خداحافظ VAR، خداحافظ میزبانی!

به نظر می‌رسد پروژه استفاده از کمک داور ویدیویی در ایران بار دیگر با بن‌بست مواجه شده است

شرکت طرف قرارداد با فدراسیون فوتبال ایران از ادامه‌ همکاری برای تامین تجهیز داور ویدیویی در تهران امتناع و در نامه‌ای به فیفا اعلام کرد دیگر به این همکاری ادامه نخواهد داد.

فدراسیون فوتبال ایران پس از الزام کنفدراسیون فوتبال آسیا مبنی بر استفاده از تکنولوژی داور ویدیویی در دور انتخابی نهایی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر اقدام به بررسی شرکت‌های مورد تأیید فیفا کرد تا بتواند تجهیزات مربوطه را برای دیدارهای خانگی در ورزشگاه آزادی نصب و راه‌اندازی کند. نامه ۲۶ جولای کنفدراسیون فوتبال آسیا باعث شد تا کارگروه استفاده از داور ویدیویی در فدراسیون فوتبال ایران سراغ شرکت «هاکای» رفته تا بتواند با این شرکت مورد تأیید فیفا قرارداد امضا کند.

با این حال این شرکت به دلیل تحریم‌های ارزی علیه ایران از امضای قرارداد برای تجهیز و راه‌اندازی VAR سر باز زد تا فدراسیون سراغ شرکتی هنگ‌کنگی که در بلژیک دفتر کارگزاری دارد، برود. قرارداد با شرکت SIMPLY LIVE برای اجاره تجهیزات در چهار دیدار به میزبانی تیم ملی ایران در انتخابی جام جهانی قطر امضا شد و در جریان دیدار ایران با کره جنوبی از آن رونمایی شد.

لغو همکاری فدراسیون فوتبال ایران با شرکت SIMPLY LIVE می‌تواند بهانه‌ای برای گرفتن میزبانی از فدراسیون فوتبال ایران در ادامه بازی‌های انتخابی جام جهانی قطر شود

با این حال حاشیه‌های مرتبط با این قرارداد و بروز شائبه‌هایی مبنی بر حضور مدیران صهیونیستی در رأس این شرکت سبب شد تا این موضوع به حاشیه برود. همین موضوع باعث بروز حاشیه‌هایی در زمینه ادامه همکاری با SIMPLY LIVE  شده است و این شرکت با ارسال نامه‌ای به فیفا هرگونه همکاری با فدراسیون فوتبال ایران را قطع شده و عنوان کرده دیگر حاضر به ارایه خدمات VAR نیست. قراردادی که آنها در هفته گذشته تایید کرده بودند اما حالا با فسخ از سوی شرکت طرف قرارداد با فدراسیون فوتبال ایران باعث حساسیت‌ در فیفا شده است.

فیفا، استفاده از VAR را از هفته سوم بازی‌های انتخابی جام جهانی قطر در قاره آسیا الزام کرده بود و از کشورهای حاضر خواسته بود از این تکنولوژی استفاده کنند.

لغو همکاری فدراسیون فوتبال ایران با شرکت SIMPLY LIVE می‌تواند بهانه‌ای برای گرفتن میزبانی از فدراسیون فوتبال ایران در ادامه بازی‌های انتخابی جام جهانی قطر شود. باید دید با توجه به حواشی اخیر به‌وجود آمده چه اتفاقی در این زمینه رقم می‌خورد. فدراسیون جهانی فوتبال ادامه میزبانی تیم ملی ایران در تهران را تأیید می‌کند یا شاگردان دراگان اسکوچیچ در مسیر راهیابی به جام جهانی قطر به کشورهای ثالث سفر خواهند کرد.

نه تنها همچنان استفاده کمک داور ویدیویی که در اکثر نقاط جهان این روزها مورد استفاده قرار می‌گیرد و در لیگ‌های معتبر اروپایی هم هر روز مردم تاثیر آن روی فوتبال را مشاهده می‌کنند، فعلا در حد یک رویا برای فوتبال ایران باقی مانده، بلکه حاشیه‌های امضای این قرارداد آنقدر وسیع بوده که گویا پای وزیر ورزش را هم هنوز از راه نرسیده به مجلس کشانده است.

به نظر می‌رسد فدراسیون فوتبال باید هرچه سریع‌تر برای رفع این معضل یک فکر جدی بکند؛ وگرنه نه تنها تیم ملی در این برهه بلکه شاید در سال‌های بعدی تیم‌های باشگاهی نیز از میزبانی‌های بین‌المللی به‌خاطر نداشتن VAR محروم شوند.

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.