شکست مذاکرات در صورت عدم لغو تحریم‌ها

باقری: کشوری که بر سر میز مذاکره می‌نشیند باید بتواند سیاست‌های مستقلی را دنبال کند وگرنه چرا باید پای میز مذاکره باشد؟

علی باقری کنی، معاون سیاسی وزارت خارجه ایران بار دیگر با تاکید بر مواضع کشور برای ادامه مذاکرات وین هشدار داد که مذاکرات هسته‌ای در صورتی که تمام تحریم‌ها لغو نشود؛ با شکست روبه‌رو خواهد شد

باقری در گفت‌وگو با تارنمای روزنامه ایندیپندنت تاکید کرد که هرگونه پیشرفت در مسیر مذاکرات باید با لغو همه تحریم‌های آمریکا همراه باشد و تضمینی مبنی بر اینکه دولت آینده در واشنگتن یک‌بار دیگر مانند دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا از توافق خارج نشود، وجود ندارد.

او با انتقاد از عملکرد دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا بیان کرد که دولت فعلی در حال تکرار برخی از اشتباهات سلف خود است و به سیاست شکست‌خورده فشار حداکثری بر تهران که موجب سرگردانی سیاسی آمریکا شده، ادامه می‌دهد.

معاون سیاسی وزارت امور خارجه اظهار داشت: «لغو تمامی تحریم‌های مرتبط با برجام از جمله تحریم‌های اعمال‌شده در چارچوب کارزار فشار حداکثری شرط لازم برای موفقیت در مذاکرات است.»

او با اشاره به بدعهدی واشنگتن در خروج از توافقی که پس از سال‌ها مذاکره به‌دست آمد، تصریح کرد: «دریافت تضمین از طرف دیگر برای عدم خروج از توافق، عدم اعمال و اجرای تحریم‌های جدید و همچنین عدم بازگرداندن تحریم‌های پیشین برای جلوگیری از این احتمال است که بی‌نظمی سیاسی در آمریکا تاثیر بر رفتار بین‌المللی این کشور داشته باشد.»

متاسفانه، سیاست شکست‌خورده تداوم فشار حداکثری که در دولت ترامپ آغاز شد، در دستور کار دولت بایدن باقی مانده است

او بار دیگر تاکید کرد که بایدن باید تحریم‌ها را به‌منظور رها کردن خود از سردرگمی سیاسی و تعقیب سیاست‌های غیرانسانی و شکست‌خورده دولت ترامپ لغو کند.

باقری با اشاره به شکست دیگر آمریکا در یکی از سیاست‌های خارجی خود ادامه داد: «فرار آمریکا از افغانستان نمونه دیگری از این سیاست بود که ایالات متحده شریک قابل اعتمادی برای هیچکس نیست. ما در جریان گفت‌وگوی نزدیک، پایدار و سخت با کشورهای منطقه هستیم.»

باقری همچنین در مورد بدعهدی تروئیکای اروپایی نیز بیان کرد: «اروپایی‌ها باید با اجرای گام‌های عملی برای رفع تحریم‌ها، عدم پایبندی خود به برجام را جبران کنند. ما مواضع کشورهای دیگر را با توجه به منافع خود می‌سنجیم و تماس و تعامل آنها با آمریکا برای ما موضوع بحث نیست. کشوری که بر سر میز مذاکره می‌نشیند باید بتواند سیاست‌های مستقلی را دنبال کند وگرنه چرا باید پای میز مذاکره باشد؟»

معاون سیاسی وزارت امور خارجه در گفت‌وگو با نشریه انگلیسی ایندیپندنت در واکنش به بدهی سنگین لندن به تهران گفت: «دولت انگلیس باید بدهی خود را کامل پرداخت کند، مشکلات پرداخت این بدهی ناشی از وضعیت کسب‌وکار دولت انگلیس است.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.