن است که چه به‌دست آورده‌ایم.»

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز پنجشنبه در هشتادوسومین برنامه افتتاح طرح‌های ملی با عنوان جهش تولید با بهره‌برداری از طرح‌های مربوط به وزارت نفت در ۳ استان بوشهر، هرمزگان و فارس، امروز را روز تاریخی بسیار بزرگی برای ملت ایران عنوان کرد که هرچه زمان می‌گذرد، اهمیت این مسأله برای مردم روشن‌تر می‌شود.

رئیس‌جمهوری افزود: «برای جهان روشن است که جمهوری اسلامی ایران چه اقدام بسیار مهم ملی انجام داده است. شاید پروژه‌ای با این عظمت برای صادرات نفت، با این هدف که پایانه صادراتی جدیدی نه در خلیج‌فارس بلکه در دریای عمان داشته باشیم بسیار حائز اهمیت است.»

روحانی با تأکید بر اهمیت این پروژه، از همه مسئولان، مهندسان، کارگران، شرکت‌های تولیدکننده ورق لوله و جابجاکننده لوله، سازنده پمپ‌ها و نیروگاه‌ها، قدردانی کرد. ساخت این طرح در مدت زمان ۲ سال و چند ماه یکی از افتخارات صنعت ایران زمین است که به ملت بزرگ ایران تبریک می‌گویم.

نکات مهم سخنان او چنین است:

دولت آمریکا در دو زمینه با ما وارد جنگ شد که یکی در زمینه نفت و صادرات نفت بود و دیگری هم تأمین کالاها. هر دو بسیار تأثیرگذار بود و روی آن حساب کرده بودند. شریان حمل و انتقال نفت را بستند تا جلوی صنعت نفت را بگیرند و صادرات را به صفر برسانند تا به قول خودشان دیگر برای ایران این امکان وجود نداشته باشد تا برای تأمین نیازمندی‌هایش ارز داشته باشد درحالی که ۶ میلیون دلار ارز برای دارو تأمین کردیم.

این هفته شرایط مناسبی برای واکسیناسیون شروع می‌شود، حدود ۱۰ میلیون نفر تاکنون واکسن دریافت کرده‌اند و قولی که به مردم در این دولت دادیم واکسینه شدن افراد بالای ۶۵ سال بود که افراد بالای ۶۰ سال و افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای هم واکسینه شدند و به قول خود عمل کردیم.

هر روز ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار نفر واکسن دریافت می‌کنند.

مسأله عمده کشور کرونا و تحریم است، کرونا را توانستیم تا حدی مهار کنیم و در زمینه تحریم هم توانستیم همه کارهای لازم را برای رفع آن انجام دهیم و با قاطعیت می‌گویم دولت در هر دو زمینه به مسئولیت خود عمل کرده است.

دولت ایران می‌تواند از طریق دریای عمان نفت صادر کند و این امر بسیار مهم است. خلیج‌فارس البته امتیازات و محدودیت‌های خود را دارد. دریای عمان اما به یک معنا وصل شدن به اقیانوس‌های آزاد بین‌المللی است و همانطور که وزیر نفت گفت که اگر کشتی بخواهد از پایانه جاسک یا از خارک نفت بگیرد این مسیر طولانی هزار کیلومتری باعث می‌شود ۱۰ روز زودتر بتواند نفت را دریافت کند. زمان، مسائل ملی و راهبردی برای ما اهمیت دارد.

در سال‌های آخر دولت یازدهم خدمت مقام معظم رهبری گفتم که طرحی داریم خط لوله را از گوره به جاسک ببریم و نفت را از طریق دریای عمان صادر کنیم؛ البته اجرای آن عملا به ۹۷ موکول شد. ایشان همان زمان فرمودند این استراتژیک‌ترین طرحی است که در دولت شما انجام می‌شود.

این طرح راهبردی‌ترین طرح جمهوری اسلامی ایران است که این افتخار نصیب دولت دوازدهم،  شرکت ملی نفت و وزارت نفت شده است.

این کار در تاریخ ایران در روز آخر تیر ثبت می‌شود. تیر ۱۴۰۰ نفت ایران از دریای عمان صادر شده است و  این مسأله مهمی است که در این طرح مشاهده می‌کنیم.

خوزستان دیاری است که چه در جنگ تحمیلی ۸ ساله از این سرزمین دفاع و برابر دشمن مقاومت کرده است. همه شهرهای آن از شوش، خرمشهر و آبادان گرفته تا اندیمشک، دزفول، بستان و هور ایستادگی کردند و از مهر ۱۳۶۰ تا عملیات خیبر، بدر تا فاو و والفجر ۸ و کربلای ۴ و ۵ همه در این ایستادگی‌ها و مقاومت‌ها در این مناطق و همیشه برای مردم و برای آبادانی کشور و انقلاب تلاش کرده‌اند.

خوزستان به‌عنوان قلب تپنده ایران برای همه ما مهم بوده است، البته خشکسالی و برخی مشکلاتی که از دیرباز در منطقه بود مردم را اذیت می‌کند و آزار می‌دهد. ۵۲ درصد بارندگی کاهش یافت و خشکسالی بی‌نظیری سراغ ما می‌آید. دمای هوا ۲و نیم درجه در اواخر خرداد و اوایل تیرماه  گرم‌تر از گذشته بود.

سدهای ما کم آب بود برخی نیروگاه‌های برق‌آبی نتوانست فعال شود، اما صنعت فعال شد و ۱۰ درصد مصرف برق در صنایع ما بالا رفت این جای خوشحالی است یعنی صنعت توسعه پیدا کرده است. البته ماینرها و رمزارزها کارهایی می‌کردند که خلاف و بدون مجوز بود.

آب امسال کمتر از معمول رها شد تا کشاورزان در کشت پاییزی مشکل نداشته باشند، احتیاط برای پایان شهریور و معیار سدهای ما پایان شهریور است. پایان شهریور سخت‌ترین شرایط در سدها را داریم.

دیروز به معاون اول دستور دادم فردا به خوزستان برود و از نزدیک بررسی کند اگر مشکلی است درصورت نیاز با من تماس بگیرد.

مردم استان خوزستان، مردمی هوشیار، آگاه و با تحمل بالایی هستند که سال‌ها جنگ را تحمل کردند،  تعدادی که شعار ناصحیحی می‌دهند را باید از این مردم جدا کنیم. ممکن است مردم خوزستان معترض باشند که اعتراض و انتقاد در چارچوب قانون مشکلی ندارد. یکی بگوید آب کم است یا فاضلاب مشکل دارد. این اعتراضات حق مردم است مردمی که در دمای بالای ۵۰ درجه زندگی می‌کنند با مشکل کم آبی این حق طبیعی را دارند که سخن بگویند و حرف بزنند و در چارچوب قانون اعتراض کنند.

یک نااهلی هم این وسط می‌آید از سلاح گرم استفاده می‌کند و عزیزی هم کشته می‌شود. از مردم خوب خوزستان چه عرب زبان، چه فارس زبان و لر که کنار هم مردم عزیز ما هستند خواهش می‌کنم اگر مشکلی است از طریق قانونی انجام شود نگذارید دشمنان ما خوشحال شوند و اجازه ندهند دشمنان از حرکتی سوءاستفاده کنند. امیدواریم به خوبی از این مسأله عبور کنیم و دولت هم با همه توان و قدرت و امکانات در خدمت مردم فهیم خواهد بود.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.